fbpx
AudioSuur luguÜhiskond & Kultuur

11 viisi, kuidas “Suur lähtestamine” on mõeldud muutma meie elusid

Doug Casey

Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus

Maailmakuulus riskiinvestor Doug Casey on alates 1970-ndatest prognoosinud USA ja maailmamajanduse makrotrende ning jaganud investeerimis- ja spekuleerimisalast nõu. Tegemist on autoriga, kes ei kohku tagasi ebamugavate tõsiasjade välja lausumisest nii majanduse teemadel kui ühiskondlik-kultuuriliste süvahoovuste osas. Järgnevas arutluses visandab Casey Läänemaailmas nn Suure lähtestamisena tuntud radikaalselt inimvabadusi piirava programmi põhijooned.

Oleme sisenenud segasesse ja destruktiivsesse perioodi inimkonna ajaloos, mis on täis tundmatuid tegureid, mis muudavad tuleviku kaardistamise keerulisemaks kui kunagi varem. Kuigi meie soov on leida lahendusi probleemidele, mis meie ees seisavad, on selle eeltingimuseks sõnastada esmalt ohud, mis meid varitsevad. Järgnevalt jagan mõningaid hüpoteese tuleviku osas, mis võimaldaksid kujundada oma tegevused nendega toime tulekuks ning ma loodan, et neist on teile sama palju kasu kui mullegi.

Oletused
Töötasin tuleviku kohta välja mõned oletused, et luua olukorra mõistmiseks vajalik raamistik. Kasutan järgnevat raamistikku, et eristada seda, mida on minu võimuses muuta, ning piiritleda seda faktoritest, mis on minu kontrolli alt väljas.

Asjade pärast, mis ei ole meie kontrolli all, võime lõpetada liigse muretsemise.

Doug Casey

Alustame seega kõige olulisemast… Nimelt sellest, et asjade pärast, mis ei ole meie kontrolli all, võime lõpetada liigse muretsemise. Need ei ole paraku antud meie otsustada. Seega peaks meie tähelepanu olema keskendunud sellele, mis on meie kontrolli all, et koondada kogu oma energia ja ressursid vastavalt.

Selguse mõttes rõhutan, et järgnevalt on tegemist oletuste, mitte prognoosidega. Ma võin eksida ja ma ka loodan, et eksin. Kuid kuna “suur lähtestamine” on tänaseks juba ligikaudu kolm aastat väldanud, siis usun, et järgnev kõlab ka teile loogiliselt.

Eelnevat silmas pidades olen toonud 11 eeldust, millest mina isiklikult oma elus otsuseid langetades lähtun. Need on järgnevad:

1. Tulevikus lubatakse meile vähem liikumisvabadust. Inimeste liikumisvabaduse piiramiseks ja reguleerimiseks tehakse kõikjal üha rohkem jõupingutusi. Alates vaktsineerimispassidest kuni kõrgenenud viisanõuete ning nn 15 minuti linnade sisse seadmisega – elanikkonna liikumisvabaduse reguleerimiseks tõmmatakse võrku üha enam koomale.

Inimeste liikumisvabaduse piiramiseks ja reguleerimiseks tehakse kõikjal üha rohkem jõupingutusi.

Doug Casey

2. Keskpanga digitaalvaluutad (CBDC) on saamas reaalsuseks. Sularaha kõrvaldatakse peagi käibelt. Kui ahistavaks see samm lõpuks võib osutuda, seda on hetkel raske ennustada. Kuid keskpanga digivaluutade saabumine on juba ette ära otsustatud. Millal see reaalsuseks saab? Rahvusvaheliste Arvelduste Pank (BIS) prognoosib 2030. aastaks 14 keskpanga digivaluutat jaemüügiks ja 9 hulgimüügiks. Samuti on märke, et suuremad riigid töötavad selle nimel, et olla valmis keskpankade digivaluutasid rakendama alates 2025. aastast.

Keskpanga digivaluutade saabumine on juba ette ära otsustatud. Millal see reaalsuseks saab? Rahvusvaheliste Arvelduste Pank (BIS) prognoosib 2030. aastaks 14 keskpanga digivaluutat jaemüügiks ja 9 hulgimüügiks.

Doug Casey

3. Digitaalne ID on juba kohal. Tulevikus valitseb elanikkonna üle biomeetria. Kui valitsuse väljastatud isikut tõendav dokument on seotud teie fotoga, olete paratamatult juba süsteemi lülitatud. Seega saab ainsaks küsimuseks olema see, kui jõuliselt ID dokumente hakatakse juurutama elamiseks möödapääsmatu instrumendina.

4. Saabumas on globaalne majanduskriis ja/või suurem depressioon. Antud protsessi on keeruline ajastada. Kuid kas mõni mõtlev inimene suudab tänasel päeval veel ette kujutada, kuidas seda saaks täielikult vältida? Simon Hunt prognoosis turgude tagasitõmbumist kuni 30% ulatuses kuni 2024. aasta alguseni, millele järgneb deflatsiooniauk 2025. aastal.

5. Suurem osa finantsvaradest kaob olematusse. Toimub inflatsioon, pankade kohustuste ja nõudeõiguste teisendamine, turu hävitamine ning inimeste varade suur ülevõtmine. Ma ei tea varade kadumise täpset põhjust ette, kuid eeldan, et lõpuks saavad füüsilised varad olema ainsaks varaliigiks, mis midagi väärt on.

Ma ei tea varade kadumise täpset põhjust ette, kuid eeldan, et lõpuks saavad füüsilised varad olema ainsaks varaliigiks, mis midagi väärt on.

Doug Casey

6. Kuritegevuse ja üleüldise kaose taseme tõus. Küllap olete näinud videoid. Olgu siis ajendiks majanduslik meeleheide, massimigratsioon, kuritegude dekriminaliseerimine või sotsiaalse õigluse nimel vägivallatsemine… kuritegevus ja korralagedus kasvavad kõikjal ning kaaskodanikud võivad kujutada endast meie elule ja varale suuremat füüsilist ohtu, kui me varemalt arvasime. See muudab tulevikus eriti linnakeskkonna üha ohtlikumaks.

7. Tarneraskused suurenevad kõigi kaupade jaoks – toidust energiani ning kõikjal tuleb tulevikus hakkama saada üha kesisemate varudega. Märgid sellest on kõikjal… Pikka aega madalseisus püsinud veisekasvatuse futuurid saavutasid hiljuti aktsiaturul kõigi aegade kõrgeima taseme. Naftahinnad olid 2023. aasta septembri lõpuks tõusnud kolme kuu jooksul 30%. Argentiina nisusaagist on 40% halva kuni rahuldava kvaliteediga ja kogu maailmas on üha enam pead tõstmas protektsionistlik kaubanduspoliitika.

8. III maailmasõda on peagi kohal. Leidub kaalukaid tõendeid, et see on tegelikult juba alanud. USA sõjaväe sõjakolledž avaldas alles hiljuti artikli, milles viidatakse, et vabatahtlik sõjaväeteenistus (s.o profiarmee) on oma aja ära elanud ning kuna USA sõjavägi on üha enam hädas sõdurite värbamisega, on tõenäoline kohustusliku ajateenistuse sisse seadmine.

9. Tsensuur ja digitaalne kontroll jõuavad järgmisele tasemele. Inimeste platvormist või pangakontost ilma jätmine, nende postituste varjamine ja sotsiaalmeedia kontode peatamine on muutumas üha tavalisemaks. Kõikvõimalikke tsentraliseeritud digiteenuseid tuleks tulevikus pidada seega kahtlasteks ja väga tõenäoliselt ohtlikeks.

Inimeste platvormist või pangakontost ilma jätmine, nende postituste varjamine ja sotsiaalmeedia kontode peatamine on muutumas üha tavalisemaks. Kõikvõimalikke tsentraliseeritud digiteenuseid tuleks tulevikus pidada seega kahtlasteks ja väga tõenäoliselt ohtlikeks.

Doug Casey

10. USA valimised – olenemata tulemusest – on asjade käigus pöördepunktiks. KUI valimised toimuvad, ei aktsepteeri pool riiki valimiste tulemust, sõltumata sellest, kes presidendiks kuulutatakse. Olen rohkem kui ühest allikast kuulnud, nii avalikult kui eraviisiliselt, et 2024. aasta valimisi ei pruugi USA-s toimuda. Kes teab? Kindel on vaid see, et enne valimisi ja vahetult pärast neid võivad asjad metsikuks minna. Enne 2020. aasta valimisi olid meil Covid ja Black Lives Matter. Varsti pärast valimisi aga leidis aset Kapitooliumi rünnak ning riigi ülereageerimine. Mida 2024. aastal meile veel varuks on, seda näeme peagi.

11. See, mis hetkel on toimumas, kujutab endast sisuliselt sõda inimeste vastu. Esmane lahinguväli saab olema nn “viienda põlvkonna sõjanduse” sfääris, st informatiivne/psühholoogiline sõda. Olen viimase kolme aasta jooksul eksinud eelduses, et politseiriigi kehtestamiseks kasutatakse kineetilist sundi. Nagu näha võime, on suures lähtestamises tehtud palju edusamme, ilma et seni oleks olnud tarvis kineetilisi meetmeid käiku lasta.

Kõiki neid eeldusi liigitan ma tuleviku eeldusteks, mis on väljaspool minu kontrolli. Need arengud ei pruugi teoks saada, kuid see, kas nad teostuvad või mitte, ei ole minu otsustada. Sellele vaatamata jätkan nende vastu seismist ning kui piisavalt paljud meist ülaltoodud programmidele vastu astuvad, võib sellest veel abi olla.

Selline on siis minu kokkuvõte põhivektoritest, mis vormivad tuleviku ühiskonda. Kuigi see ei ole meeldiv tõdemus, on vaja julgust eelpool mainitut endale tunnistada, et saaksime vabastada oma aja ja energia, et muuta asju, mis on meie kontrolli all ning valida teguviisid, kuidas meile heidetavast võrgust võimalikult hästi välja rabeleda.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Doug Casey läbinägelikud õpetussõnad tuleviku ühiskonnast, mille vormi me võime tänase päeva selgesse mustrisse langevaid üksikarenguid täheldades aimata, toetuvad ultimatiivselt ühele kõige targemale lausumisele, mida inimesele võib eluteeks kaasa anda. Palve vormis väljendatud tõdemus, mis on kohane nii headel kui halbadel aegadel, kõlab aga järgnevalt: “Ma palun kannatust, et taluda ära need asjad, mis on antud mulle taluda, jõudu, et muuta seda, mis on minu võimuses muuta, ning tarkust, et nende vahel vahet teha.”

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

SEOTUD LOOD:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.