AudioSuur luguÜhiskond & Kultuur

Doug Casey: 8 suurt trendi, mis muudavad 2023. aastal põhjalikult maailma, milles elame 1. osa

Doug Casey
Doug Casey

Maailmakuulus riskiinvestor Doug Casey on alates 1970-ndatest prognoosinud USA ja maailmamajanduse makrotrende ning jaganud investeerimis- ja spekuleerimise alast nõu. Tegemist on autoriga, kes ei kohku tagasi ebamugavate tõsiasjade välja lausumisest nii majanduse teemadel kui ühiskondlik-kultuuriliste süvahoovuste osas. Järgnevas intervjuus visandab Casey 8 suurt trendi, mis maailmakorda 2023. aastal kõige enam kujundavad  – nii majanduslikult, kultuuriliselt, geopoliitiliselt kui sotsiaalselt.  

Tere hommikust, Doug. Täna me tõmbame joone alla aastale 2022 ja räägime suurematest trendidest, mis sinu hinnangul mõjutavad aastat 2023. Neid on kaheksa, kui ma ei eksi? 

Jah, neid on kaheksa ja tõenäoliselt on neid isegi rohkem. Aga las ma võtan ühe lausega kokku iga trendi nendest kaheksast, mis on nagu ühine rünnak sellele, kuidas maailm hetkel toimib. 

Esimeseks suureks trendiks on covid. Teiseks on süsinikuneutraalsus või süsinikuhüsteeria ning globaalse soojenemise ja muude selliste asjade esile tõstmine. Kolmandaks on keskpankade sammud, et kehtestada digiraha kasutuselevõtt kõigile. Neljandaks on triljonite kulutamine valitsuste poolt üle kogu maailma, aga eelkõige Ameerika Ühendriikide valitsuse poolt. Viiendaks on wokeism`i (poliitkorrektse “virgumise” ideoloogia) laiaulatuslik aktsepteerimine uue religioonina, mis on tegelikult alustalaks paljule sellest, mis toimub. Kuuendaks on liikumine digitaalse isikutuvastuse poole. Seitsmendaks on julgeolek. Riigiaparaat on pöördumas kõikjal üha enam kodanike kontrollimise teele ega keskendu enam ainult välisvaenlastele. Kaheksandaks on sotsiaalse krediidi süsteemi arendamine. Neid trende võib veel olla, aga kui sa need kaheksa kokku paned, siis olukord paistab tavalise inimese jaoks päris sünge. 

Sa alustasid covidiga. Miks nii? Ma pean silmas seda, et palju arvavad, et covidiga on kõik. Kuhu sa näed, et see trend edasi liigub? 

Sellega ei ole veel kõik, sest iga tasandi riigiasutustes ja meditsiiniasutustes kantakse laialdaselt  veel maske. Kantakse maske, kuigi arstid ja õed teavad, et see on kõigest rumal tsirkus. Inimesed kardavad ikka veel grippi. Inimesed kõnnivad ringi ja kannavad maske ja ühest küljest mind häirib sellise arulageduse nägemine, aga teisest küljest jälle need inimesed kannaks nagu identifitseerivaid käepaelasid. See on mõistagi tore, et need inimesed on kaugele näha. Aga tulemas on covid 2.0 ja miks ma seda ennustan, on… mulle ei meeldi kasutada sõna ennustama. See kõlab nagu ma oleks ennustaja, kui ma midagi ennustan. Ma arvan, et sobilikum sõna on prognoosima. See tuleneb sellest, mida nende sõnadega seostatakse. Prognoosima on usaldusväärsem kui ennustama. 

Jääme siis prognoosimise juurde. 

Keele anastamine on tegelikult üks osa nendest kaheksast asjast, mida me oleme maininud, kuigi ma arvan, et ma ei ole seda üles kirjutanud. Nii, mida püütakse teha, on kõigi inimeste vaktsineerimine. See toimub ikka veel ja see on nii rumal, et isegi kui on üsna selge, et covid-viirus oli kunstlikult tekitatud või muudetud, tundub, et kõik viirused hakkavad juba loomupoolest levima ja on põhimõtteliselt võimatu end viiruste eest peita. Kogu see lugu distantseerumise ja maskide kandmise ja enese koju lukustamisega oli meditsiinilisest vaatepunktist absurdne. Seda esiteks. Teiseks, viirused põlevad läbi. Viirused paljunevad ja muteeruvad kiiresti ja tundub, et nad muunduvad alati vähem agressiivseks ja vähem ohtlikuks. 

Kogu see lugu distantseerumise ja maskide kandmise ja enese koju lukustamisega oli meditsiinilisest vaatepunktist absurdne.

Tundus, et kõik need valitsused ja võimud, mis eksisteerivad, toimisid ühiselt üle kogu maailma, et panna kõiki tegema sama asja peaaegu igal pool. Ja see õnnestus neil päris hästi. Tavaline inimene oli väga hirmunud. Covid ja igasugu kahtlased viirused lähiminevikus on aga alati olemas olnud. Gripp on alati olemas olnud, külmetused on alati olemas olnud, kuid viimase kümnendi jooksul on meil olnud Hong Kongi gripp, Aasia gripp, SARS, linnugripp ja seagripp ja mitte ükski neist pole olnud samas kategoorias Hispaania gripiga, mis laastas maailma peale esimest maailmasõda. Tundub, et inimesed on harjunud, et uus gripp on olemas ja et järgmine võib olla väga ohtlik. Ahvirõuged ei toiminud ja ringi liiguvad meemid, et võib olla ebola ründab või lastehalvatus tuleb uuesti tagasi. Ja see on üsna hullumeelne, et võimud tahavad kõigi vaktsineeritust, sest nad ütlesid, et kui sa oled vaktsineeritud, siis oled sa kaitstud. Aga kes teab, sest leidub ainult anekdootlikke tõendeid. Ja sa ei või neid asju arutada või teha laiaulatuslikku testimist või uuringuid. 

Eriti kui need võivad esitada tulemusi, mis läheb ametliku seisukohaga vastuollu. Seda ei tohi lasta juhtuda. 

Täpselt nii. Ja tead? Kui sa oled vaktsineeritud, siis eeldatavasti sa oled kaitstud, seega peaks see olema individuaalne valik. Kas ma tahan vaktsiini või ei taha. Kui ma võtan vaktsiini, ma olen kaitstud. Mul on ükskõik, kui sa ei taha kaitstud olla. Aga see ei toimi nii. Kõik on uperkuuti ja perversne ja veider maailm. Aga võimud leidsid, et tervis on põhitõde, millele kõik inimesed järgnevad. Nad teevad, mida neil kästakse. Kui see on oht, mis mõjutab meid kõiki. See ei ole sama poliitiliste või ideoloogiliste või majanduslike vaadetega – inimesed hakkavad neile vastu. Aga rahvatervis on väga hea ettekääne kontrollida kogu populatsiooni. 

Rahvatervis on väga hea ettekääne kontrollida kogu populatsiooni.

Hiljuti toimus G20 kohtumine. Üks osa ametlikust kokkuleppest G20 liikmete vahel oli globaalse vaktsiini- või tervisepassi kasutuselevõtt. Nii et sellest on juba mõnda aega räägitud ja see viiakse selgelt G20 poolt ka ellu. Seda võib näha G20 ametlike dokumentide lõpus. Ma arvan, et me rääkisime sellest eelnevas episoodis. Kuigi covidi mõjud on leevenemas, siis infrastruktuur, mis selletõttu on loodud, on liiga  kasulik, et seda hüljata. Praegu on neil sellega suured plaanid, seega ma arvan, et sul on selle trendi koha pealt õigus. Ma loodan, et me saame 2023. aastaks uue haiguse, aga kindlasti jätkatakse selle infrastruktuuri ehitamist. 

Ja kahtlemata, et see siis sobival momendil käiku lasta. Peab olema tagavaraplaan, kui sa plaanid valitseda kõigi maailma klubide üle. Ma arvan, et eliit… Me tegelikult ei tohiks neid isegi eliidiks kutsuda, sest nad on tegelikult parasiidid, kes ei tooda midagi. Ainult annavad käske. 

Nad kutsuvad end eliidiks, nagu oleksid meist kõigist parimad. Kuid ei, nad on meist eraldi. Parasiidiklass, on minu arust hea viis sellest mõelda. 

On oluline kasutada sõnu õigesti ning nimetada asju õigete nimedega. Suur tagavaraplaan on kliima, mis mitmel moel on väga sarnane hüsteeriale, mida on võimalik kutsuda esile läbi tervise. Ma mõtlen, et kuna kliima on miski, mis võib kõiki tappa, siis see sobib väga hästi. 

See läheb kokku pikalt kasutatud abstraktsioonidega. Sõjad abstraktsioonide vastu. Näiteks sõda “terrori” vastu. Veel üks abtraktsioon, mida ei saa näha või kindlaks teha, kuid see on justkui igalpool ja kogu aeg. Sa pead olema valvel. Kindlasti olid ka haigusel sellised omadused.  

Jah, eriti teaduslikku tüüpi või siis sellised käsitused, mida tavaline inimene ei mõista. Tavaline inimene mõistab, mida ta vajab, et elus toime tulla, aga ta ei mõista neid asju… 

Inimene peab olema ekspert, et neist asjadest aru saada, seega sulle öeldakse, et ära isegi ürita. Sul on vaja eksperti või PCR testi, et teada, kas see on päris või kas sa oled haige. Sa ei või tugineda iseendale – kas ma tunnen end haigena – ma pean end testima, et teada. 

Muidugi me vajame eksperte, kes on riigi poolt ja parasiitide klassi poolt volitatud. Kliimast on saanud suur hüsteeria allikas ja see käsitus on kinnistunud suures enamuses lastest ja noortest, sest neid on õpetatud uskuma emake maasse ja rohelisusesse ja kliimasse juba lasteaiast saati. Ja nad on kindlad, et globaalne soojenemine hävitab planeedi, kui me ei hakka roheliselt elama. Mis tähendab, et me ei kasuta fossiilkütuseid ja üritame juhtida tööstuslikku tsivilisatsiooni päikese abil. Ma olen öelnud palju kordi, et mul ei ole midagi tuulegeneraatorite ja päikeseenergia vastu. Nad on head teatud asukohtades, aga mitte selleks, et juhtida globaalselt töötuslikku tsivilisatsiooni. Tegelikult, kogu see trend võib hävitada tsivilisatsiooni, sest me nõrgestame tarneahelaid. See on siis teine suur vaenlane. 

Meil oli video sellest mõned nädalad tagasi, kus me rääkisime kliimamuutuse kontekstis uutest 15-minuti linnadest. Neil oli üks näide. Nad võtsid Oxfordi ja jagasid ta viieks või kuueks kindlaks osaks ja idee seisnes selles, et inimese vaba liikumine ühest osast välja ja tagasi sisse oli piiratud. Sulle on eraldatud kindel arv päevi, väljumaks oma 15-minuti linnaosast ja kui sa lähed üle selle limiidi, siis sind trahvitakse. Sisenemine ja väljumine oleks läbi kindlate väravate. Kõik kliima nimel. 

See on kliima nimel. See on ettekääne, et kontrollida inimesi. 

Ma pole varem suutnud enda jaoks selgitada, kuidas nad kliimat ära kasutavad. Kuidas esitada seda ettekäändena sulgeda või hallata ühiskonda paremini. Ma tean, et inimesed peavad arvet oma isikliku süsiniku jalajälje ja selliste asja üle, aga see polnud minu jaoks piisavalt konkreetne. Aga see oli minu jaoks väga silmiavav, kui ma nägin neid 15-minuti linnade kavasid, mida tulevikuks ette valmistatakse.  

See on hea testjuhtum. Vaatame, kuidas see toimib väiksel skaalal ja siis viime selle ellu. Kõike seda on palju lihtsam täide viia ühe teise asja abil, mida praegu välja töötatakse. Selleks on keskpanga digirahad. Raha annab sulle isiklikku võimu, raha annab sulle vabadust teha mida iganes ja minna kuhu iganes sa tahad, aga kui su raha on võimude kontrolli all, siis neil on kontroll selle üle, mida sa saad osta, nad teavad su sissetulekuid ning võivad vähendada su arvelduskonto saldot, kui sa oled ulakas olnud…  

Raha annab sulle isiklikku võimu, raha annab sulle vabadust teha mida iganes ja minna kuhu iganes sa tahad, aga kui su raha on võimude kontrolli all, siis neil on kontroll selle üle, mida sa saad osta, nad teavad su sissetulekuid ning võivad vähendada su arvelduskonto saldot, kui sa oled ulakas olnud…  

…kaasa arvatud võime määrata, kui palju sa saad säästa. See oli midagi, mida me nägime pealkirjades mõned nädalad tagasi. Võimud arutavad juba praegu selle üle, milline võiks olla inimeste säästmise lubatud ülempiir. See oli meil ühes episoodis jutuks. 

Nad tahavad, et inimesed tarbiksid, mitte ei säästaks. See on aga idiootsus, sest säästmine on vooruslik käitumisviis. 

Võimud arutavad juba praegu selle üle, milline võiks olla inimeste säästmise lubatud ülempiir.

Säästmine on tarvilik individuaalseks heaoluks ja kindlustundeks, aga mitte inimeste hoidmiseks selles pidevas olelusvõitluses, kus nad täna on. 

 Jah, sest mida rohkem rämpsu sul on kogutud oma renditud pindadele, seda seotum sa oled oma elupaigaga. See on kaval köidik, mis hoiab sind kindlalt kuskil paigas, sest sa ei taha oma asju maha jätta. 

Lisaks sellele, kui sa ei saa osta või ei osta rohkem kraami, siis su raha kaotab kehtivuse. Ei soovita, et inimesed koguksid endale sääste, sest see viib isikliku autonoomiani ning seda tahetakse iga hinna eest vältida. 

Keskpanga digivaluuta teeb võimudele palju lihtsamaks taolised olukorrad, nagu Kanadas hiljuti aset leidis veokijuhtide protestiaktsiooniga. Kanada valitsus põhimõtteliselt arestis inimeste pangakontod. See on enneolematu ja sellest räägitakse väga vähe. Kuna tavaline inimene ei tea majandusest midagi ja teda ei huvita, siis see lahendadakse kui mugavusprobleem.  

Keskpanga digivaluuta teeb võimudele palju lihtsamaks taolised olukorrad nagu Kanadas hiljuti aset leidis veokijuhtide protestiaktsiooniga. Kanada valitsus põhimõtteliselt arestis inimeste pangakontod.

Umbes kuu aega tagasi me rääkisime, et Nigeerias ei võtnud inimesed keskpanga digiraha väga omaks ja seetõttu hakati kehtestama sunnimeetmeid. Näiteks sularahaautomaadist ei saanud võtta välja rohkem kui 45 dollarit päevas. Kõlab nagu sa arvaks, et võimudel võib tekkida tagasilööke, aga lõpuks surutakse kõik niikuinii läbi. Keskpankade digirahad võetakse kasutusele nii Nigeerias kui igal pool mujal maailmas. 

Ma arvan, et nii läheb. Nigeeria on suur riik rohkem kui 200 miljoni elanikuga. See on üks selliseid paiku, mis ei tohiks üldse riik olla. See on kolonialismi ja geograafiliste iseärasuste tõttu lihtsalt nii läinud, et sellest piirkonnast sai üks riik. Samas ükski nigeerlane ei usalda valitsust. Keegi ei usalda ka riigi ametlikku valuutat. 

See tuleb Nigeeria elanikele kasuks. 

Nii on. Nad teavad, et valitsust ei saa usaldada. Inimesed Läänes ja arenenud riikides on harjunud valitsust pimesi usaldama. Võib-olla suur osa tuleviku lootusest sõltubki vähearenenud kolmanda maailma riikidest. Võib-olla on neid palju raskem kuuletuma sundida, nagu nigeerlased on näidanud, kui passiivseid ameeriklasi ja eurooplasi. 

Igatahes on keskpankade digirahade projekt monumentaalse tähendusega ning see hiilib silmapiiril. Praeguseks hetkeks töötab juba iga maailma valitsus nende kallal. 

Inimesed Läänes ja arenenud riikides on harjunud valitsust pimesi usaldama. Võib-olla suur osa tuleviku lootusest sõltubki vähearenenud kolmanda maailma riikidest.

Ma kahtlustan, et selle teema juurde tuleme me 2023. aastal veel korduvalt tagasi.  

Jah, kui neid hakatakse rakendama eri viisidel. Ei ole kahtlustki, et tuleme selle juurde veel. See on suure tähtsusega trend nagu esimesed kaks. Neljandaks trendiks on avaliku sektori kulutused, mis ulatuvad triljonitesse, nagu öeldud, covidi tõttu ja majanduse jahtumise tõttu. Seda aetakse muidugi ka osaliselt venelaste süüks. Triljonite eest kulutusi ja kindlasti paljud inimesed ei pööra sellele tähelepanu, aga see raha läheb kuhugi. Kuhu see läheb? Raha liigub soositud ühiskonnakihtidele ja äridele. Osa sellest jaotatakse ka vaesematele klassidele, kellel puuduvad varad ja kes elavad päev korraga. Alamklassi kuuluvate inimeste hulk on kasvamas. Suurem osa rahast läheb aga kõrgklassile läbi pankade ja konsulteerimisfirmade ja jumal teab, mille veel. Sinna liiguvad suured rahad ja keskklass on see, kes selle kõik kinni maksab, sest keskklassi kuuluvad inimesed maksavad makse, püüavad oma varasid suurendada ja säästa. Avaliku sektori hiiglaslikud kulutused kogu maailmas, aga peamiselt Euroopas ja anglosaksi riikides nagu USA, on rohkema raha ja võimu niinimetatud Eliidile suunamise viisiks. 

Raha liigub soositud ühiskonnakihtidele ja äridele. Osa sellest jaotatakse ka vaesematele klassidele, kellel puuduvad varad ja kes elavad päev korraga. Alamklassi kuuluvate inimeste hulk on kasvamas. Suurem osa rahast läheb aga kõrgklassile läbi pankade ja konsulteerimisfirmade ja jumal teab, mille veel. Sinna liiguvad suured rahad ja keskklass on see, kes selle kõik kinni maksab, sest keskklassi kuuluvad inimesed maksavad makse, püüavad oma varasid suurendada ja säästa.

JÄTKUB…

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.