AjatuAudioSuur luguÜhiskond & Kultuur

ARHIIVIST: “Suur lähtestamine” kui vabaduse lõppmäng III

Makroskoop taasavaldab 4-osalise kirjutise New Yorgis elava alternatiivmuusiku Tessa Lena sulest, milles avatakse koroonasulgudest alguse saanud “Suure lähtestamise” nime kandva maailma ümberkujundamise projekti tähendust. Autor põimib oskuslikult tervikuks kogu inimkonda hõlmava protsessi hingelis-eetilised alged ja etteaimatavad tagajärjed, mis meenutavad Dostojevski, C. S. Lewise ja Huxley düstoopilisi visioone. Kõnetades nii mõistust kui südant, kutsub autor inimkonda üles mitte kaotama oma inimlikkust.

Adrian Bachmann

Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus

Loe ka sama artikli 1. osa ja 2. osa

Tessa Lena

Heidame viimaks pilgu nendele valdkondadele, mis “suure lähtestamise” projekti kohaselt vajavad täielikku ümberkorraldamist. See on juba väga lai teema, mistõttu peatun sellel üsna põgusalt, keskendudes peamiselt sellele, millise keelekasutusega seda on programmis kirjeldatud ja kuidas see suhestub koroonapandeemiaga. Keda see kõik lähemalt huvitab, sellel soovitan tõsiselt minna World Economic Forumi veebilehele ja seal ise ringi uudistada.

Omariiklus ja valitsemine

Uues maailmas on riigid endiselt alles, aga nad kõik kuuletuvad kesksetele juhistele. Tegemist on “kooperatiiviga”. Paljud valitsuse funktsioonid automatiseeritakse ja delegeeritakse tehisintellektile.

Otsused tehakse andmetest lähtuvalt ja algoritmipõhiselt, puudub privaatsus ning mis puutub migratsiooni, siis liikuvust on palju rohkem (seega meedias propageeritav mõtteviis migrantide vastu puhtinimlikul tasandil lahke olla ei pruugi sugugi minu suureks meelehärmiks olla üldse seotud lahkusega).

On võimalik, et valitsustes asendatakse inimesed täielikult tehisintellektiga, kuid sellega läheb veel aega. Põhjus selleks on lihtne: selleks, et ülirikkad saaksid oma vara “globaalses külas” hallata, peavad iseseisvad valitsused käituma vähem nagu iseseisvad föderaalvalitsused ja rohkem nagu keskastmejuhid, kellel on aruandmiskohustus rahvusvaheliste võimukandjate ees.

(Mäletate, kuidas väikesed erakauplused tõrjuti turult välja ja asendati suurte poekettidega? Sama mudel toimib ka praegusel juhul, aga väikeste kaupluste asemel on tegemist riikidega.)

Selleks, et ülirikkad saaksid oma vara “globaalses külas” hallata, peavad iseseisvad valitsused käituma vähem nagu iseseisvad föderaalvalitsused ja rohkem nagu keskastmejuhid, kellel on aruandmiskohustus rahvusvaheliste võimukandjate ees.

Traditsiooniline Ameerika oma harjumusega rikkalikult tarbida ja end vabalt väljendada, oma enesekeskse välispoliitikaga, enda ületähtsustamisega ja oma suurte äärelinna majadega jääb sellele jalgu. Traditsiooniline, iseseisev ja tugev Ameerika on “suure lähtestamise” programmi jaoks takistuseks.

Selles valguses (siinkohal teeksin ääremärkuse: ma ei arva, et eksisteerib selline nähtus nagu õiglane impeerium) on mul selline tunne, et on käimas aktiivsed püüdlused Ameerikat “ühtlustada”, kaaperdada selle valitsus, hävitada selle farme ja väikeseid ettevõtteid, eriti neid, mis ei taha kaasa minna digi-tuleviku plaanidega, ning teha maatasa iganenud tegevusaladel elatist teeniv priviligeeritud keskklass. Tundub, nagu oleks parajasti käimas “värvilise revolutsiooni” laadne riigipööre.

Traditsiooniline, iseseisev ja tugev Ameerika on “suure lähtestamise” programmi jaoks takistuseks.

Tavaliselt korraldab Ameerika eliit riigipöördeid teistele riikidele, aga nüüd on see kõik üha enam aset leidmas kodumaa mullal. Tundub, nagu “suure lähtestamise” agenda koos oma sõnumite ja rahastusega vormib nii skisofreenilist „COVID-ile reageerimist“ kui ka peavoolu osaks saanud ning hästi rahastatud sotsiaalse õigluse ja kliimaga seotud liikumisi, mis näivad kõik oma sisult ja mõttelt seotud olevat.

Mõlemad teesklevad huvi avaliku heaolu vastu ning mõlemad kasutavad oskuslikult ära päris probleeme, et vihastada inimesi, kelles tegelikult ka õiglustunnet leidub. Programm tundub käibivat selleks, et sillutada teed “lähtestajate” rahaliste huvide realiseerimiseks, nagu näiteks täielik privaatsuse likvideerimine, sisuliselt kogu inimtegevuse veebi ümber kolimine, tehisintellektil põhinev korrakaitse, toimepanemata “kuritegude” tuvastamine jms.

Tõepoolest, Ameerika Ühendriikidel on omajagu probleeme, kuid ei paista, et praeguseid võimustruktuure kujundataks ümber nii, et selle võtavad üle vaimselt mõistlikud, targad, põliselanikest vanemad, kes on Maaga lähedalt seotud ja kellel ei ole plaanis süütuid elusid rikkuda. Mida tegelikult plaanitakse, kuitahes hägune selle turunduslik kate ka ei oleks, on kordades hullem, oluliselt vähem inimlik ja ulatuslikult hävituslikum sellest, milline olukord praegu on. See ei meeldi mulle.

Rahandus

Digitaalne valuuta, krüpto ja mobiilsed maksed. Pea meeles, kodanikud peavad olema täielikult läbipaistvad ning kõigist oma tegemistest märgi maha jätma.

Toit

Kõik, mis ma öelda oskan, on see: ma loodan, et sulle meeldivad prussakad, sest see on tulevikutrend.

Jättes küünilised märkused kõrvale, tuleb nentida, et “tuleviku toit” on kohutav. Kõrgetel pukkidel istuvatel valetajatel on jultumust kasutada ilusaid sõnu nagu “jätkusuutlik areng”, aga selles ei ole midagi jätkusuutlikku. Tegemist on steroide täispumbatud suurte põllumajandusettevõtetega – toksilisuse tšempionitega. Juhuslikult on see ka väga energiamahukas, sest ega kõik need robotid, sensorid ja andmekogumiskeskused ei ole tasuta. Aga kes sellele ikka tähelepanu pöörab.

Ja ka praeguse aja farmid peavad kaduma. Lisaks sellele, et need tüütud traditsioonilisi meetodeid kasutavad talunikud konkureerivad laboris kasvatatud patenditud toiduga, patenditud GMO-ga ja patenditud mullaga, nad kasutavad ära ka maa, mida on vaja priviligeeritud klassi puhkealade jaoks. Ent ka tuuleparkide ja päikesepaneelide jaoks (mis kõik võtavad väga palju ruumi). Ja kes teab, võib-olla valitsejad tõesti tahavad “säilitada” osa loodusest, hoides seda inimtühjana. See on ju lõppude lõpuks mitte inimkonna, vaid nende vara. On loogiline, et seda tahetakse hästi hoida.

Pole ime, et “COVID-ile reageerimine” mõjub talunikele nii halvasti, et sunnib neid tegevust lõpetama …

Põllumajandus

Kõik on kokku võetud järgnevas…

Haridus

Veeb.

Meditsiin

Tele-

Seni oleme tänu globaalsele pandeemiale nii meditsiini kui ka hariduse vallas omadega ilusti graafikus.

Energeetika

See on päris huvitav, sest fossiilsed kütused ehk tänase turu kuradid, on reaalselt kahjulikud. Naftatööstus on tõepoolest planeeti kahjustav.

Lekked külvavad kaost ja neid juhtub kogu aeg. Naftaparunid on bandiidid. Inimesed, kes elavad rafineerimistehaste läheduses, jäävad haigeks. Plastik, mida naftast toodetakse, reostab kõike, alates ookeanidest ning lõpetades mao ja kopsudega.

Sellegipoolest on fossiilsed kütused lisaks tuumaenergiale ainsaks energiaallikaks, mis suudab kogu maailma tarbimisvajadust rahuldada.

Veel enam, kui vaadata kaugemale “rohelisest” kattevarjust, ei ole pilt üldse nii roheline – kui raha värv kõrvale jätta. Päikesepaneelid võtavad tohutult ruumi, need lagunevad kiiresti ja muutuvad saastavaks prügiks.

Tuuleelektrijaamad võtavad samuti tohutult ruumi ja nendega kaasnevad omad probleemid. Mõlemad sõltuvad olulisel määral ilmast ja ei suuda toota piisavalt energiat. Märkimisväärne on ka see, et Michael Moore’i hiljuti tehtud film „Planet of the Humans“, mis keskendus “rohelise energia” mitte just eriti rohelistele külgedele ning korruptsioonile selles liikumises, langes juhtivate roheliste kollektiivse ja julma rünnaku alla, mille tulemusena film eemaldati enamikelt suurtelt platvormidelt ning sisuliselt kadus täielikult avalikkuse eest.

Aga mis siis juhtub, kui fossiilsed kütused kaovad? Muide, on oluline märkida, et ma ei ole üldse veendunud selles, et “lähtestajad” kavatsevad fossiilsed kütused mängust kõrvale jätta. Ma arvan, et tõenäoliselt seisab ees n-ö kaubamärgi vahetus. Ma arvasin veel üsna hiljuti, et fossiilsete kütuste tarbimine tahetakse lõpetada, aga siis ma tegin tutvust “kliima tehnoloogiatega” ja nüüd tundub mulle, et asjad on palju keerulisemad. Tegemist võib olla hoopis strateegilise geopoliitilise manöövriga. Ma ei tea.

On mõned kummalised tehnoloogilised kattuvused fossiilsete kütuste ja “rohelise” energia vahel, aga küll aeg annab arutust. Igal juhul, kui fossiilsete kütuste kasutamine lõpeb või see viiakse lihtsalt põranda alla, avastame me üsna ruttu, et tuul ja päike ei ole piisavad ning siis kohtume uue “rohelise” energia kuningaga – tuumasüntees. Just see, mida vaja on.

Kui see juhtub, siis tuleb appi meie kuulus sõber – filantroop-kapitalist. Ta on äärmiselt suur tuumasünteesireaktorite huviline. Täpsemalt, tema endi sõnul on tegemist tema lemmikprojektiga. (Tegelikult on ta juhtumisi tihedalt seotud peaaegu kõigi “suure lähtestamise” punktidega – milline ärigeenius!) Mis teeb asja veelgi huvitavamaks, on see, et WHO, mis loomulikult naudib tema rikkalikke toetusi, on varasemalt näinud palju vaeva, et alatähtsustada tuumakatastroofide, nagu Tšernobõli ja Fukushima, kahjustusi tervisele.

Rääkides energeetikast ja rahandusest, räägime ka “inimkapitalist”. Uues maailmas ei ole “inimkapital” personaliosakonna või tööjõu metafoor. Microsoftil näiteks on patenteeritud meetod, kuidas inimkäitumist konverteerida ümber krüptorahaks. Seda tehakse läbi teatud sorti seadme, mis on ühenduses serveriga, mis registreerib keha tegevuse ja “kaevandab” krüptot.

Kuna Uues Normaalsuses peaksid digi- ja krüptorahad muutuma peavoolumaksevahenditeks, siis näeb see süsteem kahtlasel kombel välja nagu ideaallahendus, mida kasutada selleks, et kontrollida vaeste inimeste käitumist, kes tsentraalkontrollitud sissetulekust sõltuvad on.

Kuna Uues Normaalsuses peaksid digi- ja krüptorahad muutuma peavoolumaksevahenditeks, siis näeb see süsteem kahtlasel kombel välja nagu ideaallahendus, mida kasutada selleks, et kontrollida vaeste inimeste käitumist, kes tsentraalkontrollitud sissetulekust sõltuvad on. See lubab sõna otseses mõttes kaevandada energiat muus osas kasutust sotsiaalabist või kodanikupalgast sõltuvatest kehadest (mis, usud või mitte, on reaalne).

Lisaks on seda patenti võimalik kasutada ka uue finantsinstrumendi loomiseks, sest kui neid inimesi kasutatakse energia kaevandamiseks, siis muutuvad nad varaks, mida võib omavahel siduda virtuaalseks portfoolioks, millega on omakorda võimalik virtuaalselt kaubelda. Kas pole osav lahendus? Vot see on õige pärisorjus!

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Järgneb…

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.

AjatuAudioSuur luguÜhiskond & Kultuur

ARHIIVIST: "Suur lähtestamine" kui vabaduse lõppmäng I

Soovitame lugeda ...