OPEC-i peasekretäri Haitham Al Ghais’i sõnul ei edasta rohepöörde propageerijad, kelle visoonides toimiks maailm üksnes roheenergia ja elektriautode põhiselt, olukorra reaalsest seisust täielikku pilti, sest nende hinnangud vajaminevate investeeringute ja energiasektori ülemineku kiiruse kohta irduvad reaalsusest.
Poliitikakujundajad ning kohese roheenergiale ülemineku pooldajad peavad kaaluma, kas vajalikud investeeringud ja kriitiliste mineraalide tarnemahud on nende “netonulli stsenaariumites” ka päriselt teostatavad, kirjutas Al Ghais OPEC-i veebisaidil avaldatud artiklis.
Rohepöördeks vajaminevate kriitiliste mineraalide kaevandamise projektidel kulub teadupärast pikk aeg avastamisest kuni esimeste tarnete alguseni.
„Lisaks kõigele muule on rohepöördeks kriitiliste mineraalide kaevandamine äärmiselt energiamahukas tegevus ning see on tegevus, mis põhineb täna süsivesinikel. Ilma fossiilkütusteta jääks kogu (rohepöörde) programm seisma,“ kirjutas OPEC-i juht.
Süsi ja maagaas on vajalikud kriitiliste toormineraalide töötlemiseks, et neid rafineerida akudeks, mida saab kasutada puhtas energias ja elektrisõidukites.
„Naftapõhiseid tooteid kasutatakse ka ekskavaatorite, buldooserite ja kallurautode ning mitmesuguste transpordiliikide jaoks, et viia mineraalid pakkumiskeskustest nõudluskeskustesse,“ selgitas Al Ghais.
Samuti kasutatakse naftasaadusi ja muid fossiilkütuseid ulatuslikult päikesepaneelide, tuuleturbiinide ja elektriautode tootmiseks.
„Naftatööstus, taastuvad energiaallikad ja elektrisõidukid ei eksisteeri üksteisest lahus,“ ütles OPEC-i juht, kes kordas sedasi taas oma seisukohta, et naftat ja gaasi ei saa ülemaailmsest energiasüsteemist eemaldada ja asendada elektrienergia ning päikese- ja tuuleelektrijaamadega.
„Kas on realistlik arvata, et taastuvenergia suudab üksi rahuldada ülemaailmse elektrienergia kasvu, eriti arvestades, et maailm on viimase kahe aastakümne jooksul investeerinud üle 9,5 triljoni dollari „üleminekusse roheenergiale“, kuid tuule- ja päikeseenergia annavad sellele vaatamata tänini vaid veidi alla 4% maailma energiast?” küsis Al Ghais.
Al Ghais on varemalt selgitanud, et naftanõudluse haripunkt ei ole veel silmapiiril, kritiseerides sedasi Rahvusvahelise Energiaagentuuri prognoosi, mille kohaselt ülemaailmne naftanõudlus saavutab haripunkti veel enne 2030. aastat.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:
ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop
KONTO NUMBER: EE687700771007683571
SELGITUS: Makroskoobi annetus
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!
SEOTUD LOOD: