Keskkond & Inimkond

Al Gore’i „lahendus” kliimamuutustele: elanikkonna massjälgimine

Foto: Seb Daly/Collision via Sportsfile

Samal ajal leiavad uued uuringud, et 1% planeedi jõukaima elanikkonna süsiniku jalajälg on 30 korda suurem sellest, mis on elanikkonnale ette kirjutatud väidetavalt temperatuuri tõusu 1,5 °C piiresse jätmiseks.

Eralennukite ja superjahtide omanike kogunemisel (tuntud ka kui COP26 tippkohtumine) tutvustas USA endine asepresident Al Gore oma uusimat lahendust süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamiseks: maailma elanikkonna seire satelliitide, andurite ja tehisintellekti kaudu.

Intervjuus uudistekanali MSNBC Andrea Mitchelliga teatas Gore, et niinimetatud Climate TRACE koalitsiooni loodud tehnoloogia jälgib kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja juurib välja süüdlased.

„Saame järjepidevalt andmeid 300 olemasolevalt satelliidilt, enam kui 11 000 maapealselt, õhus ja merel asuvalt andurilt, mitmest interneti andmevoost ning ka tehisintellekti kasutades,” selgitas Gore ja lisas: „Kõik see teave on kombineeritud – nähtav valgus, infrapuna ja kogu muu teave, mis sedasi kokku kogutakse. Nüüd saame täpselt kindlaks teha ka selle, kust kasvuhoonegaaside heitkogused pärinevad.”

USA endine asepresident Al Gore tutvustas oma uusimat lahendust süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamiseks: maailma elanikkonna seire satelliitide, andurite ja tehisintellekti kaudu.

Al Gore, kes väitis 2008. aastal, et viie aasta jooksul ei ole polaaraladel enam jääkatet, jätkas: „Ja järgmisel aastal viime selle iga üksiku elektrijaama, rafineerimistehase, iga suure laeva, lennuki, iga prügimäe tasemele ning saame teada nende inimeste nimed, kes on vastutavad iga kasvuhoonegaaside heitevoo eest.”

Ja mida te kavatsete nende “kliimakurjategijatega” peale hakata, härra Gore?

„Kui investorid, valitsused või kodanikuühiskonna aktivistid soovivad neid (s.o “kliimakurjategijaid”) vastutusele võtta, on neil olemas teave, millele tugineda oma tegevuses nende vastutusele võtmiseks,” teatas Gore.

Mida Gore ja tema 300 satelliiti avastavad, on see, et maailma kõige suuremaks saastajaks on ülirikas rahaeliit.

Saame teada nende inimeste nimed, kes on vastutavad iga kasvuhoonegaaside heitevoo eest.

Al Gore

Euroopa Keskkonnapoliitika Instituudi (Institute for European Environmental Policy – IEEP) ja Stockholmi Keskkonnainstituudi (Stockholm Environment Institute – SEI) uus uuring on tuvastanud, et 2030. aastaks on inimkonna rikkaima 1% süsiniku jalajälg 30 korda suurem sellest, mis on vajalik globaalse soojenemise sajandi lõpuks 1,5 °C, Pariisi kokkuleppes ettenähtud ambitsioonika eesmärgini piiramiseks .

Raportis märgiti, et kui praegused tendentsid püsivad, siis vastutab rikkaim 1% 2030. aastaks 16% globaalsete CO2 emissioonide eest.

Dokumendis märgitakse, et „Nad suurendavad üha enam ülemaailmset ebavõrdsust ja tõenäoliselt avaldavad suuremat mõju riiklike heitkoguste vähendamise jõupingutuste poliitilisele ja sotsiaalsele vastuvõetavusele,” ning lisatakse: „Seetõttu on märkimisväärne, et kõigis suuremate heitkogustega riikides on 10% ning riigiti 1% rikkaima elanikkonna tarbimise jalajälg inimese kohta oluliselt üle 1,5 °C globaalse taseme elaniku kohta.”

„Ühe miljardäri kosmoselennu käigus atmosfääri paisatud heitkogused ületavad Maa kõige vaesema miljardi hulka kuuluva inimese terve elu jooksul tekitatava heitekoguse,” ütles Oxfami kliimapoliitika juht Nafkote Dabi avalduses.

Kui praegused tendentsid püsivad, siis vastutab rikkaim 1% 2030. aastaks 16% globaalsete CO2 emissioonide eest.

Dabi lisas, et „väikesele eliidile näib olevat antud täiesti vaba voli planeedi saastamiseks. Nende suured heitkogused soodustavad äärmuslikke ilmastikuolusid kogu maailmas ja seavad ohtu ülemaailmse eesmärgi piirata globaalset soojenemist.”

„Ainuüksi rikkaima 10% heitkogused võivad meid järgmise üheksa aasta jooksul kokkulepitud piirist kaugemale viia,” jätkab Dabi, rõhutades, et „sellel oleks katastroofilised tagajärjed mõnede Maa kõige haavatavamate rahvaste jaoks, kes seisavad juba silmitsi surmavate tormide, nälja ja puudusega.”

Ühe miljardäri kosmoselennu käigus atmosfääri paisatud heitkogused ületavad Maa kõige vaesema miljardi hulka kuuluva inimese terve elu jooksul tekitatava heitekoguse.

Nagu varem on märgitud, meelitas COP26 kliimakonverents globaalse eliidi kõrgeid isikuid rohkem kui 400 eralennule, mis tagasihoidlikumate hinnangute kohaselt tekitas 13 000 tonni süsinikdioksiidi atmosfääri paiskamise.

Jeff Bezos, Bill Gates, prints Charles ja teised võimukandjad, kes veedavad oma elu eralennukitel, superjahtidel ja kosmoselendudel, asusid seejärel varmalt kogu ülejäänud maailmale süsiniku jalajälgede kohta loenguid pidama.

Selline on asjade seis. Globaalne eliit lendab jätkuvalt üle kogu maailma, et üksteisega kohtuda ning nosida parimat hirve- ja veiseliha, käskides samal ajal plebeidel vait olla, kodus püsida ja putukaid süüa.

Allikas

Seotud lood:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.