Keskkond & Inimkond

Naftaajastu lõpp terendab? ÜRO peasekretär kutsus pankasid üles lõpetama fossiilkütuste ammutamise finantseerimine

ÜRO peasekretär Antonio Guterres lausus 6. mail toimunud kliimakonverentsil, et maailma pangad peaksid globaalse soojenemise pidurdamise nimel lõpetama kõikide fossiilkütuse ammutamise projektide finantseerimise.

Mai alguses peetud globaalse kliimasoojenemise teemalisel konverentsil lausus ÜRO peasekretär Antonio Guterres, et pangad peaksid vähe kuluefektiivsete fossiilkütuste ammutamise infrastruktuuri rahastamise asemel keskenduma madala süsinikdioksiidi jalajäljega kliimatundlike projektide finantseerimisele.

Meil on vaja, et rahvusvaheliste arengupankade aktsionärid töötaksid pankade juhtkondadega, et finantseerida üksnes neid projekte, mis on kooskõlas planeedi soojenemise pidurdamise programmi 1,5-kraadise eesmärgiga.

Jagades kiidusõnu suurte majanduste aadressil, mis on seadnud eesmärgiks süsinikdioksiidi netonullheite poliitika, rõhutas Guterres, et sellegipoolest on maailm liikumas “katastroofilise” 2,4-kraadise keskmise temperatuuri kasvu kursil käesoleva sajandi lõpuks.

“Me ei saa enam endale lubada suuremõõtmelist fossiilkütuste infrastruktuuri rajamist mitte kuskil. Selliste investeeringute tegemine viiks meid üksnes kaugemale tupikusse ning pealekauba ei ole see enam isegi kuluefektiivne ettevõtmine,” lausus Guterres Petersbergi kliimadialoogil peetud ettekandes.

ÜRO peasekretär mainis, et fossiilkütuste projektid on juba praegu muutunud kallimaks taastuvenergia projektidest.

“Meil on vaja, et rahvusvaheliste arengupankade aktsionärid töötaksid pankade juhtkondadega, et finantseerida üksnes neid projekte, mis on kooskõlas planeedi soojenemise pidurdamise programmi 1,5-kraadise eesmärgiga (käesoleva sajandi lõpuks),” märkis Guterres. Samuti kutsus ÜRO peasekretär üles süsihappegaaside maksustamisele.

“Seisame kuristiku serval. Kuid kui me kõik koos töötame, on meil võimalik veel kõige hullemaid kliimamuutuse tagajärgi vältida, kasutades COVID-19 pandeemiast väljumist võimalusena, mis suunaks meid puhtamale, rohelisemale kursile,” lausus Guterres.

Paljud maailma suurimad panganduskontsernid on kliimasoojenemise agenda valguses loobunud või loobumas fossiilkütuste kaevandamise toetamisest.

Austraalia pank Macquarie kinnitas äsja, et ettevõte on vähendanud oma positsioone kivisöe sektoris ning kavatseb lõpetada kõik kivisöega seonduvad investeeringud 2024. aastaks. Möödunud aastal deklareeris Saksa suurim pank Deutsche Bank, et lõpetab koheselt kõikide uute nafta ja gaasi projektide finantseerimise tõrvaliivadel ja Arktika regioonis. Ka USA pangandushiid Goldman Sachs on juba 2019. aastal kinnitanud, et keeldub Arktikas naftaluure ning kivisöekaevanduste finantseerimisest. Arktika fossiilkütuste projektidest keeldumisest on teada andnud ka Ühendriikide suurimad pangad JPMorgan ning Wells Fargo.  

Paljud maailma suurimad panganduskontsernid on kliimasoojenemise agenda valguses loobunud või loobumas fossiilkütuste kaevandamise toetamisest.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.