fbpx
Maailmavõim & GeopoliitikaSuur lugu

Saudi Araabia eemaldumine dollarisüsteemist kuulutab ette USA-keskse finantssüsteemi lõppu

Ryan McMaken

Kõik, kes jälgivad uudiseid USA dollari staatuse kohta ülemaailmse reservvaluutana, võisid käesoleva aasta juunis märgata arvukalt väiteid, nagu oleks USA ja Saudi Araabia vaheline naftadollarileping „lõppenud“ ja saudid asunud müüma naftat lisaks veel paljudes teistes valuutades. Mõnes versioonis väideti isegi, et Hiina jüaan vahetab dollari naftavaluuta rollis peagi välja.

Vastavasisulised teated näisid algselt pärinevat kas Indiast või krüptoinvestoritele suunatud väljaannetest. Huvi teema vastu oli piisavalt suur, et ülemaailmse haardega varahaldusfirma UBS majandusteadlane Paul Donovan oli sunnitud selgitama, et tegelikult ei ole Saudi Araabia ja USA valuutasuhetes märkimisväärseid uusi arenguid toimunud.

Saudi Araabia Kuningriik on viimastel aastatel üha enam USA orbiidilt eemaldunud ning antud trend kajastub ka riigi kasvanud valmisolekus arveldada naftatehingute eest mitte-dollarivaluutades.

Ryan McMaken

Nüüdseks on ilmne, et teated väidetava ametliku naftadollari „lepingu“ lõppemise kohta on tõepoolest mitme olulise fakti osas eksitavad. Esiteks ei ole saudide kursimuutus dollarist erinevate valuutade poole uus. Teiseks ei ole teadaolevalt olemas mingit ametlikku naftadollari lepingut USA ja Saudi Araabia vahel – eriti veel sellist, millel oleks piiratud kehtivusaeg.

Siiski on põhjust väita, et kõnealused teated naftadollari languse kohta on ebatäpsed üksnes detailide osas ning mitte põhimõtteliselt. Saudi Araabia Kuningriik on viimastel aastatel üha enam USA orbiidilt eemaldunud ning antud trend kajastub ka riigi kasvanud valmisolekus arveldada naftatehingute eest mitte-dollarivaluutades. Esineb teisigi märke sellest, et saudid on Washingtoni vastuseisust hoolimata üha enam valmis lähedasteks sidemeteks Washingtoni vaenlastega – sh Hiina, Iraani ja Venemaaga. Kuigi lühiajalised muutused võivad iseseisvana vaadates tunduda väikesed, viitavad praegused suundumused USA ja Saudi Araabia suhetes Ühendriikide ülemaailmse mõju üldisele ja olulisele vähenemisele.

Mis on naftadollar?
Mida see ohus olev naftadollari „leping“ siis endast kujutab? Sisuliselt mõeldakse “naftadollari” all USA ja Saudi Araabia vahelist mitteametlikku kokkulepet, mis pärineb aastast 1974 ja mille kohaselt nõustuvad saudid müüma naftat üksnes dollarite eest. Leping näeb muuhulgas ette, et saudid kohustuvad investeerima oma üleliigsed dollarid USA riigivõlakirjadesse (märkus: võimaldades sedasi Ameerikal nautida oluliselt kõrgemat elatustaset, ostes ülejäänud maailmast rohkem kaupu kui USA ise välisriikidesse ekspordib). Miks see kokkulepe üldse olemas on? Ameerika seisukohast aitab naftadollari pakt toetada USA dollari jätkuvat staatust maailma reservvaluutana. Ei ole juhus, et kokkulepe pärineb 1970ndate algusest, mil Nixon taganes 1971 aastal USA lubadusest maksta välisriikidele dollari eest kullaga. Sisuliselt toestab saudide kohustus osta USA riigivõlga Ühendriikide võimet katta oma jooksevkonto puudujääki ülejäänud maailma riikide ees.

Sisuliselt mõeldakse “naftadollari” all USA ja Saudi Araabia vahelist mitteametlikku kokkulepet, mis pärineb aastast 1974 ja mille kohaselt nõustuvad saudid müüma naftat üksnes dollarite eest. Leping näeb muuhulgas ette, et saudid kohustuvad investeerima oma üleliigsed dollarid USA riigivõlakirjadesse (märkus: võimaldades sedasi Ameerikal nautida oluliselt kõrgemat elatustaset, ostes ülejäänud maailmast rohkem kaupu kui USA ise välisriikidesse ekspordib).

Ryan McMaken

1970ndatel, mil ameeriklased mõtlesid välja naftadollari kokkuleppe, oli Saudi Araabia Kuningriik maailmas suurim naftat tootev riik ja üksnes dollarites toimuv naftakaubandus tagas dollari jätkuva staatuse reservvaluutana. Saudide jaoks toob selline tihe suhe USA-ga kaasa kaudsed julgeolekugarantiid Washingtoni poolt. See tähendab muuhulgas, et Saudi Araabia režiim teab, et seni kuni ta jääb globaalse dollarisüsteemi toimimise oluliseks komponendiks, sekkub USA vajadusel sõjaliselt, et tagada Saudi Araabia jätkuv eksistents.

Uued ohud naftadollarisüsteemile
Kuid geopoliitilised realiteedid on ajas pidevas muutumises ning Saudi Araabia valmisolek osaleda naftakaubanduses, mis ei ole seotud dollariga, kujunes 2023. aasta jaanuariks saudide ametlikult tunnistatud poliitikaks. Nimelt teatas Saudi Araabia rahandusminister möödunud aastal, et „ei ole mingit probleemi seada ümber oma prioriteedid, kuidas me oma kaubanduskokkulepetes arveldame, olgu see siis USA dollarites, eurodes või Saudi riaalides“. Toona oli see tõepoolest uus areng, mis märkis mitmeaastase perioodi lõppu, mille jooksul käisid pidevalt kuulujutud, et saudid on dollarist tasapisi eemaldumas.

Edasised arengud Saudi Araabia majanduspoliitikas jätkusid kogu 2023. aasta jooksul. Aasta keskel hakkasid saudid Venemaalt rekordilistes kogustes kütteõli importima, mis tugevdas omakorda kahe riigi vahelisi kaubandussuhteid. Arvestades, kuidas Washington on püüdnud Venemaad dollarimajandusest välja lõigata, võib venelaste ja saudide vahelise kaubavahetuse tihenemist pidada saudide jaoks ajendiks otsida võimalusi kaubavahetuseks muudes valuutades peale dollari. Seejärel, 2023. aasta novembris, sõlmisid Riyad ja Peking valuutavahetuse lepingu, mille eesmärk oli „laiendada kohalike valuutade kasutamist“ – st mitte-dollarivaluutade kasutamist.

USA orbiidilt väljumine
Iseenesest võivad need arengud tunduda mitte kuigi olulised. Lõppude lõpuks on Saudi Araabia riaal jätkuvalt dollariga seotud – vähemasti esialgu. Laiemas kontekstis vaadatuna osutavad hiljutised arengud aga sellele, kuidas saudid eemalduvad seni eksisteerinud rahalisest ja geopoliitilisest korrast, mille USA on pärast külma sõja lõppu peaaegu kogu maailmale peale surunud.

Laiemas kontekstis vaadatuna osutavad hiljutised arengud aga sellele, kuidas saudid eemalduvad seni eksisteerinud rahalisest ja geopoliitilisest korrast, mille USA on pärast külma sõja lõppu peaaegu kogu maailmale peale surunud.

Ryan McMaken

Märtsis 2023 osalesid saudid Hiina vahendusel sõlmitud kokkuleppes diplomaatiliste suhete taastamiseks Iraaniga. Eelnevalt oli Saudi Araabia Kuningriik pikka aega olnud Iraani režiimiga vastasseisus, kuna kaks riiki võistlevad Pärsia lahe piirkonnas domineerimise pärast. Ootuspäraselt on USA teinud omalt poolt kõik, et mahitada Saudi Araabiat toetama oma Iraani survestamise poliitikat.

Ja kuigi USA tunnustas ametlikult Hiina vahendusel sõlmitud kokkulepet selle välja kuulutamise järel, osutub see kokkulepe otseseks löögiks USA mõjuvõimule Pärsia lahe piirkonnas. Kõikidel, kes kahtlevad selles, et Washington tegelikult ei soovi Saudi Araabia ja Iraani leppimist, tasub vaid täheldada tõsiasja, et Iisrael oli koheselt välja kuulutatud lepituspakti vastu.

Kuus kuud pärast Saudi-Iraani suhete parandamise leppe vastu võtmist jõudis välispoliitiline mõttekoda Stimson oma 2023. aasta septembris avaldatud aruandes järeldusele, et Saudi Araabia eemaldumine dollarist on tõsiasi – saudid ei bluffinud. See on pigem osa saudide ulatuslikumatest diplomaatilistest jõupingutustest, saavutamaks suuremat paindlikkust suhetes mõjukate globaalsete jõududega, nagu Hiina ja Venemaa.

Saudi Araabia seisukohast on USA andnud küllaldaselt alust olla oma “partneri” suhtes pettunud.

Riyadis ei ole nimelt unustatud USA kriitikat Saudi Araabia valitsuse suunal seoses ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrva ja Katari blokaadiga. Lisaks sellele esitavad mitmed USA kongressi liikmed jätkuvalt ebamugavaid küsimusi Saudi Araabia režiimi seoste kohta 2001. aasta 11. septembri rünnakutega. Asjaolu, et Washington vaatab Saudi Araabia sagedastest inimõiguste rikkumistest enamasti mööda, müües ise samal ajal saudidele tohutul hulgal relvi, ei ole enam küllaldaseks argumendiks status quo jätkumiseks.

Asjaolu, et Washington vaatab Saudi Araabia sagedastest inimõiguste rikkumistest enamasti mööda, müües ise samal ajal saudidele tohutul hulgal relvi, ei ole enam küllaldaseks argumendiks status quo jätkumiseks.

Ryan McMaken

Leidub ka teisi arenguid, mis viitavad sellele, et kõnealune suundumus on reaalne. Kõnekas episood leidis aset alles hiljuti, kui Saudi Araabia sai esmakordselt kutse G-7 riikide tippkohtumisele, millele järgnevalt otsustas kroonprints Mohamed bin Salman kutse tagasi lükata, väites, et peab jälgima isiklikult Hajj-palverännaku korraldust Mekas. Vaatamata sellele saatis kroonprints vaid mõned päevad hiljem oma välisministri Venemaale Nižni Novgorodis toimunud BRICS-riikide tippkohtumisele. Riyadi kõrged ametnikud suudavad nähtavasti leida aega BRICS-riikide ühenduse jaoks, millega Saudi Araabia eelmisel aastal ühinema kutsuti ja millest on saanud tänaseks de facto USA-vastane blokk.

Riyadi ja Washingtoni suhete jahenemine ei tähenda, et dollarimajanduses või USA jätkuvas domineerimises Lähis-Idas toimuksid muutused üleöö. Ometi annab saudide triivimine Ühendriikide orbiidilt järjekordse märgina tunnistust sellest, et Washingtoni kontroll rahvusvahelise finantssüsteemi ning geopoliitiliste agendade üle on murenemas.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:
Saudi Araabia oluline roll Ameerika Ühendriikide globaalse dominantsi üleval hoidmisel põhineb suuresti asjaolul, et pärast seda kui ameeriklased keeldusid täitmast teistele riikidele II maailmasõja järgselt antud lubadust vahetada dollareid kulla vastu sai naftast – ning mis peamine, teistele riikidele kuuluvast naftast – faktiliselt dollari katteväärtus, mis võimaldas säilitada dollaril rolli maailmavaluutana. Seda tulenevalt asjaolust, et kuigi maailma rikkaimad tööstusriigid ei vaja tegelikkuses dollarit, vajavad nad naftat ning seeläbi ka dollarit senikaua kuni globaalne naftakaubandus toimib dollaripõhiselt.

Saudi Araabia oluline roll Ameerika Ühendriikide globaalse dominantsi üleval hoidmisel põhineb suuresti asjaolul, et pärast seda kui ameeriklased keeldusid täitmast teistele riikidele II maailmasõja järgselt antud lubadust vahetada dollareid kulla vastu sai naftast – ning mis peamine, teistele riikidele kuuluvast naftast – faktiliselt dollari katteväärtus, mis võimaldas säilitada dollaril rolli maailmavaluutana.

Adrian Bachmann

Muuhulgas on ajalooraamatutes täiesti valesti mõistetud nn “naftakriis”, kus naftat eksportivate riikide ühenduse OPEC-i otsus neljakordistada nafta hinda oli justkui löögiks Lääneriikidele, mis demonstreeris islamimaade võimu. Reaalsuses tähendas ja tähendab nafta hindade kasv maailmaturgudel dollari staatuse säilimist senikaua kuni naftakauplemiseks on vaja dollarit ning seda jooksutavat, USAst kontrollitud finantssüsteemi. Hetkel, mil dollar lakkab olemast maailma reservvaluuta, on hetkeks, mil Ameerika Ühendriigid minetavad võime omada maailma suurimat sõjatööstuskompleksi ning ligi 100 riigis paiknevat ligi 1000 sõjaväebaasi, kuna kaob võime finantseerida triljonitesse dollaritesse ulatuvat jooksevkonto defitsiiti.

Kõige parem käsitlus nafta, dollari ning maailma finantssüsteemi ajaloost ning toimemehhanismidest, mida siinkirjutaja on lugenud, pärineb Ameerika majandusajaloolaselt William Engdahlilt, kelle teos “A Century of War – Anglo-American Oil Geopolitics and The New World Order” kuulub geoökonoomika kullafondi, mis väärib tutvumist kõigile neile, kes soovivad mõista, kuidas nafta, toorained, globaalne finantssüsteem ning nende kontrolli nimel käitatav “julgeolekuarhitektuur” toimivad.

Hetkel, mil dollar lakkab olemast maailma reservvaluuta, on hetkeks, mil Ameerika Ühendriigid minetavad võime omada maailma suurimat sõjatööstuskompleksi ning ligi 100 riigis paiknevat ligi 1000 sõjaväebaasi, kuna kaob võime finantseerida triljonitesse dollaritesse ulatuvat jooksevkonto defitsiiti.

Adrian Bachmann

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

SEOTUD LOOD:





Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.