Maailmavõim & Geopoliitika

Saudi Araabia ja Venemaa sõlmisid esmakordselt kaitsekokkuleppe

Foto: Twitter @kbsalsaud

Pärast president Joe Bideni vihjeid USA poliitiliste strateegiate muutumisele tundub Saudi Araabia kindlameelsus oma rahvusvahelisi suhteid laiendada tugevam kui kunagi varem.

Saudi Araabia ja Venemaa astusid 23. augustil sõlmitud kaitsekokkuleppega järjekordse sammu oma sõjalise koostöö väljakujundamiseks.

Kokkulepe sündis ajal, mil rahvusvaheliste partnerite mitmekesistamine on kuningriigile üha olulisem, pidades silmas Ar-Riyāḑ’i ajaloolise liitlase, Ameerika Ühendriikide ja Washingtoni taandumist kohustustest oma traditsiooniliste partnerite ees ning pidevat kaugenemist Lähis-Ida piirkonnast.

Kokkulepe allkirjastati Saudi Araabia kaitseministri asetäitja prints Khalid bin Salmani ja Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu Moskvas toimunud kohtumise käigus.

„Allkirjastasin Venemaa kaitseministri asetäitja kindralpolkovnik Alexander Fominiga Venemaa Föderatsiooni ja Saudi Araabia kuningriigi vahelise kokkuleppe, mille eesmärk on ühise sõjalise koostöö arendamine kahe riigi vahel,” teatas prints Khalid Twitteris.

Prints Khalid ja Šoigu on ka varem kohtunud, et „uurida võimalusi tugevdamaks sõjalist ja kaitsealast koostööd” Ar-Riyāḑ’i ja Moskva vahel.

„Arutasime oma jagatud püüdluse üle säilitada regioonis stabiilsus ja turvalisus ning analüüsisime meie riikide ühiseid väljakutseid,” kirjutas prints Khalid teises Twitteri postituses.

Saudi Araabia tegevuse hoolikamate jälgijate sõnul annab kuningriigi liikumine Venemaa ja teiste maailma riikide poole ning äsjane kaitseleppe allkirjastamine USA-le selge sõnumi, et teised riigid on valmis täitma tühimiku, mille on loonud Washingtoni Lähis-Ida piirkonnast taandumine, ning et häid suhteid Saudi Araabiaga ei saa pidada iseenesestmõistetavaks.

Ar-Riyāḑ on olnud USA kaitsetööstuse üheks peamiseks kliendiks. Teda peetakse maailma suurimaks USA relvade importijaks, sest Stockholmi Rahvusvahelise Rahu-uuringute Instituudi (ingl Stockholm International Peace Research Institute) sõnul jõuab ligi veerand kogu USA relvaekspordist Saudi Araabiasse.

Saudi Araabia kaitseministri asetäitja visiit Moskvasse oli osa tema reisist Rahvusvahelise Sõjatehnika Foorumi „Armee 2021” (ingl International Military-Technical Forum „Army 2021”) külastamiseks.

Ligi veerand kogu USA relvaekspordist jõuab Saudi Araabiasse.

Kohtumisel Šoiguga rääkis prints Khalid kuningriigi valmisolekust „jätkata meie kahe riigi vahel ajalooliselt välja arenenud suhete tugevdamist,” lisades Vene Sputniku agentuuri teatel: „Olen kindel, et tulevikus me jätkame nende suhete arendamise ja tugevdamisega ning viime ellu meie rahvaste püüdlused.” Tema sõnul avaldaks see kasulikku mõju nii „stabiilsusele kui turvalisusele.”

Saudi Araabia kaitseministri asetäitja sõnul aitab tema riigi ja Venemaa vaheline koostöö „kaasa ühise vastutegevuse väljatöötamisele kõigile kaasaegsetele väljakutsetele, millele me koos vastu seisame,” märkides, et „juba olemasolevad väljakutsed nõuavad mõlemalt veelgi tugevamat koostööd ja pingutust.”

Foorum „Armee 2021” toimus 22. kuni 28. augustil Moskva külje all asuvas Kubinka linnas.

Saudi Araabia ja Venemaa, koostööpartnerid ka nafta sektoris, mängisid möödunud aastal turul valitsenud segaduse ja hindade kokkuvarisemise ajal otsustavat rolli nii turgude tasakaalu taastamisel kui hindade kohandamisel.

Pidades silmas Saudi Araabia välispoliitikat, mille eesmärk on mitmekesistada Ar-Riyāḑ’i partnereid, on kuningriigi suhted Venemaaga viimastel aastatel teinud kvalitatiivseid hüppeid, mis kulmineerusid kuningas Salman bin Abdulazizi esimese visiidiga Moskvasse 2017. aasta sügisel.

Saudi Araabia tegevuse hoolikamate jälgijate sõnul annab kuningriigi liikumine Venemaa ja teiste maailma riikide poole ning äsjane kaitseleppe allkirjastamine USA-le selge sõnumi, et teised riigid on valmis täitma tühimiku, mille on loonud Washingtoni Lähis-Ida piirkonnast taandumine.

Pärast president Joe Bideni vihjeid USA poliitiliste strateegiate muutumisele tundub Saudi Araabia kindlameelsus oma rahvusvahelisi suhteid laiendada tugevam kui kunagi varem.

USA administratsioon andis Araabia lahe muredele hoogu juurde nii oma vastutulekuga Iraanile kui ka suutmatusega Saudi Araabia muresid arvesse võtta, nagu näitas paar kuud tagasi vastu võetud otsus viia kogu sõjavarustus, sealhulgas raketipatareid Patriot, kuningriigist ja teistest piirkonna riikidest välja. USA sammust teatati ajal, mil kuningriiki ähvardasid ballistilised raketid ja droonid, millega Iraan Jeemenis asuvaid houthisid varustab.

Sõjaväe- ja kaitseekspertide sõnul võis USA otsus raketipatareid Saudi Araabiast välja viia olla põhjuseks, miks saudid Venemaalt alternatiive otsima hakkasid.

Nii Saudi Araabia kui Venemaa allikad paljastasid 2018. aasta veebruaris, et käimas on „paljulubavad” läbirääkimised Venemaa S-400 õhutõrjesüsteemide kuningriigile müümiseks.


Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.