AudioÜhiskond & Kultuur

ÜK valitsuse teadusnõunikud kahetsevad, et kasutasid koroonapaanika tekitamiseks psühholoogilise sõjapidamise võtteid

Kuula audiosalvestust:

Ühendkuningriigi teadusnõunikud tunnistasid juba 2021 mais, et nõudsid psühholoogilise sõjapidamise võtete kasutamist, et kutsuda elanikkonnas esile massiivset hirmu COVID-19 viiruse suhtes. Nähes seejärel vallandunud paanikat, on teadlased avalikult kahetsenud koroonahüsteeria üles kütmist kui “ebaeetilist” ning “totalitaarset” meedet, vahendab The London Telegraph.

“See, kuidas me oleme hirmu kasutanud, on düstoopiline,” hindavad Briti teadlased nüüd korda saadetut.

Artiklis jagatakse Pandeemilise Gripi Käitumise Teadusgrupi ehk SPI-B (Scientific Pandemic Influenza Group on Behaviour) liikmete kommentaare. SPI-B on ÜK Hädaolukorra Teadusnõukoja (Scientific Advisory Group for Emergencies, SAGE) allüksus.

Märtsis 2020, mil kuulutati välja esimene ühiskonna sulgemine, anti Ühendkuningriigi Hädaolukorra Teadusnõukoja poolt valitsusele juhised drastiliselt tõsta “isiklikuna tajutava ohu taset” viiruse osas, sest “oluline hulk inimesi ei tunne end ikka veel isiklikult ohustatuna”.

“See, kuidas me oleme hirmu kasutanud, on düstoopiline,” hindavad Briti teadlased nüüd korda saadetut.

Üks nõukoja liikmeks olnud teadlane tunnistas, et “Märtsis (2020) oli valitsus elanikkonna allumatuse pärast väga mures, prognoosides, et inimesed ei taha, et neid luku taha pandaks. Toimusid arutelud sellest, et allumise soodustamiseks on vaja hirmu, ning arutelude käigus võeti vastu otsused, kuidas hirmu üles kütta.”

Anonüümseks jääda soovinud teadlane lisas, et “See, kuidas me oleme hirmu kasutanud, on düstoopiline.” Samuti tunnistas ta, et “Hirmu kasutamine on kindlasti olnud eetiliselt kaheldav. See kõik on olnud justkui kummaline eksperiment. Lõpuks andis valitud metoodika tagasilöögi, sest inimesed muutusid liiga hirmunuks.”

Teine nõuandvasse kogusse kuulunud teadlane tunnistas, “Psühholoogiat võib nimetada ka “meelsuskontrolliks”. Seda me teemegi… ilmselgelt püüame me seda positiivselt teha, kuid seda on ka ebainimlikult viljeletud.” 

Allumise soodustamiseks on vaja hirmu.

Kolmas teadlane hoiatas, et “Peame hiiliva autoritaarsusega väga ettevaatlikud olema,” lisades, et “inimesed kasutavad seda pandeemiat võimu haaramiseks ja selliste asjade läbisurumiseks, mis muidu ei saaks juhtuda.”

 “Ilma vaktsiinita on meie peamiseks relvaks psühholoogia,” tõdes veel üks teadlane ja lisas, et “Psühholoogia jaoks on see olnud tõeliselt hea epideemia.”

Veel üks teadlane samast komiteest märkis, et nad on olnud “jahmatunud käitumispsühholoogia relvana kasutamisest” viimase aasta jooksul, ning hoiatas, et “psühholoogid ei märganud, millal käitumispsühholoogia massiline kasutamine ei olnud enam altruistlik, vaid muutus manipulatiivseks.” “Neil on liiga palju võimu ja see joovastab neid,” hoiatas ta.

“Psühholoogid ei märganud, millal käitumispsühholoogia massiline kasutamine ei olnud enam altruistlik, vaid muutus manipulatiivseks.”

Teadlaste kommentaare kogus Laura Dodsworth oma raamatu “Hirmuseisund: kuidas ÜK valitsus kasutas Covid-19 pandeemia ajal hirmu relvana” (A State of Fear: how the UK government weaponised fear during the Covid-19 pandemic) jaoks, mis käsitleb Ühendkuningriigi valitsuse tegutsemist pandeemia ajal.

Kui The Telegraph küsis allkomitee liikmetelt ilmsiks tulnu kohta kommentaari, vastas SPI-B psühholoog Gavin Morgan: “Ilmselgelt ei ole hirmu kasutamine kontrollivahendina eetiline. Hirmu kasutamine lõhnab totalitarismi järele. See ei ole ühegi tänapäevase valitsuse jaoks eetiline suhtumine.” Briti valitsust nõustava teadusnõukogu psühholoog nentis muuhulgas, et: “Olen loomu poolest optimist, kuid kõik aset leidnu on pannud mind inimesi pessimistlikumalt vaatama.”

Briti valitsust nõustava teadusnõukogu psühholoog nentis muuhulgas, et: “Olen loomu poolest optimist, kuid kõik aset leidnu on pannud mind inimesi pessimistlikumalt vaatama.”

Konservatiiv ja ühiskonna lukustamise vastaste parlamendiliikmete grupi liige Steve Baker ütles paljastusi kommenteerides: “Kui on tõsi, et riik otsustas avalikkust reeglitele alluma saamiseks hirmutada, tõstatab see äärmiselt olulisi küsimusi selle kohta, mis tüüpi ühiskonnaks me soovime kujuneda.” “Kas ma olen kartlik, et tänane valitsuse poliitika viitab totalitarismi tärkamisele? Jah, muidugi,” lisas Baker.

Valitsuse poolt vallandatud hirmuseisund jätkus ähvardusega Ühendkuningriigi “vabaduse päev” 2021. aasta 21. juulil ära jätta, kuna suur hulk elanikkonnast ei soostunud ennast vaktsineerima.

Allikas

Seotud lood:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.