fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Sõja reaalsus ilustamata – kiri Ukrainast

X-i (endine Twitter) blogija Maria Mateiciuc kirjeldab oma äsja aset leidnud visiiti Ukrainasse ning seal kogetut naturalistlikult ja filtriteta, andmaks ülevaate sõtta kistud rahva saatusest.

Tulin äsja tagasi Ukrainast, kus käisin sõprade juures. Kõik, mida te olete kuulnud Ukrainas toimuva kohta, on vale.

Tegelikkus on märksa tumedam, süngem ja… ühemõtteliselt lootusetu. Mingisugust “Ukraina võitu” selles sõjas ei eksisteeri.

Need vähesed ukraina mehed, kes on veel alles jäänud, ei julge oma kodust lahkuda, kuna kardavad, et neid röövitakse sõjaväe poolt ära. Osad ukraina mehed on tänaseks jõudnud punkti, kus pöörduvad oma sõprade poole palvega, et nad murraksid nende jalad, et vältida sõtta saatmist.

(Järgnevas on toodud Mateiciuci tähelepanekud punktidena.)

  • Ukrainlaste hinnangul on nad tänaseks kaotanud üle miljoni poja, isa ja mehe; terve põlvkond on hävitatud.
  • Isegi riigi edelaosas, kus ukrainlaste venelastevaenulik meelestatus omab pikka ajalugu, kardavad kohalikud Zelenskit kritiseerida, kuna selle tagajärjeks oleks nende vangistamine.
  • Igas külas ja linnas on tänavatel, kauplustes ja restoranides mehed haihtunud.
  • Need vähesed ukraina mehed, kes on veel alles jäänud, ei julge oma kodust lahkuda, kuna kardavad, et neid röövitakse sõjaväe poolt ära. Osad ukraina mehed on tänaseks jõudnud punkti, kus pöörduvad oma sõprade poole palvega, et nad murraksid nende jalad, et vältida sõtta saatmist.
  • Ukraina sõjaväe läbiotsimisrühmad teevad oma haaranguid varajastel hommikutundidel, kui mehed lahkuvad kodudest tööle. Nad varitsevad ja röövivad mehi otse tänavalt ning 3-4 tunni jooksul tiritakse nad väevõimuga armeesse ning viiakse otsemaid rindejoonele omamata minimaalsetki väljaõpet. Tegemist on surmaotsusega.
  • Kogu olukord muutub iga päevaga aina hullemaks. Seal, kus ma viibisin, oli äsja julgeolekujõudude poolt tööle minnes võetud kinni hambaarst, kellest jäi maha kaks väikest last. Iga päev saabub rindelt vastu aga 3-5 surnukeha.
  • Emad ja abikaasad võitlevad meeleheitlikult relvajõudude vastu, anudes ja paludes, et nende mehi ei viidaks surma. Nad üritavad ka altkäemaksu anda, mis mõnikord ka aitab, kuid enamasti saab neile osaks füüsiline vägivald ja tapmisähvardused.
  • Territoorium, mida tähistatakse kui Venemaalt “tagasi võidetut”, on rusudeks purustatud ja elamiskõlbmatu. Sisendustest hoolimata ei ole sinna enam kedagi elama jäänud ja ümberasustatud pered ei naase sinna tõenäoliselt enam kunagi.
  • Ukrainlased näevad, kuidas sõda kajastatakse nii kodumaise kui välismaise meedia poolt. See on nende jaoks pelk propaganda ning nad tõdevad endamisi: “Vaadake enda ümber ringi… kas selline näeb välja võit?”
  • Osad on aga petetud uskuma, et kui Ukraina väed on hävitatud, saabuvad Ameerika sõdurid nende asemele ja “võidavad sõja”.

Inimestes, kes seda kõike kogevad, ei ole mingisugust ambivalentsust. Nende jaoks oli kogu see sõda mõttetu võigas paroodia. Selle tulemus oli ja on alati olnud etteaimatav. Need inimesed on kaotanud lootuse, nad on hävitatud ning nende elud on hävitatud lõputuks luupainajaks.

Nad paluvad vaid, et see kõik lõppeks, ükskõik millisel viisil – tõenäoliselt saab selleks olema “rahu”, mille oleks võinud sõlmida juba kaks aastat tagasi. Nende meelest on nad juba kaotanud kõik, sest nende pojad, isad ja abikaasad on surnud ning nende riik on hävitatud.

Jah… need inimesed on Putini peale vihased. Kuid samamoodi on nad raevus ka Zelenski ja Lääne peale. Nad on kaotanud tänaseks kõik… ning mis kõige hullem – nad on kaotanud lootuse ja usu ning nende mõistus ei võta, mis tung paneb Zelenskit jätkama sõda, mis on hävitanud nende elud.

Ma ei olnud küll vahetu sõjakonflikti tunnistajaks, kuid see, mida ma nägin, oli piisavalt südantlõhestav.

Häbi saagu osaks kõigile inimestele, olenemata nende kavatsustest, kes on seda sõda agiteerinud. Ja häbi meediale, kes jätkab tänini selle kohta valetamist.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

SEOTUD LOOD:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.