AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Küsitlus: 71% eurooplastest soovivad Ukrainas kohest vaherahu, 67% ei soovi kaasmaalaste sõtta saatmist

AUDIOLUGU kuulatav lehekülje lõpus

Ungari konservatiivse sihtasutuse Századvég poolt teostatud üleeuroopalise küsitluse andmed näitavad, et 71% Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi kodanikest leiavad, et “(Ukraina) sõda peaks koheselt lõppema ning osapooled tuleks tuua esimesel võimalusel läbirääkimistelaua taha”. Küsitluse tulemused näitavad ka seda, et vaid 20% pooldavad sõja jätkumist kuni ajani, mil “Ukraina võidab Vladimir Putinit”. Oma kaasmaalaste sõtta võitlema saatmise vastu olid 67% vastajatest ning seda pooldas 25%.

Kõigi Euroopa Liidu riikide vastajad jagasid seisukohta, et Brüsseli poolt Venemaale kehtestatud majandussanktsioonid on kahjustanud eeskätt Euroopa Liitu ennast ning käsitlesid USA-d ja Hiinat suurimate võitjatena Venemaa-vastaste sanktsioonide rakendamisel. Oma riigi jaoks pidasid Venemaale kehtestatud majandussanktsioone kasulikuks üksnes norrakad ning Ukrainale arvasid sanktsioonidest kasu tõusvat vaid Norra, Leedu, Soome, Eesti ja Taani kodanikud.

Kõigi Euroopa Liidu riikide vastajad jagasid seisukohta, et Brüsseli poolt Venemaale kehtestatud majandussanktsioonid on kahjustanud eeskätt Euroopa Liitu ennast ning käsitlesid USA-d ja Hiinat suurimate võitjatena Venemaa-vastaste sanktsioonide rakendamisel.

Euroopa välispoliitika küsimuses Hiina suhtes lahknesid Lõuna- ja Põhja-Euroopa riikide vastajate arvamused selgelt. Kõigis Mandri-Euroopa riikides peale Poola ja Baltimaade pooldas enamus vastajatest “rahumeelse majanduskoostöö” poole püüdlemist ning leidis, et “karmimat lähenemist ei ole vaja”. Poola, Baltimaade, Ühendkuningriigi, Iirimaa ja Skandinaavia riikide vastajad seevastu uskusid, et Euroopal on vaja Pekingi suhtes rakendada karmimat lähenemist “seoses Hiina lähedaste suhetega Venemaaga”.

Sõjalise abi saatmist Ukrainale pooldasid Poola, Baltimaade, Skandinaavia riikide, Ühendkuningriigi, Hispaania ja Portugali vastajad. Selle vastu oldi aga ülejäänud Ida-Euroopa riikides, Iirimaal, Šveitsis, Austrias, Prantsusmaal ja Itaalias.

Küsitluse tulemusi kommenteerides ütles Ungari peaminister Viktor Orbán, et Brüsseli bürokraadid ei esinda enam Euroopa rahvast. Ungari riigipea sõnul näitavad üleeuroopalise küsitluse numbrid ühemõtteliselt, et Euroopa Liidul puudub kokkupuutepunkt oma kodanikega ning et EL-i suund Ukraina rahastamisel on vastuolus avaliku arvamusega kogu kontinendil.

Küsitluse tulemusi kommenteerides ütles Ungari peaminister Viktor Orbán, et Brüsseli bürokraadid ei esinda enam Euroopa rahvast. Ungari riigipea sõnul näitavad üleeuroopalise küsitluse numbrid ühemõtteliselt, et Euroopa Liidul puudub kokkupuutepunkt oma kodanikega ning et EL-i suund Ukraina rahastamisel on vastuolus avaliku arvamusega kogu kontinendil.

Ungari pikaajalised üleskutsed vaenupoolte vahel rahuläbirääkimised korraldada on tekitanud pahameelt Euroopa liberaalse eliidi seas, kes on Orbáni valitsust kritiseerinud selle eest, et too ei astu oma poliitikas Brüsseliga taktisammu. Ühtlasi on Ungari jõuliselt vastu Euroopa Komisjoni plaanile liikuda käimasolevast konfliktist hoolimata edasi Ukraina Euroopa Liitu võtmise aruteludega, riskeerides seeläbi Ungari ametnike hoiatusel “sõja Euroopasse” toomisega.

Teises Századvég Sihtasutuse poolt teostatud küsitluses leiti, et 72% ungarlastest toetab oma valitsuse seisukohta, et Ukraina ei peaks Euroopa Liidu liikmeks saama. Ungaris igakuiselt korratav avaliku arvamuse küsitlus näitab, et vastuseis antud plaanile on septembrist saadik püsivalt kasvanud.

Konservatiivne mõttekoda hoiatas, et juhul kui Ukraina peaks astuma Euroopa Liidu liikmeks, siis oldaks silmitsi olukorraga, kus Euroopa kõige viljakamal pinnasel tegutsevate Ukraina põllumajandusettevõtete subsideerimiseks peaks kõikide teiste riikide põllumajandustoetusi 20% võrra vähendama.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.