fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Slovakkia peaminister: Sõjahüsteerias Euroopas soovitakse Ukraina sõda jätkata iga hinna eest

Tšehhi Vabariik on otsustanud tänaseks lõpetada valitsustevahelised nõupidamised Slovakkiaga ning Itaalia on nõudnud tagasi Slovakkiale laenatud õhutõrjesüsteemi. Mõlema arengu taga on riikide valitsuste vahelised lahkhelid seoses Ukraina sõjaga.

Tšehhi peaminister Petr Fiala põhjendas oma otsust katkestada koostöö Slovakkia välisministri Juraj Blanári ja tema Vene kolleegi Sergei Lavrovi vahelise kohtumisega, mis leidis hiljuti aset Türgis. “On vaieldamatu, et Tšehhi ja Slovakkia vahel on arvamuste erinevused mitmes väga olulises küsimuses. Me leiame, et Slovakkia välisministri kohtumine Venemaa välisministriga on problemaatiline,” märkis Fiala. Fiala lisas veel, et “Tšehhi valitsus ei pea praegu enam kohaseks pidada valitsustevahelisi konsultatsioone Slovaki Vabariigi valitsusega”.

Tšehhi välisminister Jan Lipavský kordas oma peaministri seisukohta, rõhutades, et “sõbrad peaksid olema üksteise suhtes ausad ja arutama ka keerulisi küsimusi”. Anonüümne Tšehhi diplomaat väljendas ajalehe Guardian poolt tsiteerituna muret Slovakkia “vale tee” pärast ja rõhutas kahe naaberriigi vaheliste praktiliste arutelude tähtsust. Samas märkis ametnik, et pärast Slovakkia peaministri Robert Fico avaldusi ja Slovakkia välisministri vastuolulist kohtumist Sergei Lavroviga ei saa valitsuste ühised istungid tulla enam kõne allagi.

Tšehhi otsusele vastates süüdistas Slovakkia peaminister Robert Fico Tšehhi valitsust naaberriikide vaheliste suhete õõnestamises ning Ukraina sõja õhutamises ajal, mil Slovakkia püüab omalt poolt aidata kaasa rahu taastamisele.

Slovakkia ja Tšehhi vahelise diplomaatilise lõhe taustaks on hiljuti Pariisis aset leidnud Euroopa riigipeade kohtumine, mille järgselt Prantsuse president Emmanuel Macron tegi avalduse, milles väitis, et tulevikus pole välistatud võimalus, et NATO ja EL-i riigid saadavad oma relvajõud Ukrainasse.

Koju naastes kirjeldas Fico Prantsusmaal toimunud arutelude õhkkonda sõjamaaniast kantuna, kuna riigipeade diskussioonid lähtusid kõik kinnisideest jätkata Ukraina sõda iga hinna eest, ilma, et rahuplaanid või -algatused oleks vähimalgi määral variantidena kaalumisel. Slovakkia valitsusjuht kinnitas, et Euroopas on riike, mis on valmis saatma oma vägesid Ukrainasse. Teised, sealhulgas Slovakkia, on aga selle võimaluse kategooriliselt välistanud.

Koju naastes kirjeldas Fico Prantsusmaal toimunud arutelude õhkkonda sõjamaaniast kantuna, kuna riigipeade diskussioonid lähtusid kõik kinnisideest jätkata Ukraina sõda iga hinna eest, ilma, et rahuplaanid või -algatused oleks vähimalgi määral variantidena kaalumisel. Slovakkia valitsusjuht kinnitas, et Euroopas on riike, mis on valmis saatma oma vägesid Ukrainasse. Teised, sealhulgas Slovakkia, on aga selle võimaluse kategooriliselt välistanud.

Fico rõhutas oma valitsuse üleskutset võimalikult kiireks rahu kehtestamiseks Ukrainas, öeldes: “Meie valitsus seisab rahu eest ja sõja jätkumise vastu ning me ei saada Ukrainasse relvi. Me keskendume Ukrainale abi pakkumisele tsiviilprojektide raames.”

Peatselt pärast Slovakkia välisministri kohtumist Lavroviga ning Fico väidet, et Ukraina sõda sai alguse juba 2014. aastal seoses Ukraina marurahvusluse mahitamisega, võttis Itaalia tagasi Slovakkiale laenatud õhutõrjesüsteemi. “Oleme saanud Itaalia valitsuselt teate, et Itaalia õhutõrjesüsteem, mille nad meile üheks aastaks laenasid, viiakse Slovakkiast välja, kuna seda olevat vaja mujal,” ütles Fico. Slovakkia strateegilised rajatised, eriti tuumaelektrijaamad, jäävad Fico sõnul seetõttu kaitsmata. Oma toimiva Vene päritolu S-300 õhutõrjesüsteemi saatis Slovakkia eelmine valitsus 2022. aastal pärast Venemaa sissetungi Ukrainale. “Seejärel olid meil mõnda aega Ameerika Patriot-süsteemid, kuid ka ameeriklased lahkusid ja nüüd lahkuvad itaallased,” märkis Slovakkia peaminister.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikad: siin ja siin

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Dmytro Larin/Shutterstock.com

SEOTUD LOOD:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.