Majandus & Raha

Mercedes loobus plaanist minna 2030 täielikult üle elektriautode tootmisele

Mercedes-Benz loobub oma plaanist müüa pärast 2030. aastat üksnes elektrisõidukeid, teatas ettevõte veebruari lõpus tehtud avalduses. Tegemist on järjekordse märgiga, mis viitab sellele, et ülemaailmne autotööstus hakkab esialgse (subsideeritud) elektrisõidukite müügibuumi raugedes kaotama entusiasmi kiirkorras sisepõlemismootoritest loobumise programmi suhtes.

Vaid kolm aastat tagasi oli Mercedes pistikupesaga jõuallikate suhtes ülimalt optimistlikult meelestatud, deklareerides, et 2030. aastaks müüb maailma vanim autotootja üksnes elektriautosid. Toona ütles Saksa legendaarne luksusautotootja, et loobub täielikult bensiini- ja diiselmootoriga sõidukitest, lisades samas prognoosi hoiatuse, et samm võetakse vastu seal, “kus turud seda lubavad”.

Tänaseks näitavad märgid siiski, et turg ei luba Mercedesel oma ambitsioonikaid elektrifitseerimise plaane ellu viia. Veebruaris sõnas ettevõte oma 2023. aasta neljanda kvartali tulemusi kommenteerides, et praeguseks on ootus selline, et elektrifitseerimine ootab lähiajal ees mitte 100, vaid 50 protsenti Mercedese sõidukitest. Teisisõnu – bensiini ja hübriidsõidukid jäävad ettevõtte tulevikku veel aastateks.

Veebruaris sõnas ettevõte oma 2023. aasta neljanda kvartali tulemusi kommenteerides, et praeguseks on ootus selline, et elektrifitseerimine ootab lähiajal ees mitte 100, vaid 50 protsenti Mercedese sõidukitest.

“Kliendid ja turutingimused määravad ümberkujundamise tempo,” deklareeris Mercedes oma aruandes. “Ettevõte kavatseb olla võimeline rahuldama erinevate klientide vajadusi, olgu see siis täielikult elektriline ajam või elektrifitseeritud sisepõlemismootor.”

Isegi Euroopas, kus elektriautode müügi kasv ületab Põhja-Ameerika oma, ei looda Mercedes lähiajal ainult elektrisõidukite müügile üle minna, lausus ettevõtte tegevjuht Ola Källenius Reutersile. “Ilmselt ei saa see (s.o vaid elektriautode tootmisele üle mineku programm) 2030. aastaks 100% ulatuses täide viidud… see on sedasi Euroopa autoturu osas üldiselt, aga ilmselt ka Mercedese toodangusse puutuvalt,” ütles ta.

Källeniuse kommentaarid lisanduvad mitmetele teistele maailma autotööstuse juhtide omadele, kes on samuti täheldanud elektriautode müügi raugemise märke.

Tesla tegevjuht Elon Musk hoiatas samuti, et ettevõte valmistub 2024. aastal oluliselt aeglasemaks müügikasvuks, samas kui teised vaid elektriautode müügile keskendunud ettevõtted nagu Rivian ja Lucid deklareerisid, et nad ootavad, et tootmine jääb sel aastal samaks. Teised autohiiud, nagu General Motors ja Ford, on oma elektriautode tehaste ehitamist edasi lükanud või mitmed elektriautode mudelid sootuks tühistanud.

Eelmisel aastal ulatus elektriautode müük USAs 8 protsendini, Euroopas aga 13 protsendini.

Eelmisel aastal ulatus elektriautode müük USAs 8 protsendini, Euroopas aga 13 protsendini. Müük kasvab endiselt, kuid kliendid muutuvad hinna suhtes üha nõudlikumaks, väljendades samas jätkuvalt muret nii elektrisõidukite laadimisaja kui ka töökindluse pärast.

Seevastu hübriidmasinate müük näitab jätkuvalt kasvutrendi, kuna tehnoloogias nähakse laadimisinfrastruktuuri laienedes head vahepeatust riskide maandamiseks personaalse transpordilahenduse valiku tegemisel.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Agitator/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.