fbpx
Majandus & Raha

Iraagi keskpank distantseerub USA käsul Hiina valuutas arveldamisest

Iraagi keskpank andis teada, et lõpetas Ameerika Ühendriikide survel Hiina jüaani kasutamise rahvusvahelistes tehingutes.

Iraagi parlamendi rahanduskomisjoni liige Moeen Al-Kadhimi sõnas Al Forat News uudistekanalile, et „USA Föderaalreserv on andnud Iraagile korralduse lõpetada Hiina jüaaniga kauplemine, väites, et tehingutes esineb eeskirjade eiramisi ja teatavaid probleeme.“.

Al-Khadimi selgitas, et “Paljud Iraagi keskpanga otsused on kehtestatud otse USA Föderaalreservi käsuna.“.

Al-Kadhimi ütles usutluses uudistekanalile, et Iraagi hiiglaslikust naftaekspordist saadavad tulud on hoiustatud Ameerika Ühendriikide keskpangas (pärast riigi okupeerimist USA vägede poolt 2003. aastal).

Iraagi hiiglaslikust naftaekspordist saadavad tulud on hoiustatud Ameerika Ühendriikide keskpangas (pärast riigi okupeerimist USA vägede poolt 2003. aastal).

Moeen Al-Kadhimi, Iraagi parlamendi rahanduskomisjoni liige

Iraagi maavaradest saadud tulusid ei halda seega iraagi rahvas ega valitsus, vaid need on kontrollitud USA Föderaalreservi poolt, mis algatab oma äranägemise järgi Iraagi keskpanga palutud ülekandeid. Föderaalreserv peab seega kõik Iraagi keskpanga ülekanded ja nendega seotud äritehingud heaks kiitma, enne kui USA finantsinstitutsioon vabastab vahendid määratud Iraagi üksustele.

Al-Kadhimi märkis, et Iraagi keskpanga tegevust mõjutavad tugevalt kõikvõimalikud USA direktiivid, mida põhjendatakse haldus-, finants- ja terrorismivastase võitlusega. Al-Kadhimi usub, et esile toodud põhjused on reaalsuses poliitiliselt motiveeritud, eesmärgiga avaldada Iraagi valitsusele survet.

Hiina jüaaniga tehtavate tehingute peatamise mõju kohta mainis Al-Kadhimi, et kauplejatel ja Iraagi keskpangal on siiski ka teisi alternatiive ning nad ei toetu tehingute teostamisel üksnes dollarile. Seetõttu on ameeriklaste bloki mõju ajutine.

Al-Kadhimi märkis muuhulgas, et Iraagi parlamendi rahanduskomisjon kutsub keskpanka üles mitmekesistama oma valuutakorvi (dollari kõrval), et pakkuda rohkem võimalusi nii pangale kui ka Iraagi kauplejatele.

Iraak on näiteks Singapuri Arengupanga kaudu juba suurendanud oma jüaanis nomineeritud varasid, et rahastada Hiinaga toimuvat kaubandust ja importi, mis ulatub ligikaudu 12 miljardi dollarini aastas.

Lisaks sellele on Iraak suurendanud oma varasid AÜE dirhamis, pidanud läbirääkimisi eurodes nomineeritud varade suurendamiseks Euroopa Liiduga kauplemiseks ning avanud mitmetele Iraagi pankadele kontod ka India ruupiates.

Alates 2023. aasta algusest on Iraagi keskpank rakendanud erinevaid meetmeid, et stabiliseerida riigi valuutat ja majandust, leevendada Iraagi dinaari volatiilsust USA dollari suhtes ning hõlbustada impordi- ja eksporditehinguid, luues uusi partnerlussuhteid ülemaailmsete pankadega, sealhulgas Hiina pankadega.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

2003. aastal USA okupatsioonivägede poolt iseseisvuse minetanud ning koheselt sissi- ja kodusõtta langenud Iraak on tõusnud viimase 20 aasta jooksul maailma 196 riigi seas suuruselt viiendaks naftaeksportööriks Saudi-Araabia, Venemaa, Kanada ja USA järel.

Üle 100 miljardi dollari väärtuses importtulu, mida Lähis-Ida suurusel teise naftaeksportööri musta kulla eksport sisse toob, toestab olulisel määral USA dollari staatust maailma reservvaluutana senikaua, kuni Iraagi naftaekspordi lõviosa on jätkuvalt nomineeritud USA dollaris.

Kas Iraagil reaalselt õnnestub oma rahvusvahelist kaubandust dollarist diversifitseerida, on siiski ebakindel, kuna USA okupatsiooniväed on jätkuvalt riigis sees, eirates sedasi nii Iraagi valitsuse kui rahva nõudmist riigist lahkuda (USA vägede riigist lahkumise nimel avaldas mõne aasta eest Bagdadi tänavatel meelt üle miljoni iraaklase).

Kas Iraagil reaalselt õnnestub oma rahvusvahelist kaubandust dollarist diversifitseerida, on siiski ebakindel, kuna USA okupatsiooniväed on jätkuvalt riigis sees, eirates sedasi nii Iraagi valitsuse kui rahva nõudmist riigist lahkuda (USA vägede riigist lahkumise nimel avaldas mõne aasta eest Bagdadi tänavatel meelt üle miljoni iraaklase).

Adrian Bachmann

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

SEOTUD LOOD:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.