fbpx
Majandus & Raha

Iraagi parlament kutsub üles loobuma naftatehingutes USA dollariga arveldamisest

Iraagi parlamendi finantskomitee tegi 31. jaanuaril üleskutse mitte arveldada tulevikus naftatehingutes enam USA dollaris. Antud samm on vastuseks USA poolt Iraagi pangandussüsteemile rahapesu ennetamise ettekäändel seatud sanktsioonidele.

Oma avalduses rõhutas finantskomitee vajadust loobuda USA dollari kasutamisest “selle negatiivse mõju tõttu kodanike elatisele” ning kutsus “valitsust ja Iraagi Keskpanka võtma kiireid meetmeid dollari ülemvõimu vastu, mitmekesistades rahalisi reserve muude välisvaluutadega.”

Washington on viimase aasta jooksul seadnud sanktsioone mitmetele Iraagi pankadele. Jaanuari lõpus seati uued sanktsioonid Iraani rahapesu tõrjumise põhjendusega järjekordsele Iraagi pangale ning samal päeval teatas USA rahandusministeeriumi ametnik, et Washington ootab Bagdadi abi Iraani toetusel Iraagis tegutsevate vastupanurühmituste rahastuse identifitseerimisel ja takistamisel.

Iraagi valitsus on püüdnud diplomaatiliselt saavutada USA okupatsioonivägede Iraagist lahkumist ning USA kohalolu riigis “nõuandvasse rolli” suunamist, kuid Washington ei ole seni olnud huvitatud oma vägede Iraagist välja viimisest.

Iraagi valitsus on püüdnud diplomaatiliselt saavutada USA okupatsioonivägede Iraagist lahkumist ning USA kohalolu riigis “nõuandvasse rolli” suunamist, kuid Washington ei ole seni olnud huvitatud oma vägede Iraagist välja viimisest.

Praegu omab USA märkimisväärset kontrolli kogu Iraagi rahandussüsteemi üle. Kogu Iraagi naftamüügi tulu suunatakse senini New Yorgis asuvasse Föderaalreservi Panka (Federal Reserve Bank of New York), kust Iraagil on vaja omaenda raha kasutamiseks küsida ameeriklastelt luba. USA sanktsioonide tõttu on Bagdadil olnud raskusi Iraanile oma ulatuslike energiavõlgade tagastamisega.

Kogu Iraagi naftamüügi tulu suunatakse senini New Yorgis asuvasse Föderaalreservi Panka (Federal Reserve Bank of New York), kust Iraagil on vaja omaenda raha kasutamiseks küsida ameeriklastelt luba.

Eelmise aasta mais kuulutas Iraagi valitsus riigi dedollariseerimise nimel välja nii isiklikes kui ärilistes tehingutes dollari kasutamise keelu.

“On selge, et USA domineerib majanduslikult Iraagi üle ja meie valitsusel ei ole tegelikult kontrolli ega ligipääsu oma rahale. … Usume, et dollari hegemooniast eemaldumine on kriitilise tähtsusega, eriti seetõttu, et dollarist on saanud teiste riikide sanktsioonidega pigistamise vahend. Iraagil on aeg toetuda oma kohalikule valuutale,” sõnas Iraagi parlamendi ja finantskomitee liige Hussein Mouanes eelmisel aastal.

Allikas

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.