fbpx
Majandus & Raha

Vene tuumakütust kasutav USA nõuab Ungarilt Vene energiatarnete lõpetamist

Ameerika Ühendriikide suursaadik Ungaris David Pressman kasutas Ungari välis- ja kaubandusminister Péter Szijjártó hiljutist visiiti Peterburi rahvusvahelisele majandusfoorumile, et rünnata Viktor Orbáni valitsuse Vene energeetika tarbimist, vaatamata tõsiasjale, et USA tuumaelektrijaamad impordivad jätkuvalt Vene uraani.

“Ungari välisminister reisib juba kaheksandat korda pärast Putini sissetungi Ukrainasse Venemaale. Ungari valitsus nimetab end “rahuparteiks”, jätkates samas koostööd Putini sõjaparteiga. Ungari sõltuvus Venemaa energiast on ohtlik ja täiesti ebavajalik,” süüdistas Pressman Ungarit oma Facebooki postituses.

“Minister Szijjártol on õigus: energia mitmekesistamine pole mitte ideoloogia, vaid füüsika küsimus. Füüsikaseadused ei ole Ungaris teistsugused kui kõigis teistes Euroopa Liidu maades, kes on ühiselt otsustanud vähendada oma riikide sõltuvust Putinist,” kritiseeris Pressman.

Ungari uudiste- ja arvamusportaal Mandiner juhtis aga tähelepanu Pressmani seisukoha kahepalgelisusele, märkides: “USA suursaadikut David Pressmani ei näi häirivat asjaolu, et Ameerika ise rahastab samuti Venemaa sõda, arvestades, et USA ja Venemaa vaheline uraaniäri õitseb kulisside taga edasi.”

USA suursaadikut David Pressmani ei näi häirivat asjaolu, et Ameerika ise rahastab samuti Venemaa sõda, arvestades, et USA ja Venemaa vaheline uraaniäri õitseb kulisside taga edasi.

USA võttis alles käesoleva aasta mais – st rohkem kui kaks aastat pärast sõja algust – vastu seaduseelnõu, mis keelab Venemaalt uraani ostmise. Ent selle seaduseelnõu järgi lõpetab USA Vene tuumakütuse tellimise mitme aasta jooksul järk-järgult, mis tähendab, et USA toetab Venemaa sõda Ukrainas rahaliselt veel aastaid.

2023. aasta esimesel poolel ostsid Ameerika Ühendriigid USA statistikaameti andmete järgi Venemaalt 416 tonni rikastatud uraani, mis on 2,2 korda rohkem kui 188 tonni 2022. aastal.

Vastupidiselt Pressmani väidetele tarbivad mitu Euroopa Liidu riiki jätkuvalt Venemaa energiat. Kõnekas on fakt, et Venemaa veeldatud maagaasi ekspordi maht Euroopasse kasvas 2024. aasta I kvartalis eelmise aasta I kvartaliga võrreldes 5 protsenti. Suurimad importijad olid 2023. aastal Saksa uudistesaate DW News andmetel Prantsusmaa, Hispaania ja Belgia. Tähelepanu on pälvinud ka Austria, kelle nafta- ja gaasi- ning kemikaalide tootja OMV Group sõlmis Venemaa Gazpromiga koostöölepingu kuni 2040. aastani.

Kõnekas on fakt, et Venemaa veeldatud maagaasi ekspordi maht Euroopasse kasvas 2024. aasta I kvartalis eelmise aasta I kvartaliga võrreldes 5 protsenti.

Tähelepanu väärib ka asjaolu, et Prantsuse president Emmanuel Macron on teinud kõvasti tööd selle nimel, et Venemaa titaanisanktsioonid ei saaks kunagi jõustuda, kuna sanktsioonid Vene titaanile kahjustaksid Prantsusmaa lennukitootjaid, nagu selgub hiljutisest Reutersi uudisteagentuuri aruandest.

Ungari kavatseb lähiaastatel järk-järgult loobuda Venemaa energiast sõltumisest ja on juba oma sõltuvust vähendanud. Näiteks on Ungari päikeseenergiatööstus hüppeliselt kasvanud ja toodab nüüd 18 protsenti kogu riigi energiavajadusest. Erinevalt USA-st seisab Ungari aga silmitsi mitmete probleemidega, mis muudavad Venemaa energiale selja pööramise keeruliseks – ja seda mitte üksnes Ungari geograafilise läheduse tõttu Venemaale.

Prantsuse president Emmanuel Macron on teinud kõvasti tööd selle nimel, et Venemaa titaanisanktsioonid ei saaks kunagi jõustuda, kuna sanktsioonid Vene titaanile kahjustaksid Prantsusmaa lennukitootjaid.

Esiteks on kogu Ungari infrastruktuur ehitatud Vene nafta töötlemist arvestades ning rafineerimistehaste ümberlülitamine teist tüüpi nafta töötlemiseks nõuab palju aega ja raha. Teiseks puuduvad Ungaris kodumaised energiaallikad, samas kui Ameerika Ühendriikidel on oma territooriumil lihtne ligipääs kolossaalsetele maagaasi-, kivisöe- ja naftavarudele. Kuid vaatamata oma tohututele loodusvaradele ja tehnoloogilisele eelisele selliste riikide ees nagu Ungari, sõltub ka USA suurel määral Venemaa uraanist, sest USA-l on rohkem tuumaelektrijaamu kui ühelgi teisel riigil maailmas.

Lisaks ülaltoodud asjaoludele puuduvad Ungaril sadamad, mille kaudu võtta vastu suuri veeldatud maagaasi saadetisi teistest riikidest ilma kõrgete tasudeta transiiti võimaldavatele riikidele.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

SEOTUD LOOD:



Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.