AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Ungari välisminister: Keegi ei dikteeri Ungarile energeetikapoliitikat. Nord Streami hävitamist peab uurima ÜRO 

Ungari välisminister Peter Szijjarto ütles hiljuti antud intervjuus, et Euroopa Liidus tegutsevad jõud, mis üritavad saboteerida liikmesriikide tuumaenergeetikaalast koostööd Vene Föderatsiooniga ning et Ungari ei luba vaatamata sellele teha endale ettekirjutusi selle osas, kuidas Budapest oma energeetikavajadused kaetud saab.   

Ungari välisministrit usutles Vene uudisteportaal RIA Novosti. Arutluse teemadeks olid peamiselt Ungari ja Vene Föderatsiooni vaheline koostöö tuumaenergeetika vallas, aga ka Nord Streami gaasitoru saboteerimine ning Ungari vähemuse saatus Ukrainas.  

Saksamaa valitsuse roheliste partei liikmed pingutavad, et nurjata Ungari jaoks kriitilise tähtsusega Paks II tuumajaama ehitus.

Sizijjarto tõdes, et tuumaenergeetika sfäär ei kuulu Euroopa Liidu poolt Vene Föderatsioonile kehtestatud sanktsioonide alla ning seetõttu puudub juriidiline alus liikmesriikidele piiragute asetamiseks. Vaatamata sellele pingutavad Saksamaa valitsuse roheliste partei liikmed, et nurjata Ungari jaoks kriitilise tähtsusega Paks II tuumajaama ehitus. Paks II tuumajaama ehitab Ungarisse Vene Rosatomi tuumaenergeetika konglomeraat, kuid tellitud projekt sisaldab endas ka Saksa tehnoloogiaid.  

Sizijjarto sõnul blokeerivad kaks Saksa roheliste partei liiget Siemensilt tellitud kontrollmoodulite üle andmist ungarlastele meelevaldsetel poliitilistel põhjustel, vaatamata tõsiasjale, et leping Rosatomi ja Siemensi vahel on sõlmitud ning kehtib. “Tegemist on selge sekkumisega Ungari kui iseseisva riigi asjadesse, kuna energiajulgeolek on suveräänsuse kui sellise osa,” nentis Sizijjarto.  

Ungari välisministri sõnul kujutas rünnak Nord Streami gaasijuhtmele endast ajaloos pretsedenditut terroristlikku rünnakut Euroopa ühe kõige olulisema infrastruktuuri vastu, mistõttu on vaja läbi viia põhjalik uurimus selgitamaks välja rünnaku toimepanijad.

Ungari välisministri sõnul kujutas rünnak Nord Streami gaasijuhtmele endast ajaloos pretsedenditut terroristlikku rünnakut Euroopa ühe kõige olulisema infrastruktuuri vastu, mistõttu on vaja läbi viia põhjalik uurimus selgitamaks välja rünnaku toimepanijad. Samuti näeb Ungari vajadust kaasata protsessi ÜRO kui organ, mis võimaldaks diskussiooni vaenupoolte vahel. Sizijjarto kommentaarid olid mõeldud reaktsioonina Moskva poolt ÜRO-le esitatud resolutsioonile, millega nõutakse ÜRO-poolse sõltumatu uurimuse läbiviimist Nord Streami sabotaaži toimepanijate tabamiseks.  

Ungari välisminister juhtis tähelepanu asjaolule, et pärast 2014. aasta vägivaldset riigipööret on Kiievis tulnud võimule valitsused, mis on asunud üha enam taga kiusama ungari vähemusrahvust Transkarpaatias. Sizijjarto sõnul kavatseb Kiievi keskvõim septembriks esmakordselt ajaloos likvideerida ungarlaste koolid. “See on aga meile vastuvõetamatu,” nentis Ungari välisminister.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.