fbpx
Majandus & Raha

ARHIIVIST: 50 rikkaimal ameeriklasel on rohkem vara kui 165 000 000 rahvuskaaslasel

Jõukuse jaotumise ebakõlad on USA-s jõudnud ajaloos senitundmatu tasemeni, mis ennustab ette suuri ühiskondlikke vapustusi.

Kui lugejad soovivad veel tõendeid toetamaks väidet, et praegune majandussüsteem on nn “töötavate vaeste” vastu pööratud, siis siin see on. Föderaalreservi uued andmed näitavad, kuidas rahavõlurid süvendasid pandeemia ajal “kvantitatiivse lõdvendamisega” (st rahatrükiga) varalist lõhet veelgi.

Iial varem pole Föderaalreserv vallandanud ühes kvartalis sedavõrd ulatuslikku rahalist tõuget. Tulemuseks on “K-kujuline taastumine”, mis avaldab ebaproportsionaalset mõju madalapalgalistele teenindava sektori töötajatele ja mitte-valgete leibkondadele, samas kui miljardäride, “saja miljoni” miljonäride ja lihtsalt miljonäride vara kasvas rekordiliselt. Föderaalreservi sekkumine tõi kaasa kasvu väärtpaberituru ja muu vara hindades, kuid jättis V-kujulisest taastumiskõverast osa saamata need, kellel vara ei ole.

Šveitsi pank UBS ja raamatupidamisettevõte PwC avaldasid raporti, mis näitab, et maailma 2189 miljardäri jõukus kasvas juulis 2020 uue rekordilise kõrguseni 10,2 triljonit dollarit, ületades 2017. aasta lõpu rekordilised 8,9 triljonit dollarit.

Maailma 2189 miljardäri jõukus kasvas 2020 juulis uue rekordilise kõrguseni 10,2 triljonit dollarit, ületades 2017. aasta lõpu rekordilised 8,9 triljonit dollarit.

Alles siis, kui maailma keskpangad märtsi alguses jõuliselt oma bilanssi laiendama asusid, said rikkad rikkamaks…

Föderaalreservi andmetest nähtub, kuidas Ameerika Ühendriikide 1% rikkaimate vara on väärt 34,2 triljonit dollarit, samas kui vaesemad 50% ehk umbes 165 miljonit inimest valdavad umbes 2,08 triljonit dollarit, mis on vähem kui 2% kogu majapidamiste jõukusest.

Samal ajal on 50 kõige rikkama inimese vara Ameerika Ühendriikides väärt peaaegu 2 triljonit dollarit ja see näitaja on Bloombergi Miljardäride indeksi järgi 2020. aastaga võrreldes kasvanud 339 miljardi dollari võrra. Tesla asutaja Elon Musk on hea näide miljardärist, kelle jõukus sel aastal täpselt aasta varasema ajaga võrreldes oluliselt kasvas, suurenedes 75,6 miljardi dollari võrra ja jõudes 103 miljardi dollarini.

Ameerika Ühendriikide 1% rikkaimate vara on kokku väärt 34,2 triljonit dollarit, samas kui vaesemale 50% ehk umbes 165 miljonile inimesele kuulub umbes 2,08 triljonit dollarit, mis on vähem kui 2% kogu majapidamiste jõukusest.

COVID-19 on süvendanud niigi tõsist probleemi seoses ebavõrdsusega Ameerika Ühendriikides. Tõuke andmine, olgu see siis rahandus- või maksupoliitiliste vahenditega, on peamiselt mõju avaldanud ühiskonna rikkamatele. Rikkad saavad rikkamaks ja “töötavad vaesed” jäävad vaesemaks. Kümned miljonid töötavate vaeste majapidamised said 1200 dollarit, samas kui paljud olid endiselt ilma tööta, ammendunud tagavaradega, kindlustundeta toidu osas ja silmitsi kodudest välja tõstmisega.

50% kõikidest aktsiatest ja investeerimisfondidest kuulub umbes 1%-le rikkaimatest, mistõttu nende jõukus ka plahvatuslikult kasvas. 9%-le rikkaimatest kuulub umbes kolmandik aktsiatest, mis tähendab, et jõukuselt esimese 10% hulka kuuluvad ameeriklased omavad umbes 88% aktsiatest.

Föderaalreservi juht Jerome Powell hoiatas, et pandeemia laiendab lõhet jõukuse ja majandusliku mobiilsuse osas veelgi, ning soovis rohkem “valitsuse abi”, et takistada taastumise soiku vajumist.

Pikaajaline põhjendamatult aeglane areng võib jätkata olemasoleva majandusliku ebavõrdsuse süvenemist.

Jerome Powell, USA Föderaalreservi juht

Süsteem iseenesest on juba vigane. K-kujuline taastumine on sotsialismi ja keskse plaanimajanduse tulemus. Föderaalreservi ja föderaalvalitsuse ees seisev tagasilöök, mis on põhjustatud eliidi rikastumisest läbi ebaõnnestunud pandeemiaaegse poliitika, mis toetus rahaliselt laiaks litsutud “töötavatele vaestele”, võib nüüd kaasa tuua veelgi enam sotsiaalseid kõikumisi.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Giovanni Love/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.