Site icon Makroskoop

Washington plaanib Iraani naftatööstust veel rohkem survestada

USA föderaalvalitsus kaalub võimalusi Iraani naftaekspordi piiramiseks kesk Lähis-Ida suurenenud pingeid pärast Teherani lubadust maksta kätte Hamasi juhi Ismail Haniyehi surma eest.

Väljaanne Politico teatas, et USA riigidepartemangu pressiesindaja tunnistas kommentaarides, et Ühendriikide välisministeerium otsib võimalusi Iraani naftaekspordist saadava tulu edasiseks piiramiseks, süüdistades riiki piirkondliku olukorra eskaleerumises pärast seda, kui Iisrael mõrvas Hamasi juhi Ismail Haniyehi Teheranis.

„Kuna Iraan jätkab pingete eskaleerimist piirkonnas, teeme partneritega koostööd, et avaldada Iraanile veelgi suuremat survet ja vähendada riigi naftaeksporti,“ ütles USA ametnik, keda Politico ei nimetanud.

Kuna Iraan jätkab pingete eskaleerimist piirkonnas, teeme partneritega koostööd, et avaldada Iraanile veelgi suuremat survet ja vähendada riigi naftaeksporti.

USA anonüümne ametnik

„Sanktsioonidest kõrvalehoidmine on Iraanile väga kulukas – vahendajatele maksmine, rahapesu ja nii edasi. Meie hinnangul saab Iraani režiim sanktsioonipoliitika tulemusena kätte vaid osa oma naftamüügist saadavast tulust,“ lisas ametnik, tunnistades siiski, et sanktsioonidest hoolimata on Iraan laiendanud oma toornafta eksporti.

Tõepoolest, käesoleva aasta alguses saavutas Iraani naftaeksport kuue aasta kõrgeima taseme, küündides aasta esimeses kvartalis keskmiselt 1,56 miljoni barrelini päevas. „Iraanlased valdavad sanktsioonidest kõrvalehoidmise kunsti,“ lausus Rapidan Energy Groupi geopoliitiliste riskide teenistuse juht Fernando Ferreira aprillis väljaandele Financial Times. „Kui Bideni administratsioon tahab (Iraanile) tõesti mõju avaldada, peab Washington suunama fookuse Hiinale.“

Käesoleva aasta alguses saavutas Iraani naftaeksport kuue aasta kõrgeima taseme.

Hiina on Iraani suurim naftatarbija, kuid mitte ainus. Uudisteagentuur Reuters teatas augustis, et kaubaveo jälgimise andmed näitasid, et Iraani naftalastid liiguvad Omaani ja Bangladeshi. Juulis väitis Iraani naftaminister Javad Owji, et Teheran ekspordib hetkel oma naftat koguni 17 riiki.

Iraani toornaftatoodang oli juulis keskmiselt 3,22 miljonit barrelit päevas, selgus Reutersi igakuisest uuringust augusti alguses. Antud tase oli kõrgeim, mida Reutersi uuringud on jälginud alates 2018. aastast.

Kui Bideni administratsioon tahab (Iraanile) tõesti mõju avaldada, peab Washington suunama fookuse Hiinale.

Rapidan Energy Groupi geopoliitiliste riskide teenistuse juht Fernando Ferreira

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

SEOTUD LOOD:

Jaga sõpradega:
Exit mobile version