AudioMajandus & Raha

Venemaa naftatulud on sanktsioonide tõttu kokku kuivanud

Majandusuudiste portaali Bloomberg kogutud andmete kohaselt langesid Vene riigi nafta ja naftasaaduste maksudelt kogutud tulud aasta läbilõikes pea poole võrra.  

Bloombergi andmetel langesid Vene riigikassasse laekuvad nafta ja naftasaaduste maksutulud 2023. aasta veebruaris 48% võrra võrreldes 2022. aasta veebruariga. Suur langus oli väidetavasti tingitud peamiselt Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonidest, mis sundisid Venemaad müüma oma peamiseks tuluallikaks olevat ekspordiartiklit oluliselt alla maailmaturu hindade.  

Nafta ja gaasi pealt kogutud maksutulud langesid aasta läbilõikes 46%, kukkudes 6,9 miljardi dollarini 2023. aasta veebruaris, vastavalt Venemaa rahandusministeeriumi avaldatud andmetele. Naftasaaduste maksud andsid veebruaris Venemaa energiakandjate maksudelt kogutud maksutulust umbes kaks kolmandikku.  

Ka gaasiekspordist saadavad tulud kahanesid aasta läbilõikes 42% võrra seoses Euroopa-suunaliste gaasitarnete ära kukkumisega.  

2023. aasta jaanuaris oli Vene riigieelarve jõudnud 23,3 miljardi dollariga miinusesse, samas kui 2022. aastal oli see veel ülejäägis.  

Uurali toornafta hind oli 2023. aasta jaanuaris 49 dollari tasemel, samas kui eelmine aasta oli Venemaal sama toote eest võimalik küsida 89 dollarit.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.