Miljardäride osa globaalsest majapidamiste jõukusest on 2020. aasta algusega võrreldes peaaegu kahekordistunud.
Hiljutise suure uuringu käigus leiti, et pandeemia vältel, mil 100 miljonit inimest vajusid sügavale vaesusesse, tegi maailma kõige rikkamatele kuuluv varaosa järjekordse kasvuhüppe.
Detsembri alguses avaldatud maailma ebavõrdsuse raportist (World Inequality Report) nähtub, et 1990. aastate keskpaigast alates lisandunud jõukusest 38% on akumuleerunud 1% rikkaimate kätte, samas kui vaeseim 50% on saanud sellest osa vaid 2% ulatuses.
Globaalsest majapidamiste jõukusest oli möödunud aasta lõpuks maailma 2755 miljardäri kätte kogunenud 3,5%. Pandeemia alguses 2020. aastal oli see näitaja pisut üle 2%.
„COVID-19 kriis on suurendanud ebavõrdsust väga rikaste ja ülejäänud inimkonna vahel,” ütles uuringu juhtiv autor Lucas Chancel, lisades, et maailma suurimad majandused pehmendasid tohutute rahaliste toetuste abil järsult kasvava vaesuse mõju, mida mujal maailmas näha võis.
Jõukamad 10% elanikkonnast võtavad endale 52% globaalsest sissetulekust, vaesem 50% aga üksnes 8%, näitavad uuringu tulemused. Mõned ülirikkad on saanud kasu sellest, et majandus on pandeemia ajal suuresti veebi kolinud, samas kui teised on saanud teenida vara hindade kasvu arvelt.
„Kuna tulevikus saadav majanduslik kasu ning üha enam ka mõjuvõim on sõltuvad jõukusest, ennustavad need andmed jätkuvat ebavõrdsuse kasvu,” ütleb uuring, kirjeldades praegust olukorda kui „majandusliku võimu äärmuslikku koondumist väga väheste ülirikaste kätte.”
Euroopat peeti maailma kõige võrdsemaks piirkonnaks – kõige rikkamad 10% võtavad endale 36% kõigist sissetulekutest. Kõige ebavõrdsemad piirkonnad on Lähis-Ida ja Põhja-Ameerika, kus top 10% teenivad lausa 58% sissetulekutest.