Majandus & Raha

Teekond sularahata maailma poole – keskpankade digivaluutad koguvad hoogu

Hiljuti avaldatud uudisloos (vt lähemalt siit), sai juhitud tähelepanu „Keskpankade keskpangana“ tuntud Rahvusvaheliste Arvelduste Panga äsja koostatud raportile, milles julgustatakse maailma riike liikuma edasi digitaalsete valuutade kasutusele võtmisega.

Keskvõimu poolt täielikult monitooritud ning kontrollitud majandussüsteemi lahutamatuks eeltingimuseks on täisdigitaliseeritud raharinglus, mis likvideeriks (mitte nii kauges tulevikus) kasutuselt sularaha kui anonüümse ja raskesti konfiskeeritava varaliigi.

Negatiivsed intressid, digivaluutade tähtajaline kehtivusaeg ja sarnased radikaalsed monetaarpoliitika võtted lubavad kontrollida kõikide füüsiliste ja juriidiliste isikute materiaalset eksistentsi tasemel, mida maailm pole seni tundnud ega (tehnoloogiliselt ning moraalselt) võimalikuks pidanud.

Tegemist on protsessiga, mille koguefekti inimkonna kollektiivsele psüühikale, isikuvabadustele, avaliku võimu ja üksikisiku suhetele ning maailma rahanduslikele ja geopoliitilistele jõujoontele on raske üle hinnata. Seetõttu väärivad keskpankade digivaluutade programmid tähelepanelikku jälgimist. Alljärgneval kaardil on toodud maailma riikide digitaalsete valuutade projektide staadiumid 2021 juuli alguse seisuga:

Võti: Värvikood PUNANE märgib katkestatud digitaalse valuuta programmi. ROHELINE aga teoreetilises uurimusfaasis olevat programmi. HELEROOSA tähistab riike, mis on digitaalse valuuta kasutusele võtmisega jõudnud praktiliste katsetuste järku, samas kui VIOLETNE tähistab riike, milles keskpankade digivaluutad on seni tuntud maksevahendite kõrval juba piiratud ulatuses kasutusel. SINISE värviga hakatakse märkima riike, mis on keskpankade digitaalvaluutad täielikult kasutusele võtnud. Kõige tõenäolisemalt saab esimeseks selliseks riigiks olema Hiina Rahvavabariik. Hiina digitaalse jüaani programmi olemusega saab tutvuda järgnevas artiklis.
Allikas: CBDC Tracker

Sama kaart 2021 augusti alguse seisuga:

Jälgi arenguid interaktiivsel kaardil siit: CBDC Tracker


Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema huviks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistmine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.

Jaga sõpradega:
Related posts
AudioMajandus & Raha

Kogu raha riigi kontrolli alla –105 riiki kaaluvad lähitulevikus keskpanga digivaluutade kasutusele võtmist

Keskpanga digitaalsed valuutad (Central Bank Digital Currency – CBDC) on hetkel juba kasutusel 11 riigis ja veel 105 riiki kaaluvad revolutsioonilise tehnoloogia kasutuselevõttu.
Loen edasi
AjatuAudioMajandus & RahaSuur lugu

Majandusest ja krematistikast – kuidas tekib ja kuhu kaob rikkus

Krematistika on Vana-Kreeka majandusfilosoofilise mõtte põhimõiste, mis seletab majandussüsteemide kriiside ja kokkuvarisemiste süvapõhjusi ebaeetilise ja ebaefektiivse rikkuse jaotumuse tõttu.
Loen edasi
AudioMajandus & RahaSuur lugu

Marc Faber: Absurdne geo- ja majanduspoliitika põhjustab esimest korda 200 aasta jooksul Lääne elustandardi drastilise languse

Ajalooliselt on rahatrükil pikas perspektiivis halvad tagajärjed nii ühiskonnale, rikkuse jaotusele kui majandusele tervikuna.
Loen edasi
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga