
Hiljuti avaldatud uudisloos (vt lähemalt siit), sai juhitud tähelepanu „Keskpankade keskpangana“ tuntud Rahvusvaheliste Arvelduste Panga äsja koostatud raportile, milles julgustatakse maailma riike liikuma edasi digitaalsete valuutade kasutusele võtmisega.
Keskvõimu poolt täielikult monitooritud ning kontrollitud majandussüsteemi lahutamatuks eeltingimuseks on täisdigitaliseeritud raharinglus, mis likvideeriks (mitte nii kauges tulevikus) kasutuselt sularaha kui anonüümse ja raskesti konfiskeeritava varaliigi.
Negatiivsed intressid, digivaluutade tähtajaline kehtivusaeg ja sarnased radikaalsed monetaarpoliitika võtted lubavad kontrollida kõikide füüsiliste ja juriidiliste isikute materiaalset eksistentsi tasemel, mida maailm pole seni tundnud ega (tehnoloogiliselt ning moraalselt) võimalikuks pidanud.
Tegemist on protsessiga, mille koguefekti inimkonna kollektiivsele psüühikale, isikuvabadustele, avaliku võimu ja üksikisiku suhetele ning maailma rahanduslikele ja geopoliitilistele jõujoontele on raske üle hinnata. Seetõttu väärivad keskpankade digivaluutade programmid tähelepanelikku jälgimist. Alljärgneval kaardil on toodud maailma riikide digitaalsete valuutade projektide staadiumid 2021 juuli alguse seisuga:

Allikas: CBDC Tracker
Sama kaart 2021 augusti alguse seisuga:

Jälgi arenguid interaktiivsel kaardil siit: CBDC Tracker

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema huviks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistmine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.