Majandus & Raha

Teekond sularahata maailma poole – keskpankade digivaluutad koguvad hoogu

Hiljuti avaldatud uudisloos (vt lähemalt siit), sai juhitud tähelepanu „Keskpankade keskpangana“ tuntud Rahvusvaheliste Arvelduste Panga äsja koostatud raportile, milles julgustatakse maailma riike liikuma edasi digitaalsete valuutade kasutusele võtmisega.

Keskvõimu poolt täielikult monitooritud ning kontrollitud majandussüsteemi lahutamatuks eeltingimuseks on täisdigitaliseeritud raharinglus, mis likvideeriks (mitte nii kauges tulevikus) kasutuselt sularaha kui anonüümse ja raskesti konfiskeeritava varaliigi.

Negatiivsed intressid, digivaluutade tähtajaline kehtivusaeg ja sarnased radikaalsed monetaarpoliitika võtted lubavad kontrollida kõikide füüsiliste ja juriidiliste isikute materiaalset eksistentsi tasemel, mida maailm pole seni tundnud ega (tehnoloogiliselt ning moraalselt) võimalikuks pidanud.

Tegemist on protsessiga, mille koguefekti inimkonna kollektiivsele psüühikale, isikuvabadustele, avaliku võimu ja üksikisiku suhetele ning maailma rahanduslikele ja geopoliitilistele jõujoontele on raske üle hinnata. Seetõttu väärivad keskpankade digivaluutade programmid tähelepanelikku jälgimist. Alljärgneval kaardil on toodud maailma riikide digitaalsete valuutade projektide staadiumid 2021 juuli alguse seisuga:

Võti: Värvikood PUNANE märgib katkestatud digitaalse valuuta programmi. ROHELINE aga teoreetilises uurimusfaasis olevat programmi. HELEROOSA tähistab riike, mis on digitaalse valuuta kasutusele võtmisega jõudnud praktiliste katsetuste järku, samas kui VIOLETNE tähistab riike, milles keskpankade digivaluutad on seni tuntud maksevahendite kõrval juba piiratud ulatuses kasutusel. SINISE värviga hakatakse märkima riike, mis on keskpankade digitaalvaluutad täielikult kasutusele võtnud. Kõige tõenäolisemalt saab esimeseks selliseks riigiks olema Hiina Rahvavabariik. Hiina digitaalse jüaani programmi olemusega saab tutvuda järgnevas artiklis.
Allikas: CBDC Tracker

Sama kaart 2021 augusti alguse seisuga:

Jälgi arenguid interaktiivsel kaardil siit: CBDC Tracker


Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.