Poola üks mõjukamaid sõjalisi mõtlejaid, erukindral Jaroslaw Gromadzinski kutsus üles valmistama riigi relvajõude ette sõjaks Venemaaga.
Gromadzinski avaldus peegeldab laiemat konsensust Varssavis, mis on viimastel aastatel investeerinud miljardeid militaarvõimsuse kasvatamiseks, peamiselt läbi suuremahuliste sõjatehnika tellimuste Ameerika Ühendriikidest ning Lõuna-Koreast.
Gromadzinski väitis, et Poola peab oma relvajõud üles ehitama lähtudes „aktiivse kaitse” põhimõttest ning olema valmis tegutsema „kogu vastase operatiivse sügavuse ulatuses”, valmistudes rünnakute käivitamiseks kogu Venemaa territooriumi vastu.
Gromadzinski väitis, et Poola peab oma relvajõud üles ehitama lähtudes „aktiivse kaitse” põhimõttest ning olema valmis tegutsema „kogu vastase operatiivse sügavuse ulatuses”, valmistudes rünnakute käivitamiseks kogu Venemaa territooriumi vastu.
Erukindral rõhutas muuhulgas vajadust luua miljoni mehe suurune reservvägi, propageerides Šveitsi mudelil põhinevat süsteemi, mille kohaselt reservväelased jääksid aastateks aktiivsetesse reservüksustesse ning uuendaksid perioodiliselt oma oskusi. „Keegi ei veena mind, et 38 miljoni elanikuga riigis ei ole võimalik luua miljonini ulatuvat reservarmeed,” ütles kindral riigi potentsiaali kohta seatud eesmärkide saavutamiseks.
Rääkides kiiresti mobiliseeritava reservväe tähtsusest, märkis Gromadzinski: „Me oleme rinderiik… Aeg on meie kõige olulisem ressurss. Sõja korral ei ole meil nädalaid aega oma vägede aktiveerimiseks”.
Keegi ei veena mind, et 38 miljoni elanikuga riigis ei ole võimalik luua miljonini ulatuvat reservarmeed.
Jaroslaw Gromadzinski, Poola erukindral
Mis puudutab relvastust, millega Poola võiks sõja korral rünnata sügavale Venemaa territooriumile, lisas erukindral, et eriti väärtuslikuks võivad siinkohal osutuda hiljuti tellitud Ameerika HIMARS ja Lõuna-Korea Chunmoo tüüpi mitmikraketiheitjad: „Miks me need süsteemid soetasime? Venelased peavad teadma, et agressiooni korral kasutame neid süsteeme nende endi territooriumil asuvate sihtmärkide ründamiseks.”
Gromadzinski kurtis ka Poola operatiivse sügavuse puudumist, võrreldes naaberriigi Ukrainaga, mis on Poolast territoriaalselt peaaegu kaks korda suurem.
Poola mõjuvõimsa erukindrali avaldus järgneb HIMARS raketikomplekside paigutamisele Soome-Vene põhjapiirile mai lõpus.
Poola mõjuvõimsa erukindrali avaldus järgneb HIMARS raketikomplekside paigutamisele Soome-Vene põhjapiirile mai lõpus.
Gromadzinski seisukohad dubleerivad endise Poola kindralstaabi ülema Rajmund Andrzejczaki 2024. aasta oktoobris esitatud seisukohti, mis ennustasid Poola julgeolekuolukorra olulist muutumist, kui Venemaa väed vallutaksid Ukraina territooriumi täielikult.
„Pärast Venemaa võitu Ukrainas oleks meil üks Vene diviis Lvivis, üks Brestis ja üks Grodnos,” sõnas Poola endine kindralstaabi ülem Andrzejczaki toona, lisades: „Kui nad ründavad isegi sentimeetritki Leedu territooriumist, tuleb vastus koheselt. Mitte esimesel päeval, vaid esimesel minutil. Me tabame kõiki Vene strateegilisi sihtmärke 300 km raadiuses ja me ründame otse Peterburi.”
Pärast Venemaa võitu Ukrainas oleks meil üks Vene diviis Lvivis, üks Brestis ja üks Grodnos.
Rajmund Andrzejczaki, Poola endine kindralstaabi ülem
Ta märkis veel, et Varssavi peab „võtma initsiatiivi” Moskva heidutamisel. „Venemaa peab mõistma, et rünnak Poolale või Balti riikidele tähendaks ka Venemaa lõppu… See on ainus viis Kremli sellisest agressioonist hoida,” selgitas Andrzejczak, viidates kaitseministeeriumi hankele, millega Poola omandab 800 ATCMS raketisüsteemi raketti laskeraadiusega kuni 900 kilomeetrit.
Poola võime rünnata Venemaa sihtmärke maismaal baseeruvate raketisüsteemidega on 2030. aastate keskpaigaks eeldatavasti NATO riikide seas kõige märkimisväärsem. Pärast esimese HIMARS-süsteemi tellimuse esitamist 2019. aastal kiitis Poola valitsus 2023. aasta septembris heaks plaani hankida veel täiendavad 486 raketti.
Venemaa peab mõistma, et rünnak Poolale või Balti riikidele tähendaks ka Venemaa lõppu…
Rajmund Andrzejczaki, Poola endine kindralstaabi ülem
2022. aasta oktoobris allkirjastati Poola poolt täiendav 6 miljardi dollari suurune raamleping 288 Lõuna-Korea K239 Chunmoo tüüpi mitmikraketiheitja tarneks koos tuhandete 239 ning 600 millimeetrise kaliibriga rakettidega. Tegemist on tarnetega, mis täiendavad suuremahulisi investeeringuid Poola soomusvägedesse, mida plaanitakse varustada kaugelt enama kui tuhande uue Lõuna Korea K2 ning USA M1A1/A2 tüüpi tankiga.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!
Esifoto: FotoDax/Shutterstock.com
SEOTUD LOOD: