Maailmavõim & Geopoliitika

Valgevenesse putkanud Poola kohtunik: USA käske täitev Poola valitsus viib poolakad sõtta Venemaaga

Rahvusvaheliselt palju furoori tekitanud Poola kohtunik, kes põgenes mõne päeva eest Valgevenesse, süüdistab USA-d, et see on kaaperdanud Poola valitsuse ning surub riigile peale sõtta minekut Venemaaga.

Poola kohtunik Tomasz Szmydt küsis poliitilist varjupaika Valgevenes, et protestida sedasi avalikult Poola „ebaõiglase ja ebaausa Venemaad vaenava hoiaku vastu.”

Szmydt, kes töötas Varssavi regiooni halduskohtus, olles muuhulgas ka Poola riikliku kohtunike nõukogu õigusosakonna juhataja, väidab, et oli sunnitud oma kodumaalt lahkuma, kuna teda kiusati taga ja ähvardati tema „isepäisete poliitiliste seisukohtade“ pärast. Szmydt andis esmaspäeval Minskis pressikonverentsi, kus ta loobus avalikult oma ametist Poola kohtusüsteemis ja palus Valgevene ametivõimudelt poliitilist asüüli.

Szmydt, kes töötas Varssavi regiooni halduskohtus, olles muuhulgas ka Poola riikliku kohtunike nõukogu õigusosakonna juhataja, väidab, et oli sunnitud oma kodumaalt lahkuma, kuna teda kiusati taga ja ähvardati tema „isepäisete poliitiliste seisukohtade“ pärast.

„Minu tagasiastumine kohtuniku ametist on minu viis protesteerida avalikult ebaõiglase ja kahepalgelise poliitika vastu, mida Poola ametivõimud järgivad nii Valgevene Vabariigi kui ka Vene Föderatsiooni suhtes,“ ütles Szmydt ajakirjanikele.

Szmydti sõnul ei ole ta tavaliste poolakate seas täheldanud vihkavat suhtumist ei valgevenelastesse ega venelastesse ning tema väitel on Venemaa-vastane viha mahitatud Poolas teadlikult üles Lääneriikide poolt.
„Olukord on selline, et USA üritab Poolat sõtta tõugata, muutes Poola relvastatud konflikti üheks osapooleks. Et see stsenaarium ei juhtuks, olen ma sunnitud sellest avalikult rääkima, kuid seda Poolas teha oleks võimatu,” märkis äsja ametist loobunud kohtunik, lisades, et kogu Poola välispoliitika on otseselt juhitud USA, Suurbritannia ja Saksamaa poolt.

Szmydt ütles, et tema lahkumine Poolast ja tagasiastumine kohtuniku positsioonilt on protestiks „tegevuste vastu, mille eesmärk on paisata minu riik otsesesse relvastatud konflikti“. Szmydt kutsus Poola valitsust üles „normaliseerima ja taastama heanaaberlikke suhteid“ Varssavi, Moskva ja Minski vahel.

„Olukord on selline, et USA üritab Poolat sõtta tõugata, muutes Poola relvastatud konflikti üheks osapooleks. Et see stsenaarium ei juhtuks, olen ma sunnitud sellest avalikult rääkima, kuid seda Poolas teha oleks võimatu,” märkis äsja ametist loobunud kohtunik, lisades, et kogu Poola välispoliitika on otseselt juhitud USA, Suurbritannia ja Saksamaa poolt.

Szmydt lisas, et tema tagasiastumisavaldus antakse Poola Valgevene konsulaadi kaudu üle Poola pädevatele asutustele. Szmydt kavatseb taotleda Valgevenes poliitilise pagulase staatust.

„Ma taotlen poliitilist varjupaika Valgevene Vabariigis. See on hetkel vaid mitteametlik taotlus, kuid… kui ma tahan ellu jääda, on Poola tagasipöördumine minu jaoks võimatu,“ teatas ta.

Poola välisminister Radoslaw Sikorski ütles kohtuniku tagasiastumist ja avaldusi kommenteerides, et ta on „šokeeritud“, lisades, et Szmydti tegevus näib olevat omane „reeturile“. Kaitseminister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz ütles, et ta andis korralduse Szmydti tegevuse uurimiseks.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.