fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Poola ehitab Euroopa suurimat tankiarmeed

Poola kaitseministeerium võttis juulis vastu 47-st ühikust koosneva partii USA päritolu M1A1 tüüpi lahingutanke, mis on osa tellimusest kokku 336-le tankile.

Sedasi sai Poola Euroopas ainsaks riigiks peale Ukraina (millele USA annetas kokku 31 Abramsi), mis on võtnud teenistusse peamiselt USA armee vajadusi silmas pidades välja töötatud tanki.

Poola esimesele (nüüdseks täidetud) 116-st tankist koosnevale tellimusele lisandus 2022. aasta aprillis allkirjastatud ost veel 250-le moderniseeritud M1A2 SEPv3 tüüpi Abramsile.

Uute tankide hankimine Ameerika Ühendriikidest on olnud Varssavi jaoks aktuaalne, kuna Poola on annetanud Ukrainale tänaseks juba mitusada Leopard 2 ja T-72 tüüpi tanki oma armee varudest.

Uute tankide hankimine Ameerika Ühendriikidest on olnud Varssavi jaoks aktuaalne, kuna Poola on annetanud Ukrainale tänaseks juba mitusada Leopard 2 ja T-72 tüüpi tanki oma armee varudest.

Poola soomusüksuste selgroog saab tulevikus moodustuma lisaks 336-le Abramsile tuhandest Lõuna-Korea päritolu K2 tüüpi lahingutankist, mille tarneleping allkirjastati 2022. aasta juulis ning mille esimesed ühikud jõudsid Poola 2022. aasta detsembris.

M1 Abrams on USA armee teenistuses olnud kokku 44 aastat, olles Saksa päritolu Leopard 2 kõrval üks vaid kahest tankimudelist, mida Lääneriikides veel toodetakse.

Abramsi etteaste Vene-Ukraina sõjas on seni pettumust valmistanud, kuna reaalsetes lahingoludes tanki proovile pannud Ukraina meeskonnad on kurtnud masina tehniliste defektide üle, millest primaarsed puudutavad lahingmasina elektroonikat, aga ka kerget haavatavust.

Abramsi etteaste Vene-Ukraina sõjas on seni pettumust valmistanud, kuna reaalsetes lahingoludes tanki proovile pannud Ukraina meeskonnad on kurtnud masina tehniliste defektide üle, millest primaarsed puudutavad lahingmasina elektroonikat, aga ka kerget haavatavust.

Kuna Abramsid kandsid alates esimestest lahingutest Vene vägedega (käesoleva aasta veebruaris) suuri kaotusi droonide ja T-72 tüüpi tankide kahuritule läbi, otsustas Ukraina armee eemaldada USA poolt annetatud tankid rindelt juba aprilli lõpus. Abramsi vähest efektiivsust Vene vägede vastases võitluses tunnistas ka USA peastaabi ülema asetäitja admiral Christopher Grady.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Täiuslikku sõjatehnikat ei ole olemas ning enamus relvaplatvorme on maailmas välja töötatud, pidades silmas selle välja arendanud riigi relvajõudude spetsiifilisi vajadusi, logistilise toe kvaliteeti, teiste relvaliikide tuletoetuse olemasolu, elektroonilise sõjapidamise võimekusi jms. Seega ei tähenda Abramsi väheveenev sooritus Vene maavägede vastu automaatselt tanki kehva kvaliteeti, ent hajutab ometi esimese lahesõja ajal tekkinud arusaama tanki ülimuslikkusest NSVL/Vene päritolu soomustehnika vastu, mis tekkisid läbi kohatute võrdluste Iraagi armeega (mille kehva väljaõppega meeskondade käsutuses olid vähem moodsad versioonid T-72 perekonnast, mis olid varustatud aegunud sensorite, 1970-ndatest pärit laskemoonaga jms).

Kõige märkimisväärsemaks asjaoluks Poola relvajõudude arengut vaadates on selle soomusvägede ülesse ehitamise mastaap, mis on muljetavaldav. Varssavi plaan luua tulevatel aastatel umbes 1500-st moodsast lahingtankist koosnev tankivägi annab ühemõtteliselt tunnistust, et Poola valmistub ette (või seda valmistatakse ette) mastaapseks sõjaks, olles siis kas valmis sisenema Ukrainasse või saama “uueks Ukrainaks”, juhul kui Kiievi ressursid on ammendatud.

Varssavi plaan luua tulevatel aastatel umbes 1500-st moodsast lahingtankist koosnev tankivägi annab ühemõtteliselt tunnistust, et Poola valmistub ette (või seda valmistatakse ette) mastaapseks sõjaks, olles siis kas valmis sisenema Ukrainasse või saama “uueks Ukrainaks”, juhul kui Kiievi ressursid on ammendatud.

Adrian Bachmann

1500 lahingutanki tähendab lühidalt kokku võetuna aga seda, et Varssavi ehitab tankiväge, mis on suurem kui Saksamaal, Prantsusmaal, Ühendkuningriigil, Itaalial, Hispaanial ja NATO Skandinaaviamaadel kokku.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Esifoto: Andrew Harker/Shutterstock.com

SEOTUD LOOD:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.