Maailmavõim & Geopoliitika

Norra relvajõudude ülem: Vene ja Ukraina pooled on kaotanud sõjas 180 000 ja 100 000 sõdurit – Mossad hoidub skandaalset raportit kommenteerimast

Yahoo News’is avaldatud artikkel väidab, et 25. jaanuaril Türgi väljaandes Hurseda Haber avaldatud (väidetavasti Iisraeli luureraportile tuginev) artikkel Ukraina sõja ohvritest ja lahingtehnika kaotustest ei vasta tõele. Yahoo News tsiteerib alternatiivseid hinnanguid, mis pärinevad Norra relvajõudude ülema hiljuti tehtud avaldusest, mille kohaselt ulatuvad Vene ja Ukraina kaotused vastavalt 180 000 ning 100 000 sõdurini.

Maailma alternatiivmeedias kiiresti levinud Türgi väljaande Hurseda Haber poolt avaldatud raport väidab omavat Iisraeli luureteenistuse Mossad andmeid, mille kohaselt Ukraina ja Vene poole sõjalised kaotused olevat suures disproportsioonis Ukraina kahjuks, kuna viimase lahingkaotusi hinnati 157 000 mehele Vene poole 18 480 vastu.

Hurseda Haberi raportit kommenteeris 6. veebruari säutsus Twitteri omanikust miljardär Elon Musk, kelle hinnangul peegeldasid toodud numbrid “traagilist inimelude kaotust”. 11 tundi pärast algset postitust kutsus Musk üles toodud arve korrigeerima.

Hinnangud Vene ja Ukraina poole kaotustele varieeruvad erinevates allikates drastiliselt. Jaanuari lõpus tehtud avalduses väitis Norra relvajõudude ülem, et Vene ja Ukraina pool on kaotanud surnute ja haavatutena vastavalt 180 000 ning 100 000 võitlejat. 2022. aasta novembris väitis USA kindralstaabi ülem Mark Milley, et Vene armee on kaotanud üle 100 000 võitleja nii surnute kui haavatutena, hinnates Ukraina poole kaotusi samaväärseteks.

NATO esindajad väitsid 6. veebruaril omalt poolt uudisteagentuurile AFP, et mitte ükski alliansi sõjaline teenistuja ei ole Ukrainas hukkunud. Nii USA kui Ühendkuningriigi esindajad on samuti väitnud, et mitte ükski nende relvajõudude teenistuja ei ole Ukrainas elu kaotanud.

“Ukrainas ei ole mitte ühtegi USA relvajõudude teenistujat,” väitis Ühendriikide kaitseministeeriumi esindaja Garron Garn 6. veebruari meilis.

“Ukrainas ei ole mitte ühtegi USA relvajõudude teenistujat.”

Garron garn – Ühendriikide kaitseministeeriumi esindaja

Uudisteagentuur AFP kontakteerus Iisraeli luureministeeriumiga, et saada tagasisidet toimunule. Iisraeli luureagentuur omalt poolt juhtunut ei kommenteerinud.

Tegemist on teise korraga, kui informatsioon Ukraina poole suurtest kaotustest kutsub esile laialdase pahameeletormi ning eituste kaskaadi.

Uudisteagentuur AFP kontakteerus Iisraeli luureministeeriumiga, et saada tagasisidet toimunule. Iisraeli luureagentuur omalt poolt juhtunut ei kommenteerinud.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen avaldas Twitteris 2022. aasta novembris lõigu kõnest, milles väitis, et üle 100 000 Ukraina sõjaväelase on sõjas hukkunud. Von der Leyeni sõnavõtt eemaldati kiiresti käibelt ning asendati Euroopa Komisjoni poolt ümbertöötatud klipiga, kus väide Ukraina poole hukkunutest oli muudetud.

Euroopa Komisjoni juhtiva pressiesindaja asetäitja Dana Spinant kommenteeris intsidenti 30. novembril, tänades kõiki, kes juhtisid tähelepanu von der Leyeni sõnavõtus toodud arvude ebatäpsustele. Spinanti sõnul tugines von der Leyeni sõnavõtt välistele allikatele ning selle all oli mõeldud kõiki kannatanuid ning sõnavõtu eesmärk oli ilmestada Vene poole brutaalsust lahinguväljal.

Allikas

SEOTUD LOOD:

Aita Makroskoobil edasi ilmuda!

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.