Uus-Meremaa on maailma rikaste jaoks muutumas kõige eelistatumaks kohaks, kus ühiskondlik kollaps üle elada.
Miljardärist Google`i kaasasutaja Larry Page on end COVID-19 eest peitnud Fidžil asuvatele erasaartele ning sai jõuka investorina hiljuti Uus-Meremaa elamisloa.
Ammu enne Page’i säilitas PayPali ja Palantiri kaasasutaja ja tehnoloogiamiljardär Peter Thiel oma elukoha Vaikse ookeani edelaosa saareriigis ja ostis 2015. aastal 13,5 miljoni USA dollari eest kinnistu.
CNBC andmetel on Thiel esitanud kavandid Wanaka järve kaldal asuva mäenõlva sisse suure häärberi ehitamiseks.
Tokyo olümpiastaadioni arhitektuuribüroo Kengo Kuma and Associates poolt kavandatud mäenõlvahäärberi jooniste järgi näeb see välja peaaegu nagu stiilne maailmalõpu varjupaik elamispinnaga 24 inimesele.
Kengo Kuma and Associates ütles, et häärber on „orgaanilise arhitektuuri põhimõtete järgi disainitud ning sulandub maastikku.”
„Hoonete hoolikas projekteerimine ja maastikule paigutamine on läbimõeldud ning võtab arvesse pinnavormide eripära. Sümpaatne kujundus sisaldab rohelist katust sama looduslikult maalähedase istutuspaletiga kui mäed, mis neid ümbritsevad,” ütles Jo Fyfe, ettevõtte John Edmonds and Associates vanemplaneerija, kes hindas tulevase ehitise keskkonnamõju.
Mõte Vaikse ookeani edelaosa saareriigist täis luksuslikke ellujäämispunkreid lõi õitsele pandeemia algusaegadel, kui märkisime: „Uus-Meremaast on saanud USA rikaste „viimsepäeva kuurort” ja pandeemia eest põgenemise sihtkoht number 1.”
On raske öelda, mis on selle taga, et Thiel ja Page väldivad maailma suurimaid rahvastiku keskusi ja omandavad kodakondsuse riigis, kus on vaid 5 miljonit elanikku, kuid näib, et see on optimaalne koht tulevase ühiskondliku kokkuvarisemise üleelamiseks.
Miljardärid panustavad pikas plaanis võimalusele, et Uus-Meremaa on maailma kõige turvalisem koht ülemaailmse kriisi eest peitu pugemiseks, näiteks praeguse COVID-i kriisi ajal, mis on sundinud keskpankasid ja valitsusi ohjeldamatult ja seninägemata ulatuses laenama, loomaks seda, mida mõned nimetavad heaoluriigiks. Kui see kokku kukub, on Uus-Meremaa uueks Hamptonsiks.
Ja mitte ainult miljardärid ei otsi pelgupaika USA-st väljaspool. Üha enam ameeriklasi, kelle vara ületab 2 miljonit dollarit, on loobunud oma kodakondsusest keset sotsiaal-majanduslikku meeleheidet, poliitilisi torme ja järeleandmatut viirusepandeemiat, mis kutsub esile üha enam vabadust tasalülitavaid piiranguid.
Rikkad on jõudnud äratundmiseni, et nad ei taha olla viimastena USA-s ajal, kui pidu viimaks läbi saab.