AudioMajandus & Raha

Mis rohepööre? Hiina söekaevandamine tegi 2022. aastal rekordi 

Hiina suurim kivisöe elektrijaam Shanghais

Hiina kivisöe kaevandamine tegi 2022. aastal kõigi aegade rekordi, vaatamata koroonasulgudest tulenevale tootmise ajutisele aeglustumisele aasta viimases kvartalis. 

Maailma suurima tööstusriigi kivisöe kaevanduste toodang jõudis 2022. aastal 4496 miljardi tonnini, kasvades aasta läbilõikes 9% võrra.  

Hiina ametivõimud andsid 2022. aastal teada, et maailma suurim eksportöör kavatseb jätkata kivisöe maksimaalset ekspluateerimist, kuna riik on seadnud oma prioriteediks maksimaalse energiajulgeoleku saavutamise.  

Isegi rohepöörde kinnisideest lähtuv Euroopa oli möödunud aastal sunnitud taasavama mitmeid kivisöel põhinevaid jõujaamasid seoses Vene gaasitarnete kahanemisega Ukraina sõja järgselt.  

Kuigi Hiina hoiab maailmas liidrikohta ka roheenergeetika võimsuste välja arendamises, tugineb 2014. aastal ostujõu pariteedi alusel maailma suurimaks majanduseks tõusnud üliriigi elektritootmine jätkuvalt 57% ulatuses (2020. aasta andmetel) kivisöele.  

Kuigi Hiina hoiab maailmas liidrikohta ka roheenergeetika võimsuste välja arendamises, tugineb 2014. aastal ostujõu pariteedi alusel maailma suurimaks majanduseks tõusnud üliriigi elektritootmine jätkuvalt 57% ulatuses (2020. aasta andmetel) kivisöele.  

“Me ei plaani käia Euroopa jälgedes ning tuua oma majanduse energeetilist julgeolekut ohvriks (rohe)transformatsiooni altarile,” lausus Tsinghua Ülikooli energeetika professor Li Zheng.  

2017. aastal gaasi- ning 2021. aastal elektridefitsiiti kogenud majandushiid ei kavatse lasta oma majandusel tulevikus rohkem energiakandjate puudust kannatada ning laiendab energiatootmist, samal ajal kui Euroopa tööstus rohepöördest tingituna otsi koomale tõmbab.  

Arvestuste kohaselt ületab Hiina kivisöepõhine elektrienergia tootmine 2025. aastaks 270 gigavati taseme, viies riigi mööda Ameerika Ühendriikidest maailma suurima kivisöeenergia tootjana.  

Vaatamata energiatootmise jõulisele kasvule loodab Peking, et riigi heitkoguste kogumaht saavutab platoo 2030. aastaks, jõudes “netonulli” eesmärgini 2060. aastaks.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.