Sotsiaalmeediaplatvormide Facebook, Instagram ja Threads omanik Meta koondab 5% oma tööjõust ehk 3600 töötajat ning loobub faktikontrolli ja mitmekesisuse (DEI) programmidest. Nende sammudega soovib Meta oma tegevjuhi Mark Zuckerbergi sõnul keskenduda tehisintellekti võimaluste ärakasutamisele ja sõnavabaduse toetamisele ning tõsta ettevõtte tulemuslikkuse standardeid.
Koondamisteate saavad 10. veebruariks eelkõige madala tootlusega töötajad, kuid siiski määratakse neile “helde lahkumishüvitis”. Mõned seni inimeste täidetud rollid annab Meta üle tehisintellektile, kuid osadele ametikohtadele, sh peamiselt tehisintellekti arenduse valdkonnas, plaanib Meta 2025. aasta jooksul uued töötajad värvata. Eelnevalt koondas Meta 2022. ja 2023. aastal juba 21 000 töötajat.
Samal ajal püüab Meta “naasta oma juurte juurde”, loobudes ettevõte kolmanda osapoole pakutavast “faktikontrolli” programmist, mida Meta kasutas alates 2016. aastast, kuid mis on Zuckerbergi sõnul muutunud „poliitiliselt liiga erapoolikuks“ ja “õõnestab kasutajate usaldust Meta suhtes”. „Oleme jõudnud punkti, kus esineb lihtsalt liiga palju vigu ja liiga palju tsensuuri. On aeg pöörduda tagasi oma sõnavabaduse juurte juurde,“ selgitas Zuckerberg.
Oleme jõudnud punkti, kus esineb lihtsalt liiga palju vigu ja liiga palju tsensuuri. On aeg pöörduda tagasi oma sõnavabaduse juurte juurde.
Mark Zuckerberg, Meta tegevjuht
“Väärinfo” vastu võitlemisel Prantsuse uudisteagentuuri Agence France-Presse ning faktikontrollijate võrgustikuga Fact-Checking Network koostööd teinud faktikontrolliprogramm asendatakse Elon Muskile kuuluva sotsiaalmeediaplatvormi X eeskujul kogukonnamärkmete programmiga, mille abil saavad platvormi kasutajad ise teiste postitustele konteksti lisada.
Lisaks on Meta hiljuti loobunud oma mitmekesisuse, võrdsuse ja kaasamise (DEI) programmidest ja mõnedest sisupiirangutest ning vaadanud üle oma värbamistavad.
Kokkuvõttes annavad kõik need muudatused märku suurematest kultuurilisest muutusest ettevõttes ning püüdlustest arvestada ühiskondliku kursiga konservatiivsete väärtuste suunas. Zuckerberg on tunnistanud poliitilise kliima mõju Meta otsustele, viidates 2016. aasta USA presidendivalimistele ja Donald Trumpi võidule kui pöördelistele hetkedele. „Ma arvan, et 2016. aastal ja pärast seda usaldasin liiga palju meedias sõna võtnud inimesi, kes ütlesid, et: „[Trump] ei saanud kuidagi võita muul moel kui väärinfo leviku abil,“ selgitas ta hiljuti taskuhäälingus.
Kokkuvõttes annavad kõik need muudatused märku suurematest kultuurilisest muutusest ettevõttes ning püüdlustest arvestada ühiskondliku kursiga konservatiivsete väärtuste suunas.
Adrian Bachmanni kommentaar:
Saab näha, kui siiras Mark Zuckerbergi taasavastatud sõnavabaduse väärtustamine reaalsuses saab olema. On küllaldaselt kahtlust arvata, et Meta aastate jooksul üha talumatumaks muutunud tsensuuripoliitika (mis on muuhulgas kahjustanud tõsiselt ka Makroskoobi portaali tööd) lõdvendamine on tingitud mitte niivõrd austusest sõnavabaduse vastu kui soovist võita poliitilist soosingut Ühendriikide uue valitsuse silmis.
Ent inimestele peab alati jätma võimaluse meelemuutuseks ning igasugune samm sõnavabaduse taastamiseks – ka selline, mis on astutud mitte ilmtingimata sõnavabaduse austamisest ajendatuna – kujutab endast tänuväärset arengut aastate jooksul üha repressiivsemaks muutunud inforuumis.
Inimestele peab alati jätma võimaluse meelemuutuseks ning igasugune samm sõnavabaduse taastamiseks – ka selline, mis on astutud mitte ilmtingimata sõnavabaduse austamisest ajendatuna – kujutab endast tänuväärset arengut aastate jooksul üha repressiivsemaks muutunud inforuumis.
Adrian Bachmann
Sellest, milliste meetodite abil Meta platvorm on aastate jooksul surunud maha inimeste eneseväljenduse võimalusi, on võimalik lugeda alljärgnevatest lugudest.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.
Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:
Esifoto: Wachiwit/Shutterstock.com
SEOTUD LOOD: