fbpx
Majandus & Raha

Maailmamajanduse tooraineindeksid purustavad rekordeid

Paljude toorainete hinnad kerkisid tarneraskustega ajaliselt kokku langenud nõudluse kasvu tõttu uutesse kõrgustesse, toites inflatsioonihirmu üle maailma.

Bloombergi toorainete hinnaindeks (Bloomberg Commodity Spot Index), mis jälgib 23 energia-, metalli- ja viljafutuuri hindu, tõusis 04.10.2021 1,1% võrra, ületades sedasi 2011. aasta rekordi. Indeks on tõusnud enam kui 90% võrreldes nelja aasta miinimumiga eelmise aasta märtsis.

Paradoksaalselt on kapitali sissevool toorainetesse aidanud veelgi kasvatada sama efekti, mille eest kaitset otsitakse (s.o inflatsioon).

Suurimateks kasvajateks on energiakandjad, nt maagaas, mis lõi uusi tippe tänu defitsiidile Euroopas ja Hiinas, ähvardades levida mujalegi. Nafta hüppas seitsme aasta kõrgeimale tasemele pärast seda, kui OPEC+ otsustas järk-järgulise pakkumise kasvatamise kasuks, samas kui maagaasikriis lisab ka täiendavat hinnasurvet naftale, kuivõrd tegemist on osaliste asenduskaupadega.

Samal ajal on suuremate majanduste avamine vallandanud järsu vajaduse kütteõli  ja kõigi tootmissisendite järele. Kõik see on toimumas ajal, mil uute kaevanduste ja naftapuurtornide arendused on peatunud, Hiina täidab jõudsalt oma viljasalvesid ja kehv ilm kahjustab põllusaaduste eksporti.

Alumiinium ja vask on kallinenud tänu globaalsele pakkumise vähenemisele, samas kui põuad Brasiilias on kergitanud kohvi ja suhkru hindu. Puuvillafutuurid tõusid eelmisel nädalal dekaadi kõrgeimale tasemele halbade ilmade ja transpordi pudelikaelade tõttu, tõstes riidetoorme hindu üle maailma.

Suurimateks kasvajateks on energiakandjad, nt maagaas, mis lõi uusi tippe tänu defitsiidile Euroopas ja Hiinas.

Püsivad suurriikide eelarvepuudujäägid ja madalad intressimäärad muudavad tooraine(indeksi)d atraktiivsemaks ka investoritele, kes soovivad end kaitsta  kasvava inflatsiooni eest. Hinnashokid on juba pälvinud võrdlusi majandusstagnatsiooni ja naftahinnast põhjustatud inflatsiooni koostoimega 1970tel, mida tuntakse stagflatsiooni nime all.

Paradoksaalselt on kapitali sissevool toorainetesse aidanud veelgi kasvatada sama efekti, mille eest kaitset otsitakse (s.o inflatsioon). Selle aasta tooraine hinnaralli on kergitanud kõiki hindu bensiinist ja uusarendustest kuni liha ja autodeni. See on aidanud debatti inflatsiooni üle fookusesse nihutada ja sundinud poliitikategijaid kaaluma massiivsete rahasüstide suunamist otse majandusse.

Samuti on vaated vastandlikud selle osas, kui kõrgeks hinnad saavad rallida. Mõned pangad, nt JPMorgan Chase & Co, on toetamas ideed, et toorained sisenevad uude supertsüklisse, mis tähendab pikaajalist tõusvat trendi. Mõned kasvumeelsed investorid osundavad rohepöördele ja muutustele energiasektoris, mis võib tuua kaasa massiivseid investeeringuid taristusse ja spetsiifiliselt kasvavat vajadust teatud metallide järele akudes, päikesepaneelides ning elektrituulikutes.

COVID-19 piirangud on jätkuvalt hoidnud majandust naasmast täielikult normaalse majandusaktiivsuse juurde suures osas maailmas.

Samal ajal kui toorained buumivad, pöörduvad hinnarallid uutesse pakkumistesse investeerimise julgustamisega üsna kindlalt uue languse suunas. Näiteks Century Aluminium Co. kasvatab toodangumahtu metallitootmises Lõuna-Carolinas ning juunis avaldas Kongo DV info koobaltikaevanduse taasavamise läbirääkimistest.

Kuigi USA naftatootjad on lubanud tootmisel “kaant peal” hoida, võib OPEC+ soovi korral iga päev lisada miljoneid barreleid toodangut. Lisaks sellele on COVID-19 piirangud jätkuvalt hoidnud majandust naasmast täielikult normaalse majandusaktiivsuse juurde suures osas maailmas, mis potentsiaalselt võib ühel päeval siiski juhtuda, tõstes hoobilt energiatarbimist.

Vaated on vastandlikud selle osas, kui kõrgeks hinnad saavad rallida. Mõned pangad, nt JPMorgan Chase & Co, on toetamas ideed, et toorained sisenevad uude supertsüklisse, mis tähendab pikaajalist tõusvat trendi.

Hinnaralli on siiski pöördunud mõnede toorainete puhul, kui selgus, et mure pakkumisnõrkuse osas oli liialdatud. Sojauba ja puit, mis tõusid tippu 2021. aasta alguses, on tänaseks tagasi kukkunud. Samuti on kukkunud kullahind, kuna keskpangad on lubanud vähendada rahasüste majandusse ja dollar tugevneb, vähendades kullakangi “turvasadama” ahvatlust.

Selle aasta hinnatõusude tulemusel on Hiina alustanud kampaaniat toorainete hindade ohjeldamiseks, vähendades toorainete positsioone nii globaalsetel turgudel kui ka müües metalle kohalikest riiklikest ladudest (nt vask, alumiinium ja tsink). Tänu energiakriisile ja saastepiirangutele on Hiina metallitööstus langustrendis, vähendades nõudlust ka rauamaagi vastu.

Goldman Sachs Group Inc. investeerimispank on aga kommenteerinud, et Hiina püüdlused on üsna  jõuetud, kuna Hiina ei dikteeri toorainete hindu, kuivõrd toorainete nõudluse raskuskese asub USAs ja Euroopas.

Seotud lood

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.