AudioÜhiskond & Kultuur

Maailma juhtiva meditsiinikeskuse professor: koroonapiirangud olid olematu efektiivsusega, meedia salgas vastavad uuringud maha

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Audio leiad artikli lõpust

Maailma ühe tunnustatuima meditsiinikeskusega John Hopkinsi ülikooli professor selgitab, kuidas teadustöö sotsiaalmajanduslikult katastroofiliste mõjudega koroonapiirangute olematust mõjust COVID-19 leviku piiramisel vaikiti massimeedias maha.

Dr Marty Makary heitis Fox Newsis John Hopkinsi ülikoolile ja peavoolumeediale ette, et nad ei kajastanud 2022. aasta jaanuaris avaldatud uuringut.

Kirjanduse ülevaate ja metaanalüüsi koostasid majandusteadlased Jonas Herby, Lars Jonung ja Steve H. Hanke. Teadlased avastasid, et koroonasulud vähendasid COVID-iga seotud surmasid Euroopas ja USAs keskmiselt vaid 0,2% võrra, tuues samas kaasa „majanduslikult ja sotsiaalselt tohutud kulud.

„Seetõttu on sulud põhjendamatud ning need tuleks pandeemiapoliitika instrumentidena kõrvale heita,” kirjutasid uuringu autorid.

“Teadlased avastasid, et koroonasulud vähendasid COVID-iga seotud surmasid Euroopas ja USAs keskmiselt vaid 0,2% võrra, tuues samas kaasa „majanduslikult ja sotsiaalselt tohutud kulud… Seetõttu on sulud põhjendamatud ning need tuleks pandeemiapoliitika instrumentidena kõrvale heita”

Dr. Marty Makary -John Hopkinisi ülikooli professor

Dr Makary ütles saatejuht Tucker Carlsonile, et „liigsete mitte-COVID” surmade hulk jättis sulgude abil päästetud elude hulga kaugele maha. Mõned näited sellistest surmadest hõlmavad inimesi, kellel pole plaanilise haiglaravi viivituste tõttu olnud võimalik saada hädavajalikku meditsiinilist abi (näiteks vähihaiged), aga ka inimesi, kelle surmad olid seotud ainete kuritarvitamise või enesevigastamisega.

„Võrdleme nüüd seda numbrit, mis on ligikaudu 1800 inimest, COVID-iga mitte seotud surmadega, mida USAs kutsutakse „liigseteks mitte-COVID surmadeks”,” ütles Dr Makary.

„Esimesel aastal oli liigseid surmasid 124 000. See tähendab, et kahe aasta jooksul suri ligikaudu veerand miljonit inimest.”

Kirurg ja poliitikauurija lisas, et kuivõrd viiruse mõju on „tugevalt kaldu inimeste suunas, kes on vanemaealised või kellel on muud tervisehädad”, ei oleks tohtinud üle riigi üldisi piiranguid kehtestada.

„Me käitusime nii, nagu kõik oleksid võrdselt suures ohus, ning me teeme seda jätkuvalt,” lisas ta.

Kõige suuremat piirangute koormat kannavad aga koolilapsed.

„Ma usun, et inimesed janunevad aususe ja elementaarse vaoshoituse järele riigi tervishoiuametnikelt.”  

Dr. Makary mõistis ülikooli hukka olulise info laiema avalikkusega jagamata jätmise pärast, nimetades kajastuseta jäänud raportit üheks „maailma olulisemaks uudiseks”.

„John Hopkinsi ülikool ei avaldanud selle uuringu kohta isegi pressiteadet ning kui vaadata meediakajastust, siis teatud väljaannetes puudub see täielikult, ehkki tegemist on ühe maailma suurima uudisega tänasel päeval,” ütles ta.

Mida John Hopkinsi raport ütleb?

Ehkki uuring on praeguseks veel retsenseerimata ning selle koostasid majandusteadlased, mitte epidemioloogid või tervishoiueksperdid, kritiseeriti selles tugevalt sulgude „mõju rahva tervisele”.

„Koroonapiirangud on vähendanud majanduslikku aktiivsust, suurendanud töötust, piiranud hariduse kättesaadavust, õhutanud poliitilisi rahutusi, panustanud koduvägivalla juhtumitesse ning õõnestanud demokraatiat,” seisab raportis.

„Tavapärase tulude-kulude analüüsi abil jõuame paratamatult ühemõttelise järelduseni: koroonapiirangutest kui pandeemiapoliitika instrumentidest tuleks loobuda.”

Sellest hoolimata väitsid autorid, et “mitte kriitilise tähtsusega ettevõtete” sulgemine võis aidata vähendada surmade hulka kuni 10,6% võrra, leides, et see oli „tõenäoliselt ennekõike seotud baaride sulgemisega”.

Maskide osas leidsid autorid, et need „võivad vähendada” COVID-iga seotud surmasid, kuid selle väite kinnitamiseks oleks vaja põhjalikumaid uuringuid.

Kuula artiklit:

Allikas: https://www.news.com.au/world/coronavirus/global/john-hopkins-experts-fury-at-ignored-lockdown-study/news-story/f296e99a1e751fa33e03b0a8e0ef23e5 

Seotud lood:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.