fbpx
Majandus & Raha

Koroonakriis kahekordistas maailma 10 rikkaima mehe jõukuse – planeedi 99% elanikkonna sissetulekud vähenesid

COVID-19 pandeemia esimesed kaks aastat on aidanud kahekordistada maailma kümne rikkaima inimese varandust, kes on praegu kuus korda jõukamad kui vaeseimad 3,1 miljardit inimest, teatas rahvusvaheline heategevuslik valitsusväline organisatsioon Oxfam vahetult enne 17.–21. jaanuarini Davoses toimunud Maailma Majandusfoorumi kohtumist.

Keskpangad pumpasid finantsturgudele triljoneid dollareid, et majandust päästa. Suurem osa sellest on aga jõudnud väärtpaberiturgude buumil seilavate miljardäride taskutesse.

„Pandeemia esimese kahe aasta jooksul, mil 99% inimkonna sissetulekud on vähenenud ja rohkem kui 160 miljonit inimest on sunnitud vaesusesse, kasvasid maailma kümne rikkaima mehe varandused enam kui kahekordseks, tõustes 700 miljardilt USA dollarilt 1,5 triljonile dollarile – seda kiirusega 15 000 dollarit sekundis ehk 1,3 miljardit dollarit päevas,” seisis Oxfami teates.

Oxfam märkis, et COVID-19 pandeemia on aidanud kaasa pretsedenditule miljardäride vara kasvule, mis on pandeemia vältel kasvanud kiiremini kui kogu viimase 14 aasta jooksul, mis tähendab, et nad on nüüdseks kuus korda jõukamad kui 3,1 miljardit kõige vaesemat inimest kogu maailmas.

Pandeemia esimese kahe aasta jooksul, mil 99% inimkonna sissetulekud on vähenenud ja rohkem kui 160 miljonit inimest on sunnitud vaesusesse, kasvasid maailma kümne rikkaima mehe varandused enam kui kahekordseks.

„Keskpangad pumpasid finantsturgudele triljoneid dollareid, et majandust päästa. Suurem osa sellest on aga jõudnud väärtpaberiturgude buumil seilavate miljardäride taskutesse. Vaktsiinid pidid pandeemia lõpetama, kuid rikkad valitsused lubasid farmaatsiatööstuse miljardäridel ja monopolidel miljardite inimeste juurdepääsu nendele ära lõigata,” ütles Oxfam Internationali tegevdirektor Gabriela Bucher…

 „Eales varem pole olnud nii oluline hakata parandama selle groteskse ebavõrdsuse vägivaldseid kuritegusid läbi eliidi võimu ja äärmusliku rikkuse tagasinõudmise, sealhulgas maksustamise kaudu, et tuua see raha tagasi reaalsesse majandusse ja kasutada seda elude päästmiseks,” rõhutas Bucher.

Oxfami sõnul ei ole maailmamajanduses täna rahapuudust, kui arvestada sellega, et valitsused on pandeemia vastu võitlemiseks panustanud 16 triljonit USA dollarit. Tegelikuks probleemiks on valitsuste loid suhtumine eliidi äärmise rikastumise ärahoidmisel, mis põlistab ebavõrdsust ja päästab valla majandusvägivalla enamiku maailma elanikkonna vastu.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.