fbpx
Ühiskond & Kultuur

Hiina valitsus asub võitlusse rahakummardamise ja staarikultusega

Hiina on hiljutisima kultuurilise kärpe raames andnud käsu eemaldada videomängudest kogu „vägivaldse sisu” ning kõik, mis propageerib „rahakultust ja ebamehelikkust”.

Videomängude gigantide Tencent ja NetEase aktsiate hinnad kukkusid septembris pärast seda, kui riigiametnikud kutsusid ettevõtted kokkusaamisele, et arutada uusi tsensuurimeetmeid.

Ettevõtetele öeldi, et lubade väljastamine uute mängude turule laskmiseks on tähtajatult  peatatud, sest on tekkinud vajadus „vähendada saadaolevate mängude arvu”.

Mängudega tegelevaid ettevõtteid on juba raputatud uue seadusega, mis piirab laste lubatud mänguaja kolmele tunnile nädalas.

See kõik on osa president Xi Jinpingi suuremast kultuurisõjast filmitähtede ja suurte tehnoloogiaettevõtete omanike vastu eesmärgiga juurida välja see, mida kommunistlik partei peab Lääne mõjutuste viljaks, ning suunata rahva tähelepanu tagasi kollektiviseerimisele ja tööstusele.

IT hiidude Tencenti ja NetEase’i juhtidele anti käsk eemaldada oma videomängudest kogu „sündsusetu ja vägivaldne sisu ning kõik, mis soodustab ebaterveid kalduvusi nagu rahakultus ja ebamehelikkus”, vahendab riiklik meedia.

Ametivõimud hoiatasid, et ettevõtted, mis piiranguid ei järgi, saavad karistatud.

Kohtumisel, kus osalesid nii parteiametnikud kui videomängude üle järelevalvet teostava Riikliku Ajakirjanduse Ja Väljaannete Administratsiooni esindajad, arutati ka selle üle, kuidas ettevõtted saaksid lapsi mängudest eemal hoida. Tencent on juba kasutusele võtnud niinimetatud „öise patrulli”, mis ei luba näotuvastustarkvara abil lastel keeluajal mängida.

Ettevõtetele öeldi, et ühegi uue mängu turule laskmine ei ole lubatud. Üks allikas ütles väljaandele The South China Morning Post, et kõik load on „mõneks ajaks” ootele pandud, sest praegu on prioriteediks riigis saadaolevate „uute mängude hulka vähendada”. Ettevõtete juhtidele anti parteiametnike poolt ka hoiatus „seista vastu dekadentlikele ideedele nagu rahakultus, hedonism ja äärmuslik individualism”.

Kommunistlik partei on viimastel kuudel rünnanud mitmeid kohalikke kuulsusi erinevate „skandaalide” pärast, muu hulgas miljardärist filmitähte Zhao Weid, kes internetiavarustest „kustutati.” Sama saatus tabas Hiina-Kanada päritolu popstaari Kris Wud, kes peeti augustis kinni kahtlustatavana vägistamises.

Näitlejanna Zheng Shuanile määrati 46 miljoni USA dollari suurune karistus maksudest kõrvalehoidmise eest ning selle aasta algul kadus Jack Ma, miljardärist Alibaba (niinimetatud „Hiina Amazoni”) omanik kolmeks kuuks pärast seda, kui ta kritiseeris Hiina finantsregulatsioone.

IT hiidude Tencenti ja NetEase’i juhtidele anti käsk eemaldada oma videomängudest kogu „sündsusetu ja vägivaldne sisu ning kõik, mis soodustab ebaterveid kalduvusi nagu rahakultus ja ebamehelikkus”, vahendab riiklik meedia.

Hiina näeb kuulsuste kultuuri ning jõukuse poole püüdlemist kui ohtlikku Lääne impordiartiklit, mis kujutab endast kommunismile ohtu, sest see propageerib kollektivismi asemel individualistlikke väärtusi.

Uute sihtmärkide seas on meeste kujutamine meedias, mis ekspertide sõnul on hakanud konservatiivsetes vanema generatsiooni parteijuhtides ärevust tekitama.

Septembri alguses andsid seadusandjad ringhäälingu liikmetele käsu hoiduda anormaalsetest esteetika vormidest, mille hulka kuuluvad ka hepikutest hellikmehed, ning nõudsid televisioonis rohkem maskuliinsuse kujutamist.

Seda eesmärki kannustab poliitilises klassis levinud arusaam, et „ebamehelikud mehed on füüsiliselt nõrgad ja emotsionaalselt haprad,” ütles Hongkongi Ülikooli professor Geng Song ning lisas, et „naiselikud” mehed ei suuda riiki kaitsta. Songi sõnul näeb poliitiline riigiaparaat heteroseksuaalsust kui ainsat soonormi ning ebamäärasem seksuaalsuse ja identiteedi kujutamine tekitab seetõttu ärevust.

Kõik see viitab põhjalikumale järelevalvele tehnoloogiahiidude üle maailma suurimal videomängude turul ning Peking loob üha uusi reegleid, juurimaks välja selle kultuuri liialdusi Hiina noorte seast, alustades halvenevast silmanägemisest ning lõpetades nutisõltuvusega. Muuhulgas anti videomänge tootvatele ettevõtetele käsk „muuta mängude reegleid ja disaini, sh sõltuvuse tekitamist”.

Uued piirangud lõid alla ka ettevõtete aktsiate väärtuse: Tencent ja NetEase langesid vastavalt ligi 6% ja 7%. Ka teised tehnoloogiaettevõtted, mis Hiina agendale ette on jäänud, on pihta saanud, nende hulgas e-poed Alibaba ja JD.com, mille aktsiate väärtus vähenes ligikaudu 4%.

Tehnoloogiatööstus moodustab Hiina majandusest peaaegu kolmandiku ning Hiina valitsuse ranged piirangud on turule maksma läinud peaaegu 1,2 triljonit USA dollarit. Ametivõimude valmisolek iseenda majandust miljardite võrra kärpida on tekitanud hirmu, et ees on ootamas uus kultuurirevolutsioon.

Suur proletaarne kultuurirevolutsioon oli Mao juhtimisel aastatel 1966-1976 väldanud poliitiline kaos, mille abil püüdis türann riigis oma korda juurutada ning samal ajal puhastada parteid, koole, tehaseid ja valitsusinstitutsioone kõigest kapitalistlikust ja kodanlikust. Ei ole seniajani täpselt teada, kui paljud inimesed selle käigus hukkusid, kuid hinnanguliselt vahemikus 400 000 kuni 20 miljonit.

Lisaks rünnakule tehnoloogiamaailma ja kuulsuste vastu on Peking keelustanud eraõpetajad ning nõudnud riigikoolidelt paremat taset. Eelmisel kuul lubas Xi kinnisvarahindu stabiliseerida, et kodu soetamine noorte jaoks jõukohaseks muuta. Kõik muutused on osa presidendi „üldise heaolu” eesmärgist, läbi mille oleks võimalik saavutada veelgi sotsialistlikum riik.

Allikas: Daily Mail

Seotud lood

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.