Hiljuti avalikkuse ette lekkinud info kohaselt leidis Hiina mereväes käesoleva aasta juunis aset võimude poolt maha salatud intsident, mille käigus Hiina uusim tuumaallveelaev uppus dokis enne teenistusse võtmist.
Piinlikkust põhjustanud episood varjati algselt edukalt Hiina võimude poolt, ent informatsioon tuumaallveelaeva uppumisest jõudis avalikkuse ette pärast USA sõjaväeluure satelliitide poolt tehtud jäädvustuste analüüsimist ning järelduste (märkus: päris kindlasti vaid osalist) avalikustamist.
Zhou klassi tuumaallveelaev, mis pidi üle antama Hiina mereväele, uppus Wuchangi laevatehases tõenäoliselt käesoleva aasta juunis. Ei ole selge, kas laeva tuumareaktorites oli tuumakütust ning kas uppumine põhjustas radiatsiooni lekke ning ohvreid pardal olnud personali seas, ent ekspertide hinnangul on radiatsioonileke tõenäoline.
Briti kuningliku mereväe erru läinud tuumaallveelaeva kapten Ryan Ramsey kommenteeris intsidenti, öeldes, et tegemist on Hiina võimudele märkimisväärset piinlikkust põhjustanud juhtumiga, ent samas ka ootuspärase arenguga, kuna Hiina ehitab oma laevastikku üles tempoga, millele Lääneriigid ei ole võimelised kuidagi vastama.
Pentagoni poolt avaldatud raporti kohaselt on Hiina merevägi tõusnud tänaseks maailma suurimaks, koosnedes umbes 350-st alusest, millest enam kui 130 on suured pealveelaevad.
Adrian Bachmanni kommentaar:
Pentagoni raport Hiina mereväe tõusmisest maailma suurimaks laevastikuks vastab küll tõele, ent maailma suurim laevastik aluste kombineeritud veeväljasurve alusel ei tee Hiina laevastikust veel maailma võimsaimat laevastikku, mis kuulub endiselt Ameerika Ühendriikidele.
Maa-, õhu-, mere- ning tuumajõudude võimekuste kogumis on Ühendriikide laevastik jätkuvalt USA tugevaimaks argumendiks nii Hiina kui Venemaa vastu, olles maailma ookeanidel sõjapidamise poolest tänini võimekam kui ülejäänud maailma mereväed kokku. Seda peamiselt tänu ookeanikõlbulike aluste domineerimisele Ühendriikide laevastikus ning ulatuslikule mereväebaaside võrgustikule kogu planeedil, mis annab USA laevastikele ainulaadse võime tegutseda maailma ookeanidel sisuliselt piiranguteta.
Suures plaanis on USA merevägi oma operatsioonide läbi viimisel ohustatud üksnes Hiina ning Vene territoriaalvete läheduses. Seda tulenevalt Hiina ja Vene relvajõudude kasutuses olevate arvukate moodsate peal- ja allveelaevade, merelennuväe ning rannikukaitse raketisüsteemide poolt pakutavast nn “piirkonna ligipääsu piiramise” (A2AD – Anti Access & Area Denial) võimekusest.
Samas tempo, millega Hiina oma ookeanikõlbulikku laevastikku üles ehitab, on tõepoolest erakordne, tuginedes tööstuslikule ressursile, mis ületab tänaseks kaugelt Lääneriikide kombineeritud tootmisvõimsused (Hiina toodab veeväljasurve alusel mõõdetuna üksi peaaegu pooled maailma laevadest). Sellest tulenevalt on üksnes aja küsimus, mil Hiina merevägi lõpetab Ühendriikide ainuvalitsemise maailma ookeanidel.
Mis puudutab allveelaevastikku, siis Hiina tuumaallveelaevade konstrueerimise kiirus on jäänud seni alla riigi pealveelaevade ning väiksemate diisel-elektri allveelaevade ehitamise tempole, ent seda mitte tööstusliku ressursi piiratuse tõttu, vaid tulenevalt asjaolust, et Hiina tuumaallveelaevad jäävad tänini võimekusparameetrite poolest alla maailma võimekaimatele tuumaallveelaevadele (USA Virginia ning Vene Jassen klass). Sellest tulenevalt ei ole Pekingil mõtet hakata tuumaallveelaevasid kiiremas tempos tootma enne, kui Hiina ründe- ja ballistiliste rakettide tuumaallveelaevad jõuavad võimekusparameetrites (eeskätt ajamites ning akustilise signatuuri vähendamise tehnoloogias) USA ning Vene analoogidele lähemale.
Ent milline on USA ja Hiina merevägede võidujooksu mõju maailmavalitsemisele laiemalt? Antud teema on pikemalt lahti seletatud allpool viidatud lugudes…
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.
Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:
Esifoto allikas
SEOTUD LOOD: