AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Hiina teadlased ja insenerid on USA-st lahkumas

Mitmeid aastakümneid Ameerika Ühendriikide teaduse ja tehnoloogia projektide kandvaks jõuks olnud Hiina päritolu teadlased on viimaste aastate jooksul hakanud USAst kiirenevas tempos lahkuma. Peamiseks põhjuseks on riigi talumatuks muutuv ühiskondlik-poliitiline kliima ning Ühendriikide langev atraktiivsus teaduse ja tehnoloogia viljelemise keskusena.

Olles jõudnud olukorda, kus Ameerika Ühendriikide enda koolisüsteem on asunud tootma peaasjalikult ideoloogiliselt indoktrineeritud poliitkorrektsete pseudoteaduste spetsialiste, on USA teadus ja kõrgtehnoloogiline tootmissfäär muutunud suuresti sõltuvaks välismaalt sisse imporditud talendist, ilma kelleta maailma tipptasemel uurimus- ja arendustöö riigis sisuliselt lakkaks.

Lõviosa kaadrist, kes on Ameerikast lahkumas, töötavad kas aerokosmose või biotehnoloogia sektorites, mis on valdkonnad, mille nii USA kui Hiina on kuulutanud riiklikult keskse tähtsusega strateegilisteks prioriteetideks.

Mitmeid generatsioone on Ameerika üha süvenevat kodumaise talendi defitsiiti väga edukalt korvanud maailmast kokku ostetud ajud, kelle seas domineerivad eeskätt Hiina päritolu insenerid ja teadlased.

Kuigi Hiina pikalt väldanud koroonadiktatuur ning jätkuvad kodanikuõiguste alla surumised näikse kõnelevat Hiina vastu kohana, kus maailma tipptasemel teadlased sooviksid oma elukutset viljeleda, näitab statistika vastupidist.

Massachusettsi Tehnoloogia Instituudi, Harvardi ja Princetoni Ülikooli poolt koostatud uurimuses leiti, et ainuüksi 2021. aastal loobus üle 1400 USA-s tegutsenud Hiina teadlase oma positsioonist Ühendriikide teadusinstituutides ja suurkorporatsioonides päritolumaa kasuks. Tegemist on näitajaga, mis on kasvutrendis, tõustes ühe aastaga lausa 22%. Hiina teadlaste naasmine kodumaale on olnud üha hoogu koguv tendents juba ligi 20 aastat.

2019. aastal möödusid Hiinas tegutsevad teadlased USA-s baseeruvatest teadlastest maailma top 1% kõige enam viidatud teadustööde autoritena.

Teadlaste-inseneride emigratsioonilaine sai hoogu juurde 2020. aastal, mil Ühendriikides võeti vastu niinimetatud “Hiina initsiatiiv” – programm, mille raames esitati paljudele Hiina päritolu teadlastele süüdistused USA julgeolekuhuvide reetmises.

Lõviosa kaadrist, kes on Ameerikast lahkumas, töötavad kas aerokosmose või biotehnoloogia sektorites, mis on valdkonnad, mille nii USA kui Hiina on kuulutanud riiklikult keskse tähtsusega strateegilisteks prioriteetideks.

Üks meditsiinitehnoloogia professor nentis, et lahkus Ameerikast Hong-Kongi seoses sooviga hoolitseda oma vananevate vanemate eest, ent tuues muuhulgas põhjuseks ka talumatuks muutunud poliitilise kliima, mis muutis kollegiaalsed suhted ühisprojektides võimatuks.

Mitmeid generatsioone on Ameerika üha süvenevat kodumaise talendi defitsiiti väga edukalt korvanud maailmast kokku ostetud ajud, kelle seas domineerivad eeskätt Hiina päritolu insenerid ja teadlased.

Eriliselt suurt kahju Ameerika Ühendriikide teadus-tehnoloogilisele võimekusele tekitab hiinlaste lahkumine tehisintellekti sfääris, milles suur osa uurimustööd tehakse Hiina päritolu teadlaste ja inseneride poolt. Chicagos paikneva Marco Polo nimelise instituudi uuringute andmetel moodustavad Hiina päritolu teadlased USA tehisintellekti projektides ligi 30% kogu personalist.

Hiina on viimastel aastatel möödunud USA-st mitmetes teadus-tehnoloogilist võimekust mõõtvates indikaatorites. 2019. aastal möödusid Hiinas tegutsevad teadlased USA-s baseeruvatest teadlastest maailma top 1% kõige enam viidatud teadustööde autoritena.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda!

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.