Austraalia Strateegilise Poliitika Instituudi (ASPI) äsja avaldatud aruande kohaselt möödus Hiina Ameerika Ühendriikidest maailma tehnoloogialiidrina. ASPI hinnangul kontrollib Hiina tänaseks 90% maailma kriitilise tähtsusega tehnoloogiatest.
Austraalia Strateegilise Poliitika Instituut (ASPI) avaldas hiljuti aruande, mis kroonib Hiinat, mitte Ameerika Ühendriike, uueks maailma liidriks nüüd, mil kommunistlikule riigile kuulub 90 protsenti kõigist kriitilistest tehnoloogiatest.
ASPI kriitilise tehnoloogia jälgimise uuringus leiti, et Hiina on vähem kui 20 aastaga „vahetanud kohad“ USA kui maailma tehnoloogialiidriga, mis on uskumatult kiire arengutempo.
Kui ajavahemikus 2003-2007 hoidis USA maailma 64-st kriitilisest tehnoloogiast liidripositsiooni 60 tehnoloogia puhul, siis ajavahemikus 2019-2023 oli USA liidripositsioon säilinud vaid seitsme tehnoloogia läbilõikes. Hiina seevastu oli aastatel 2019-2023 tõusnud liidripositsioonile 57 tehnoloogias 64-st.
Mõiste „kriitilised tehnoloogiad“ viitab 64-st erinevast valdkonnast kokku pandud tehnoloogiate “korvile”, mis hõlmab endas „kaitset, kosmost, energiat, keskkonda, tehisintellekti (AI), biotehnoloogiat, robootikat, kübertegevust, arvutustehnoloogiat, täiustatud materjale ja peamisi kvanttehnoloogiavaldkondi“.
ASPI aruande andmed pärinevad erinevatest tehnoloogilist arengut käsitlevatest uurimistöödest. Selles keskendutakse valdkondadele nagu kvantandurid suure jõudlusega arvutid, gravitatsioonilised andurid, kosmoselennukid ning täiustatud integraallülituste projekteerimine ja valmistamine.
Hetkel on Ameerika Ühendriigid endiselt ülemaailmne liider kvanttehnoloogia, vaktsiinide, tuumameditsiini (keemiaravi), väikesatelliitide, aatomikellade, geenitehnoloogia (GMO) ja loomuliku keele töötlemise valdkonnas.
Hiina seevastu on võtnud liidripositsiooni kõigis nn „arenenud“ tehnoloogiates, mida teadlased on liigitanud „kõrge riskiga“ tehnoloogiateks. Antud trendide samal tempol jätkudes on tõenäoline, et Hiina omandab tulevikus maailma strateegiliste tehnoloogiate monopoli staatuse.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!
SEOTUD LOOD: