fbpx
AudioMajandus & Raha

Hiina ei lase Läänel endale dikteerida, mis hinnaga Vene naftat ostab

Hiina ei lase Läänel endale dikteerida mis hinnaga Vene naftat ostab
  • Lääne poolt detsembri alguses kehtestatud hinnalage ignoreerides jätkavad Hiina rafineerimistehased Venemaa toornafta ostmist.
  • Kuigi Hiina ei liitunud Lääne hinnalaega ega näi sellest huvitatud olevat, annab mehhanismi olemasolu Pekingile siiski tugevdatud positsiooni venelaste survestamisel oma naftat odavamalt müüma
  • Hiina sõltumatud rafineerimistehased maksavad Vene ESPO toornafta eest kõige sügavama allahindlusega hindu mitmete kuude jooksul, osaliselt ka leige nõudluse tõttu.

Hiina rafineerimistehaste jaoks, mis jätkavad Venemaa toornafta ostmist ja eiravad Lääneriikide kehtestatud hinnalage, näib äri kulgevat tavapäraselt. Leige nõudluse tõttu saavad Hiina sõltumatud rafineerimistehased aga Venemaa ESPO toornaftale kõige sügavamaid allahindlusi mitmete kuude jooksul, nentisid kauplejad Reutersile.

Euroopa Liidu, Lääne suurriikide ühenduse G7 ja Austraalia poolt kollektiivselt kehtestatud Venemaa toornafta hinnalagi jõustus 5. detsembril. Vaatamata sellele ei ole Hiina liitunud nn “hinnalae koalitsiooniga”, mis keelab Venemaa toornafta meretransporditeenused juhul, kui Venemaale makstakse nafta eest üle 60 dollari barreli kohta.  

Vähemalt üks ESPO last ehk teisisõnu Venemaa Kaug-Idast pärit toornafta, mida eelistavad Hiina sõltumatud rafineerimistehased, müüdi hiljuti allahindlusega 6 dollarit barreli kohta Brenti ICE toornafta hinna alusel, ütlesid tehinguga kursis olevad kauplejad Reutersile. Brenti praeguse hinna puhul tähendab see, et ESPO lasti müüdi umbes 68 dollariga barrelist.

Ühe sõltumatu Hiina rafineerimistehase kaubandusjuht ütles Reutersile: “Nad ei hooli tegelikult hinnalaest. Nad löövad vaid numbrid kokku, et näha, kas pakutud hinnad teenivad head kasumit või mitte.

Hetkel on nõudlus toornafta järele ning rafineerimismarginaalid Hiinas aga nõrgad ning seda peamiselt Covidi poliitika muutlike nõuete taustal. Kuigi Hiina ei ole liitunud hinnalae koalitsiooniga, annab asjaolu, et nüüd on osale turust olemas hinnalagi, Hiinale kui maailma juhtivale toornafta importijale (aga ka teistele Venemaa toornafta ostjatele, näiteks Indiale) rohkem jõudu läbirääkimisteks, et kaubelda Venemaa toornafta järskude allahindluste üle väljaspool hinnalae mehhanismi, ütlevad analüütikud.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.