fbpx
Majandus & Raha

Hiina alternatiivne maksesüsteem võimaldaks Venemaal Lääne sanktsioonidest kõrvale hiilida

Foto:Shutterstock

Hiina piiriüleste rahvusvaheliste maksete süsteem CIPS (Cross-Border International Payments System) võiks Vene kaubanduse rahastamisel asendada Lääne poolt kontrollitud SWIFT-i, ütles Hiina akadeemik 27. veebruaril väljaande Observer alla kuuluvale Shanghai-põhisele uudiste veebisaidile (guancha.cn) antud intervjuus.

Mõni päev pärast Ukraina konflikti puhkemist otsustasid Ameerika Ühendriigid ja tema liitlased lülitada paljud Vene pangad välja üleilmsest pankadevahelisest finantstelekommunikatsiooni ühingust ehk SWIFT-ist (Society for Worldwide International Financial Telecommunications) – süsteemist, mis võimaldab pankadevahelisi makseid USA dollarites ja teistes Lääne valuutades. Venemaa süsteemist kõrvaldamine ei olnud samas täielik.

Väljaanne Asia Times teatas 25. veebruaril, et Hiina alternatiivsed maksesüsteemid võimaldaksid Venemaal Lääne finantssanktsioonidest mööda pääseda.

Enne Hiina alternatiivse maksesüsteemi loomist oleks SWIFT-ist eemaldamine tähendanud mistahes riigile täielikku isolatsiooni globaalsetest turgudest ning tavapärase kaubanduse rahastamise katkemist, nagu juhtus USA sanktsioonide rakendamise järel Iraaniga. Nüüdseks on aga CIPS-süsteem, mille väljatöötamisega tegi Hiina algust juba 2015. aastal, täies mahus valmis saanud.

Enne Hiina alternatiivse maksesüsteemi loomist oleks SWIFT-ist eemaldamine tähendanud mistahes riigile täielikku isolatsiooni globaalsetest turgudest ning tavapärase kaubanduse rahastamise katkemist, nagu juhtus USA sanktsioonide rakendamise järel Iraaniga.

Hiina ei pruugi aga olla valmis aitama Venemaal SWIFT-i sanktsioonidest mööda pääseda, sest USA võib seejärel vastumeetmena kehtestada sanktsioone ka Hiina pankadele, ütles Jiaotongi ülikooli Shanghai Finantsinstituudi professor Chen Xi väljaandele Observer antud intervjuus. Selle tagajärjed oleksid katastroofilised, lisas Chen.

Saksa päevaleht Die Welt kirjutas 27. veebruaril, et finantssüsteemi ohustavad riskid on kui kahe teraga mõõk. „CIPS haldab igapäevaselt juba 50 miljardi USA dollari väärtuses tehinguid. Seda on küll tunduvalt vähem kui 400 miljardi dollari väärtuses tehinguid, mis iga päev SWIFT-i läbivad, kuid CIPS-i maht on kasvanud kiiresti,“ teatas Saksa ajaleht.

Kui Venemaa ja Hiina ühendaksid oma digitaalsed maksesüsteemid ning pakuksid alternatiivi ka teistele autoritaarsetele riikidele, võiksid nad hakata ohustama USA ülemaailmset ülemvõimu finantsturgude üle,” järeldas Die Welt.

Kui Venemaa ja Hiina ühendaksid oma digitaalsed maksesüsteemid ning pakuksid alternatiivi ka teistele autoritaarsetele riikidele, võiksid nad hakata ohustama USA ülemaailmset ülemvõimu finantsturgude üle

Chen Jiaotongi ülikoolist hoiatas ka, et sanktsioonid üksikutele pankadele kujutavad endast ohtu Hiina maksesüsteemile. „Jüaani piiriüleste maksete süsteem tugineb endiselt pankadele kui sõlmedele ning neid sõlmi on võimalik karistada ja survestada,” ütles Hiina akadeemik.

„Näiteks võib Hiina maksesüsteem olla sõltumatu USA kontrollitavast SWIFT-süsteemist, kuid kõigiks vahesõlmedeks on pangad. USA saab nendele pankadele kehtestada sanktsioone. Kui mitte kellelgi ei ole lubatud Hiina pankadega äri ajada ja teised riigid nendest meetmetest kinni peavad, siis see süsteem ei tööta.”

„Venemaa töötas välja ka oma sõltumatu maksete süsteemi,” ütles Chen. „Samuti võiksid nad SWIFT-i potentsiaalse asendajana kasutusele võtta Hiina loodud piiriüleste maksete süsteemi. Peamine on aga see, et need rahvusvahelised piiriüleste maksete süsteemid vajavad ka reaalsete pankade osalemist.”

„USA ähvardab tõenäoliselt kõiki finantsinstitutsioone. Kui keegi Venemaaga koostööd teeb, võivad neid sanktsioonid tabada. Kui nii läheb, ei pruugi suured Hiina pangad julgeda Venemaaga tehinguid teha. Sellisel juhul saaks Venemaa äri ajada vaid mõnede väikeste pankadega.”

„Kui USA Hiina pankade suhtes sanktsioone kehtestaks, oleks globaalsele majandusele tehtav kahju kõigi osapoolte jaoks talumatult suur,” ütles Chen.

Arvestussüsteemid nagu SWIFT ja Hiina CIPS pakuvad turvalist andmeedastust pankadele, kes arveldavad klientide makseid. Nad ei tegele kaubanduses otseselt kaubaga, vaid üksnes kaubanduses kauba eest tehtavate pangamaksetega.

Ehkki CIPS on Hiina valitsuse kontrolli all, võidakse Hiina panku, mida see teenindab, vähemalt teoreetiliselt sanktsioneerida. Selliste sanktsioonide tagajärjed rahandusele võivad osutuda tohututeks.

Hiina välisvarade puhasväärtus on 4 triljonit USA dollarit ning riigile kuulub 2 triljoni dollari väärtuses USA riiklikke väärtpabereid. Samuti on Hiina näol tegemist maailma suurima eksportijaga, kelle osakaal ülemaailmsest ekspordist on 15%, ületades USA 8% osakaalu pea kahekordselt.

Hiina välisvarade puhasväärtus on 4 triljonit USA dollarit ning riigile kuulub 2 triljoni dollari väärtuses USA riiklikke väärtpabereid. Samuti on Hiina näol tegemist maailma suurima eksportijaga, kelle osakaal ülemaailmsest ekspordist on 15%, ületades USA 8% osakaalu pea kahekordselt.

„Lõpuks sõltub suurte tegijate vahelise mängu tulemus nende tugevusest,” selgitas Chen väljaande Observer artiklis. Kui USA ei vaja üldse Venemaa ressursse ega Hiina kaupu, siis on tal kahtlemata võimalik karme sanktsioone kehtestada.

„Kui aga arvestada praeguse rahvusvahelise kaubavahetuse tasemega, siis võtaks Hiina ja Venemaa vahelise kaubavahetuse täieliku katkestamise korral USA-l sellega kohanemine pikalt aega ning tarneahelatele põhjustatav kahju tooks omakorda kaasa kahju kogu maailmamajandusele.”

„Tõenäoliselt vallandaksid drastilised meetmed pikaajalise finants- ja majanduskriisi, mistõttu on ka Ameerika Ühendriigid selle suhtes väga kõhklevad,” järeldas Chen.

Allikas: https://asiatimes.com/2022/02/china-can-break-swift-sanctions-but-at-a-high-cost/ 

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.