Euroopa Liit on hetkel kiiresti tühjendamas oma gaasihoidlate strateegilisi reserve seoses külmade talveilmade saabumise ning laevadega transporditava veeldatud maagaasi impordi langusega.
Tööstusorganisatsiooni Gas Infrastructure Europe andmetel vähenes gaasihoidlates oleva gaasi maht alates septembri lõpust, mil gaasiturgudel lõpeb mahutite täitmishooaeg, kuni detsembri keskpaigani umbes 19 protsendi võrra. Antud fakt muutub kõnekaks, kui võtta arvesse, et 2023. ja 2022. aastal oli langus samal ajavahemikul vaid ühekohaline, kuna tavapärasest kõrgemad temperatuurid tagasid, et hoidlad jäid ka talvise kütteperioodi jooksul suhteliselt täis, ning tööstusharud piirasid kõrgemate hindade tõttu nõudlust.
„Euroopa on pidanud sel talvel palju rohkem toetuma oma maa-alustele varudele kui kahel viimasel aastal, et kompenseerida veeldatud maagaasi väiksemat importi ja rahuldada suuremat nõudlust,“ ütles Natasha Fielding, hinnakujundusagentuuri Argus Media Euroopa gaasihindade juht 2024. aasta lõpus antud intervjuus.
Euroopa on seismas silmitsi ka maagaasi suurenenud nõudlusega Aasia riikide poolt, keda on meelitanud viimastest aastatest madalamad hinnad. Antud asjaolu on viinud impordi aeglustumiseni ning tekitanud vajaduse kasutada suuremas ulatuses varemalt ladustatud varusid. Viimati tühjenesid Euroopa gaasivarud sama kiiresti 2021. aasta detsembri keskpaigas, kui Venemaa hakkas enne sissetungi Ukrainasse gaasitarneid Euroopasse kärpima.
EL-i gaasihoidlate varude tase on praegu 75 protsendi peal, mis on veidi kõrgem kui eelmise 10 aasta keskmine, enne kui Lääne-Euroopa valitsused hakkasid püüdma vähendada oma sõltuvust Venemaa impordist. 2023. aasta detsembri keskpaigaks oli gaasihoidlate tase 90% juures. Siiski võib hoidlate tühjendamine talvel muuta järgmisel aastal gaasivarude taastäitmise raskemaks ja kallimaks. EL-i riigid peavad Euroopa Komisjoni poolt ettekirjutatud kohustuslike reservide nõude alusel tagama, et nende gaasihoidlad oleksid tuleva novembri alguses 90% ulatuses täidetud.
Märkimisväärne osa Euroopa gaasitarnetest saabub nüüd kontinendile veeldatud maagaasi kujul – trend, mille ümber on viimasel ajal üha enam poliitilisi pingeid. Donald Trump on hoiatanud EL-i, et Euroopa Liit peab võtma endale kohustuse osta „suures mahus“ Ameerika naftat ja gaasi või seisma silmitsi kaubandustariifidega. Euroopa Liidu teine suur energiatarnija Katar on aga ähvardanud peatada oma veeldatud maagaasi tarned Euroopa Liitu, juhul kui selle liikmesriigid kavatsevad hakata jõustama rohepöörde läbiviimiseks kehtestatud õigusakte, mis hakkaksid trahvima väljaspool Euroopa Liitu asuvaid ettevõtteid, mis ei täida euroliidu poolt ette kirjutatud “süsinikdioksiidi kvoote”.
Hetkel on Euroopa suurimaks veeldatud maagaasi tarnijaks USA, samas kui Katar platseerub euroliidu gaasitarnijate pingereas kolmandale kohale.
Mõned EL-i riigid on ammendamas oma varusid teistest kiiremas tempos. Näiteks Madalmaades on gaasihoidlate reservid talve algusest alates langenud 33, Prantsusmaal aga 28 protsenti. Tänaseks peatatud, Ukraina kaudu Euroopasse kulgenud Vene gaas moodustas Euroopa kogu gaasitarbimisest 5%.
Meteoroloogide hinnangul on Euroopat ees ootamas aga kõige külmem talv pärast Ukraina sõja algust 2022. aasta veebruaris.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!
SEOTUD LOOD: