Venemaal ei saa nafta ja gaas niipea otsa — ainuüksi tema Arktika avamere ressurssidest võib jätkuda aastakümneteks või isegi sajanditeks, väidab Venemaa asepeaminister Aleksandr Novak.
„Arktika piirkonna potentsiaal on tohutu. Juba avamere piirkonnas on ressursse 15 miljardit tonni naftat ja umbes 100 triljonit kuupmeetrit gaasi. Sellest piisab aastakümneteks, sadadeks aastateks, kui nende järele on nõudlust ja see on majanduslikult mõistlik,” ütles Novak septembri alguses Venemaa uudisteagentuurile TASS.
Nende ressursside arendamine on hetkel väga kulukas, ütles Venemaa ametnik, kuid märkis, et valitsus kavatseb sellest hoolimata Arktika avamere arendamist soodustada.
„Tegemist on üpris kulukate projektidega, mis nõuavad eraldisi ja teatud toetusi, sealhulgas maksude ja investeeringutasuvuse osas. Valitsus on taoliste projektide jaoks selliseid stiimuleid pakkunud. Teatud maksud on avamere projektidele lausa nullini alandatud,” ütles Novak.
Ulatuslik Arktika avamere arendus leiaks aset üksnes siis, kui selle järele on vajadus ning teistes Venemaa piirkondades ressursid otsa saavad, lisas Novak.
Venemaa arenduste suhtes Arktika avamerel kohalduvad USA sanktsioonid, mis keelavad teenuste või tehnoloogiaga varustamise süvamere-, Arktika avamere- või kiltkiviprojektide uurimiseks või nende projektide tarbeks tootmiseks.
Venemaa loodusvarade minister Aleksander Kozlov on käesoleval aastal öelnud, et praeguses tempos edasi tootes jätkub Venemaa naftavarudest aastani 2080.
Lisaks on Venemaal senise tootmismahu juures maagaasi varusid veel järgmiseks 103 aastaks, ütles minister.
Kui Venemaa jätkab raskesti puuritavate piirkondade uurimist, võivad tema tegelikud nafta- ja gaasivarud isegi kasvada, lisas minister, märkides, et Venemaa peab arendama just uurimistegevust, sealjuures ka raskesti ligipääsetavates piirkondades.
Käesoleva aasta aprillis ütles Venemaa Föderaalse Maavarade Agentuuri juht Jevgeni Kisseljov riiklikule väljaandele Rossijskaja Gazeta, et Venemaal on naftavarusid 58 aastaks, millest 19 aastat oleks võimalik praeguse tehnoloogia abil ja tänases mahus veel kasumlikult toota. Tehnoloogilised arengud lükkavad seda tähtaega aga pidevalt kaugemale. Vastuseks küsimusele, kui kauaks Venemaal naftavarusid on, ütles Kisseljov „määramata ajaks.”