fbpx
Majandus & Raha

USA tuumajaamade kütusest neljandik pärineb jätkuvalt Venemaalt – Moskva kaalub saadetiste peatamist

Nafta ei ole tänaseks enam ainsaks Ameerika Ühendriikide ja Venemaa vahel pingeid põhjustavaks kaubaartikliks. Detsembri keskel vahendas majandusuudiste keskkond Bloomberg, et Vene riigile kuuluv uraaniettevõte Tenex on hoiatanud oma Ameerika kliente, et “Kreml võib keelata ennetavalt uraani ekspordi” USA-sse, kui Washington peaks võtma vastu seaduse, mis keelustaks alates 2028. aastast uraani impordi Venemaalt.

Bloombergi teatel on Tenexi USA haru keelu võimalusest juba teavitanud energiaettevõtteid Constellation Energy, Duke Energy ja Dominion Energy, samas kui Tenexi emafirma Rosatom on väited uraaniekspordi keelu hoiatuse saatmisest tagasi lükanud.

Venemaa uraaniekspordi keeld tõstaks kütusehindu ning häiriks turgu.

Hetkeseisuga pärineb ligi veerand Ameerika tuumajaamades kasutatavast rikastatud uraanist jätkuvalt Venemaalt.

USA senat peatas vastavasisulise seaduseelnõu kiirendatud korras kinnitamise, mis oleks keelanud uraani impordi Venemaalt. Samas on eelnõul USA senatis jätkuvalt toetajaid ning see võib uuesti päevakorda tulla iga kell. Kui impordikeeld vastu võetaks, hakkaks see järk-järgulise üleminekuga lõplikult kehtima alates 2028. aastast, et jätta USA tuumajaamadele aega uute tarnijate leidmiseks. Hetkeseisuga pärineb ligi veerand Ameerika tuumajaamades kasutatavast rikastatud uraanist jätkuvalt Venemaalt.

Oktoobris kogusid maailma finantsturgude riskifondid uraaniaktsiaid, millest paljud on pärast aastaid kestnud nulltootlust pakkunud kahekohalistes protsentides kasumit. Texase osariigis paikneva riskifondi Segra Capital portfellihaldur Arthur Hyde kommenteeris olukorda järgnevalt: “Keskendume avalikel turgudel eelkõige uraanikaevandustele. Selleks, et selle turu nõudlus ja pakkumine tasakaalustuks, on vaja uute varade lisandumist. Kui soovite kindlustada USA-d, Euroopat ja Kanadat ülemaailmse kütusetsükli suhtes, mis sõltub suuresti Venemaast ja Hiinast, siis parim viis selleks oleks uute kaevanduste rajamine ning uue ümbertöötlemise ja rikastamise suutlikkuse üles ehitamine.”

Allikas

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.