Maailmavõim & Geopoliitika

Vene oligarhid jätkavad kummalistel asjaoludel suremist 

Hetkel näib olevat väga halb aeg olla Venemaal oligarh, eriti kui majandussfäär, milles tegeletakse, puudutab energeetika valdkonda. Viimasel aastal on tavatutel asjaoludel varalahkunud Vene plutokraatide nimekiri paisunud erakordselt pikaks.  

4. aprillil leiti Jakutski kinnipidamiskeskuse kongi põrandalt 49-aastase Igor Shurko surnukeha. Shurko oli Jakutskenergo energiakompanii esimene asedirektor, kellele oli esitatud süüdistus altkäemaksu võtmises, mida Shurko eitas. Vene võimud ei ole Shurko ootamatu surma kohta mingisuguseid täiendavaid selgitusi väljastanud, väites üksnes, et surnukehal puudusid tunnusmärgid, mis oleksid võinud viidata “kriminaalse iseloomuga surmale.”  

Shurko oli Putini parteiks peetava Ühendatud Venemaa liige, kelle liikmelisus erakonnas oli peatatud pärast altkäemaksu süüdistuste esitamist.  

Juhtum ei olekski kuigi märkimisväärne, kui Jakutskenergo asedirektori lahkumine ei oleks vaid üheks episoodiks pikas nimekirjas kahtlastest surmadest, mis on tabanud juhtivaid Vene energeetikasektori tegelasi pärast Vene-Ukraina sõja puhkemist.  

Juhtum ei olekski kuigi märkimisväärne, kui Jakutskenergo asedirektori lahkumine ei oleks vaid üheks episoodiks pikas nimekirjas kahtlastest surmadest, mis on tabanud juhtivaid Vene energeetikasektori tegelasi pärast Vene-Ukraina sõja puhkemist. 

2022. aasta alguses leiti oma korterist Vene ühe suurima panga Gazprombanki asedirektori Vladislav Avajevi surnukeha. Võimude väitel tappis Avajev esmalt oma naise ja tütre ning seejärel ennast. Kõigest mõned päevad hiljem tabas sama saatus Novateki asejuhti Sergei Protosenjat ning tema perekonda nende Hispaania kodus. Võimude kinnitusel poos Protosenja ennast üles pärast oma naise ja tütre surnuks pussitamist.  

Möödunud aastal sooritasid enesetapu ka Leonid Shulman ja Aleksandr Tjuljakov – endised Vene gaasihiiu Gazprom tippjuhid. Mõlemad mehed jätsid endast maha suitsiidikirjad.  

Ilmselt kõige ebaharilikumatel asjaoludel suri endine Lukoili juhatuse liige Aleksandr Subbotin, kes sai südameataki väidetavasti pärast seda, kui palus kohalikul šamaanil endale doseerida konnamürki, et ravida tavatul viisil pohmelust.  

Märtsis leiti pooduna Mihhail Watford – markantne naftamagnaat. Septembris lõpetas aga elutee Ravil Maganov, Vene ühe suurima naftakonglomeraadi Lukoil esimees. Maganov suri, kukkudes alla oma haiglapalati aknast. Vene võimude kinnitusel oli tegemist enesetapuga.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.