AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Vene merevägi võtab teenistusse 4 “viimsepäeva” torpeedosid kandvat tuumaallveelaeva 

Oscar II klassi allveelaev Vene põhjalaevastikus, millel Belgorod klassi allveelaevad baseeruvad. Foto: Mil.ru/Creative Commons CC BY 4.0

AUDIOLUGU kuulatav lehekülje lõpus

Vene merevägi võtab peatselt teenistusse neli “viimsepäeva” torpeedot kandvat tuumaallveelaeva, mille funktsioon on anda Moskva käsutusse uut tüüpi tuumaheidutuse võimekus.  

Iga “Belgorod” klassi tuumaallveelaev kannab lahingkomplektis kuut Poseidon klassi hiidtorpeedot, millele on monteeritud 100 megatonnise trotüülekvivalendiga (st circa 5000 Hiroshima pommi võimsusega) tuumalõhkepea.  

“Poseidoni” koodnime kandev hiidtorpeedo, millega “Belgorod” klassi tuumaallveelaevad plaanitakse relvastada, on mõeldud detoneeruma potentsiaalse vastase rannikulinnade (New York, Los-Angeles, London) läheduses, põhjustades plahvatuse käigus hiidlaine, millega need linnad minema pühitakse.  

“Poseidoni” koodnime kandev hiidtorpeedo, millega “Belgorod” klassi tuumaallveelaevad plaanitakse relvastada, on mõeldud detoneeruma potentsiaalse vastase rannikulinnade (New York, Los-Angeles, London) läheduses, põhjustades plahvatuse käigus hiidlaine, millega need linnad minema pühitakse.  

Poseidoni näol on tegemist ühega kuuest Vene uuest “imerelvast”, millega Moskva soovib garanteerida strateegilise ülimuslikkuse Ameerika Ühendriikide ees, kindlustades Vene Föderatsioonile strateegilise tuumavastulöögi võimekuse ka sellises olukorras, kus Vene tuumatriaadi klassikalised komponendid (ballistilised raketid, ballistiliste rakettide tuumaallveelavead ning strateegilised pommitajad) on esmalöögiga hävitatud.  

Hetkel on uue tuumaallveelaevade klassi esimeseks aluseks olev nimilaev “Belgorod” läbimas põhja laevastikus mereväekatseid, ent laevale mõeldud komplekt hiidtorpeedosid on väidetavalt juba tarnitud. Belgorod ning klassi teine alus Habarovsk on kavas teenistusse võtta 2023. aasta lõpus / 2024. aasta alguses. Klassi kolmas ja neljas alus on plaanitud mereväele üle anda 2027. aastaks. Laevad on plaanitud teenistusse võtta Vene Põhjamere ja Vaikse ookeani laevastikes, kus need peaksid teostama heidutusfunktsiooni peamiselt USA ida- ja lääneranniku metropolide suunal.  

Vene militaarvaatlejad on seisukohal, et Poseidoni peaaegu piiramatu käiguressurss ning ebaharilikult suur kiirus (185 km/h) muudavad relvasüsteemi Ühendriikide seire- ja tõrjesüsteemide poolt nii tuvastamatuks kui tõrjumatuks.  

Hiljuti Newsweekile antud intervjuus sõnas Ühendriikide Mereväe Akadeemia (US Naval Academy) professor Michael Peterson, et Venemaa on mereväe tuumavõimekuse sfääris Ühendriikidest ette rebinud. Professori sõnul “ületab Venemaa tuumaallveelaevade võimekus hetkel maailmas kõikide teiste riikide võimekused.”  

Vene riigimeedia on mereväe uuest imerelvast vaimustuses, deklareerides 2022. aastal, et ühest Poseidon klassi torpeedost piisaks, et uputada näiteks Briti saared tulvavete alla.  

Allikas

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Adrian Bachmanni kommentaar

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.