Ühiskond & Kultuur

Vene COVID-vaktsiini “Sputnik” loonud teadlane tapeti  

Foto: diy13/Shutterstock.com

Sputnik V vaktsiini välja töötanud vene teadlase Andrei Botikovi mõrvas väidetavalt tema koju tunginud ründaja. 

Vene meedia teatel leiti Venemaal COVID-vaktsiini väljatöötamisega seotud viroloog surnuna pärast seda, kui tema Moskva korteris oli toimunud intsident sissetungijaga. Vene uudisteväljaanne Regnum teatas, et Andrei Botikov, üks 18 Gamaleya riiklikus uurimiskeskuses “Sputnik V” vaktsiini väljatöötamisel osalenud teadlasest, leiti 2. märtsil oma Rogova tänava elukohast surnuna. Ametlikud allikad on kinnitanud, et mees oli surnuks kägistatud.  

Venemaa uurimiskomitee (ICR) algatas mõrvajuurdluse. Vene võimud usuvad, et 29-aastane mees kägistas teadlase vaidluse käigus rihmaga surnuks ja põgenes seejärel sündmuskohalt. 

Kuigi ametlikud aruanded viitavad, et 47-aastase viroloogi surm oli ebaõnnestunud sissemurdmise tagajärjeks, väärib märkimist, et mõrvajuhtum on osa Venemaa eliidi esindajate, sealhulgas teadlaste ja ärimeeste, seletamatute surmajuhtumite seeriast viimase aasta jooksul. 

Mõrvajuhtum on osa Venemaa eliidi esindajate, sealhulgas teadlaste ja ärimeeste, seletamatute surmajuhtumite seeriast viimase aasta jooksul. 

Venemaa uurimiskomitee Moskva osakond kinnitas, et kurjategija on uurijate poolt lühikese aja jooksul tuvastatud ja kinni peetud, kuigi avalduses ei nimetatud Botikovi ohvrina. 

“Ülekuulamisel tunnistas kahtlusalune oma süüd, talle esitati süüdistus,” lisati avalduses. ” Süüdistatavale on ka varem esitatud süüdistus raske kuriteo toimepanemises,” seisis avalduses. Vene uurimiskomitee ütles, et kriminaaluurimine on käimas. 

Andrei Botikov ja Vene koroonavaktsiin 

Andrei Botikov töötas Gamaleya riiklikus uurimiskeskuses viroloogina alates 2014. aastast. Ta kuulus meeskonda, kes vastutas Sputnik V vaktsiini väljatöötamise eest, mille kliinilise uuringu efektiivsus oli Venemaa väitel 91% ehk oluliselt kõrgem kui teistel vaktsiinidel. 

Vaatamata Sputnik V vaktsiini väidetavalt kõrgele efektiivsusele on Venemaa elanikkond vaktsineerimise suhtes skeptiline. Johns Hopkinsi ülikooli andmetel on vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud vaid veidi üle 60% populatsioonist. Lisaks on riigi COVID-19 surmajuhtumite arv alates pandeemia algusest tõusnud peaaegu 400 000-ni… 

Vaatamata Sputnik V vaktsiini väidetavalt kõrgele efektiivsusele on Venemaa elanikkond vaktsineerimise suhtes skeptiline. Johns Hopkinsi ülikooli andmetel on vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud vaid veidi üle 60% populatsioonist.

Kõrgel positsioonil seisnud venelaste salapärased surmad 

Andrei Botikov suri veidi rohkem kui kaks nädalat pärast kindralmajor Vladimir Makarovi surma. Makarov sooritas riiklike uurijate sõnul enesetapu ametist vabastamise järel. 

Vene saatkond Pariisis informeeris hiljuti, et Forex Clubi miljardärist asutaja Vjatšeslav Taran suri 2022. aasta novembri lõpus helikopteriõnnetuses oma elukoha lähedal Kagu-Prantsusmaal. 

Surma sai ka Moskva Lennundusinstituudi endine juht Anatoli Geraštšenko, kes suri eelmisel aastal pärast seda, kui oli väidetavalt kukkunud “mitme korruse jagu” trepist alla. 

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.