fbpx
Ühiskond & Kultuur

Uuring: Botoxi süstid tuimendavad võimet emotsioone väljendada ja tajuda 

Ajuskaneeringute kaudu kogutud andmed näitavad, et otsmikule süstitud Botox muudab inimeste ajukeemiat, mõjutades muuhulgas ka seda, kuidas inimesed on võimelised tõlgendama teiste emotsioone.  

Vastavad järeldused tehti hiljuti ajakirjas Scientific Reports avaldatud uuringus.   

Botox on süstitav aine, mis vähendab ajutiselt või kõrvaldab tervenisti näo peeneid vagusid ja kortse ning mille kasutamine kulmujoonte, otsmiku kortsude ja silmade juurde tekkivate kanavarvaste vähendamiseks on laialt levinud. 

Ameerika plastikakirurgide ühingu andmetel registreeriti USA-s 2020. aastal 4 401 536 Botuliintoksiini A-tüüpi protseduuri, mis sisaldab Botoxit ja sarnaseid tooteid.  

Botoxi süstide kasutussagedus on alates 2000. aastast kasvanud 459% ning see on kujunenud kõige tavalisemaks minimaalselt invasiivseks kosmeetiliseks protseduuriks. 

Botoxi süstide kasutussagedus on alates 2000. aastast kasvanud 459%.

Kuna üha enam inimesi USA-s kasutab Botoxit, tõstatasid teadlased küsimuse, kuidas süstiga kaasnev näolihaste ajutine halvatus mõjutab inimese võimet tõlgendada emotsioone. 

California Irvine’i ülikooli ja Botoxit tootva biotehnoloogiaettevõtte AbbVie teadlased viisid läbi funktsionaalsed magnetresonantstomograafia skaneeringud 10 naisel vanuses 33–40 aastat.  

Aju skaneerimine viidi läbi nii enne, kui naised olid saanud Botoxi süstid otsmikule, kui ka kaks kuni kolm nädalat pärast protseduuri, et võrrelda nende aju reaktsioone emotsionaalse sisuga piltidele. 

Kummagi skaneeringu ajal näidati naistele fotosid õnnelikest, vihastest ja neutraalsetest nägudest ning paluti tõlgendada väljendatud emotsiooni. 

Teadlased leidsid, et pärast Botoxi süsti saamist muutus naiste ajutegevus nende amügdalas (see on aju osa, mis on seotud emotsioonide kogemisega), kui nad vaatasid vihaseid ja õnnelikke nägusid, ning oktsipito-temporaalses käärus (mis on võtmestruktuur funktsionaalselt spetsialiseeritud kõrgetasemeliste nägemise arvutuste jaoks, nagu näo tajumine, objektide äratundmine ja lugemine), kui nad vaatasid õnnelikke nägusid. 

Nagu teadlased enne uuringu tulemuste ilmnemist eeldasid, on leiud kooskõlas näo tagasiside hüpoteesiga. Hüpotees väidab, et inimesed peegeldavad instinktiivselt näoilmeid, püüdes tuvastada ja kogeda nende ees väljendatud emotsiooni. 

Teadlased täheldasid, et Botoxi poolt põhjustatud näolihaste ajutine halvatus takistab inimese võimet peegeldada nende ees väljendatud emotsioone, muutes seeläbi nende ajukeemiat, kui nad üritavad emotsioone tõlgendada. 

Teadlased täheldasid, et Botoxi poolt põhjustatud näolihaste ajutine halvatus takistab inimese võimet peegeldada nende ees väljendatud emotsioone, muutes seeläbi nende ajukeemiat.

Viimasel ajal on viidud läbi järjest rohkem uuringuid, mis näitavad, kuidas Botox mõjutab inimese emotsionaalset ja füüsilist funktsioneerimist. 

Kuigi ainet seostatakse kõige enam kosmeetiliste protseduuridega, on Botoxi abil lihaste liikumise takistamist kasutatud ka migreeni, kaelaspasmide, higistamise, üliaktiivse põie, laiskade silmade ja muude lihashaiguste raviks. 

Varasemad uuringud on näidanud, et Botoxi süstid võivad muuhulgas leevendada depressiooni ja aidata meestel saada jagu erektsioonihäiretest

Allikas 

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.