Majandus & Raha

Uurimus: maailm peab enamiku fossiilsetest kütustest kliimaeesmärkide täitmiseks maa sisse jätma

Peaaegu 60% ülemaailmsetest toornafta ja fossiilse metaani varudest ning 90% kivisöevarudest tuleks hoida maa sees, et maailmal oleks võimalik täita globaalse kliimasoojenemise aastaks 2050 1,5 kraadini piiramise eesmärki, näitab uus, äsja retsenseeritud uurimus.

Londoni Ülikooli kolledži (University College London) keskkonna ja energeetika ökonomisti Dan Welsby juhtimisel on teadlased hinnanud, et 2050. aasta eesmärgi saavutamiseks peab nafta- ja gaasitootmine üle kogu maailma vähenema 3% aastas.

„See tähendab, et enamik piirkondi peab saavutama tootmismahtude lae praegu või järgmise kümnendi jooksul, muutes paljud käimasolevad ja kavandatud fossiilkütuste projektid elujõuetuteks,” kirjutasid teadlased ajakirjas Nature avaldatud artiklis „Kaevandamatud fossiilkütused 1,5 °C maailmas” (Unextractable fossil fuels in a 1.5°C world).

Majandused, mis sõltuvad nafta pealt saadavatest tuludest, sealhulgas OPECi esimese ja teise koha tootjad Saudi Araabia ja Iraak, aga ka Bahrein ja Kuveit, seisavad silmitsi „tohutu üleminekuriskiga, kui majandused piisavalt kiiresti ei mitmekesistu”.

Uuringu stsenaariumide „sünge pilt” ilmselt alahindab globaalse soojenemise piiramiseks vajalikke muutusi fossiilkütuste tootmises, ütlesid uuringu autorid.

Majandused, mis sõltuvad nafta pealt saadavatest tuludest, sealhulgas OPECi esimese ja teise koha tootjad Saudi Araabia ja Iraak, aga ka Bahrein ja Kuveit, seisavad silmitsi „tohutu üleminekuriskiga, kui majandused piisavalt kiiresti ei mitmekesistu”, leiti uurimuses.

Eelmisel kuul ütles valitsustevaheline kliimamuutuste paneel (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC), ÜRO kliimamuutustega seotud teadustööde hindamise asutus, uues kliimaaruandes, et palju tähelepanu saanud eesmärk piirata globaalne soojenemine vaid 2 °C üle tööstuse-eelse taseme, on kättesaamatu, kui maailm ei vähenda kasvuhoonegaaside heitkoguseid viivitamata, kiiresti ja ulatuslikult.

ÜRO paneeli aruanne on „punane häire inimkonna jaoks,” ütles ÜRO peasekretär António Guterres.

„Häirekellad on kõrvulukustavad ja tõendid ümberlükkamatud: fossiilkütuste põletamisest ja metsade hävitamisest tulenevad kasvuhoonegaaside heitkogused lämmatavad meie planeedi ja seavad ohtu miljardid inimesed,” lisas Guterres.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.