fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

USA soovib ligipääsu Pakistani õhuruumile, et jätkata Afganistani pommitamist

USA sõjalennukid A-10 Thunderbolt II. Foto: U.S. Air Force, Sgt. Justin Parsons

USA on jõudmas Pakistaniga kokkuleppele viimase õhuruumi kasutamiseks sõjaliste operatsioonide läbiviimiseks Afganistanis.

Ameerika Ühendriigid, kes lõpetasid vägede väljaviimise Afganistanist 30. augustil ehk päev enne enda väljakuulutatud tähtaega riigist lahkumiseks, on jõudmas kokkuleppele Pakistaniga oma sõjaliste operatsioonide jätkamiseks selles sõjast räsitud riigis, teatas Bideni administratsioon USA seadusandjatele, vahendab raport. Kui leping on ametlikult vormistatud, kasutaksid USA väed Pakistani õhuruumi naaberriigis Afganistanis sõjaliste operatsioonide läbiviimiseks, kinnitab raport.

Ilma ametliku kokkuleppeta jääb püsima võimalus, et Pakistan võib ühel hetkel keelata Afganistani poole liikuvatel USA sõjalennukitel ja droonidel oma õhuruumi siseneda.

Islamabad tahab vastutasuks abi eest omaenda terrorismivastases võitluses vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamist, vahendas CNN, lisades, et kokkuleppe tingimused võivad siiski veel muutuda. Arutelud leppe üle toimusid väidetavalt USA ametnike hiljutise visiidi ajal Islamabadi, ehkki pole veel teada, mida Pakistan tahab või kui palju Washington on nõus järele andma.

Praegu kasutavad seda õhuruumi USA väed oma käimasolevateks luureoperatsioonideks Afganistanis. Washington vajab aga ametlikku kokkulepet, et tagada jätkuv juurdepääs õhukoridorile, mis on vajalik nende vägede Afganistani jõudmiseks. Õhukoridori olulisust rõhutab ka asjaolu, et see muutub veelgi tähtsamaks, kui USA jätkab lende Afganistani pealinna Kabuli, et evakueerida sealt oma kodanikke ja teisi riiki jäänud inimesi.

Kui leping on ametlikult vormistatud, kasutaksid USA väed Pakistani õhuruumi naaberriigis Afganistanis sõjaliste operatsioonide läbiviimiseks, kinnitab raport.

Ilma ametliku kokkuleppeta jääb püsima võimalus, et Pakistan võib ühel hetkel keelata Afganistani poole liikuvatel USA sõjalennukitel ja droonidel oma õhuruumi siseneda.

USA vägede lahkumisega Afganistanist lõppes nende 20 aastat kestnud sõjaline kohalolek riigis. Taliban, mis võttis 15. augustil üle pealinna Kabuli, on taas riigivõimu enda kätte saanud.

Seotud lood

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.