Ameerika Ühendriikide rahandusminister Janet Yellen hoiatas 23. juunil Kongressi, et riiki ähvardab maksejõuetus ning uus majanduskriis, mis võib saabuda juba augustikuisel istungjärkude vaheajal, kui seadusandjad ei suuda piisavalt kiiresti reageerida ning föderaalset laenulimiiti peatada või suurendada.
Kongressi rahaeraldiste komitee ees aru andes ütles Yellen, et Ameerika Ühendriikide võlakohustuste ees maksejõuetusse sattumine on „mõeldamatu“ ning sellel oleks „katastroofilised majanduslikud tagajärjed“.
Selleks, et vältida finantsturgudel ebakindluse suurendamist, peaks Yelleni arvates Kongress võtma vastu uue seaduse, mis suurendaks föderaalset laenulimiiti ning lubaks Rahandusministeeriumil laenamist jätkata ja tegema seda enne, kui viimane laenulimiidi peatamine 31. juulil lõpeb.
„Ameerika Ühendriikide pretsedenditu maksejõuetus laenukohustuste täitmise ees tooks kaasa finantskriisi ning ähvardaks ameeriklaste töökohti ja sääste ajal, mil me alles taastume pandeemiast,“ ütles Yellen.
„Ma paluksin Kongressil kaitsta Ameerika Ühendriikide täielikku usaldust ja tagatist, suurendades või peatades laenulimiiti nii kiiresti kui võimalik.“
Varasemalt on Rahandusministeerium suutnud mitmeid kuid ära hoida maksejõuetuse tekkimist, võttes kasutusele erakorralisi rahavoolu kontrollimise meetmeid, näiteks valitsuse töötajate pensionifondidesse maksete tegemise peatamine.
Vastuseks küsimusele, kui kaua lubavad sellised meetmed riigil laenamist jätkata, vastas Yellen, et seda on keeruline hinnata, sest COVID-19 leevendusprogrammid on Rahandusministeeriumi maksevoogusid ebakindlamaks muutnud.
„Me ei saa endale lubada võimalust, et valitsus ei suuda võlga teenindada, kuid siin on palju ebakindlat. On võimalik, et me satume sellesse olukorda augustis, mil Kongress on puhkusel, mistõttu soovitan tungivalt kiiret tegutsemist limiidi peatamiseks või suurendamiseks,“ ütles Yellen.
Senati ja esindajatekoja kalendri kohaselt kestab augustikuine puhkus 9. augustist kuni 10. septembrini.
Kui limiit ei luba Rahandusministeeriumil juurde laenata, peab valitsus tagasimaksete tegemisel tuginema üksnes maksulaekumistele, mis ühel hetkel muudab võlgade teenindamise võimatuks.
G-20 toetuse otsimine
Yellen ütles Rahandusministeeriumi 2022. aasta eelarve eelnõu arutamisel, et Bideni administratsioon loodab järgmisel kuul Veneetsias toimuval kohtumisel saada G-20 rahandusministrite toetuse oma rahvusvahelise ettevõtete tulumaksu ettepaneku „põhipunktidele“, muu hulgas globaalsele ettevõtete tulumaksu miinimummäärale.
Ta ütles, et Rahandusministeerium töötab selle nimel, et jõuda G-20 kohtumisel kokkuleppeni, mis oleks sarnane G7 jõukate demokraatlike riikide toetusele Ameerika Ühendriikide ettepanekule kehtestada 15% ettevõtete tulumaksu miinimummäär ning luua uus meetod kohalikul turul maksude kogumiseks suurimatelt ning kasumlikematelt suurkorporatsioonidelt.
Yelleni kommentaarid G-20 kohtumise kohta järgnesid Reutersi koostatud raportile, mille kohaselt annab 9.-10. juulil toimuva kohtumise päevakord põhjust arvata, et finantsliidrid avaldavad toetust globaalsele maksu miinimummäärale, ehkki ühelegi konkreetsele numbrile ei viidatud.
Bideni administratsioon ootab globaalset 15% maksumäära miinimumi.
Yellen vaidles ka vabariiklastest senaatoritega inflatsioonist tingitud murekohtade üle, jäädes oma seisukoha juurde, et viimase aja hüpped inflatsioonis kajastavad mööduvaid nähtusi, kaasa arvatud „pakkumise pudelikaelu“ majanduses.
Ta lisas, et enamik inflatsiooniootuse näitajaid on püsinud kindlalt paigal ning need, mille vaatlusperiood ületab ühte aastat, langevad ligikaudselt kokku Föderaalreservi 2% eesmärgiga.