Ühiskond & Kultuur

USA on sundvaktsineerimise tõttu politseinikest tühjenemas

Foto: Felix Koutchinski/Unsplash

Suurlinnad üle kogu USA on kaotamas kolmandikku või isegi rohkem oma korrakaitsetöötajatest, kes kõhklevad COVID-19 vaktsiinisüsti tegemise suhtes.

Chicagos keeldus enam kui 4500 politseijaoskonna töötajat ehk ligi kolmandik kõigist politseinikest ja politsei tsiviiltöötajatest oma vaktsineerituse staatust kinnitamast. Linnapea Lori Lightfoot ja politseinike ametiühing on poliitilises ummikseisus.

Chicago politseinike ametiühingu president John Catanzara ütles hiljuti, et Chicago võib vaktsineerimise kohustuse tõttu kaotada 50% või isegi enam oma korrakaitsjatest.

Tõsine probleem võib peagi tabada ka Los Angelest, kus linna töötajate vaktsineerimiskohustuse tähtaeg on määratud detsembrisse. Septembris esitas Los Angelese politseijaoskond föderaalkohtule kaebuse linna vaktsineerimiskohustuse vaidlustamiseks.

Los Angelese maakonna šerif Alex Villanueva ütles väljaandele The Associated Press oktoobri alguses: „Ma ei taha sattuda olukorda, kus ma kaotan üleöö 5-10% oma töötajatest.” Ta lisas, et ei kavatse maakonnas vaktsineerimiskohustust jõustada.

Chicago politseinike ametiühingu president John Catanzara ütles hiljuti, et Chicago võib vaktsineerimise kohustuse tõttu kaotada 50% või isegi enam oma korrakaitsjatest.

„On võimatu ennustada, kui kaua see võib kesta. Meid võib tabada ulatuslik [korrakaitsjate] puudus,” rääkis Jason Johnson, endine Baltimore’i politseijaoskonna asekomissar, praegune õiguskaitseorganite õiguskaitsefondi president, ajalehele The Daily Signal. „Kas linnad jõustavad seda kohustust? Vaktsineerimiskohustuse jõustamine kujutab endast rahvale suuremat ohtu kui selle mittejõustamine.”

Kaks kolmandikku Baltimore’i politseijaoskonna töötajatest on saanud vähemalt ühe COVID-19 vaktsiini doosi, mida on vähem kui Marylandi osariigi keskmine 85%, vahendas Baltimore’i telekanal WJZ-TV. Need numbrid on sarnased Chicagoga.

Baltimore’i politseinike ametiühingu juht seersant Mike Mancuso ütles kirjas ühingu liikmetele: „Soovitan teil kuni linna reageerimiseni meie õigusele nendes küsimustes läbi rääkida või kohtute sekkumiseni seoses linnavalitsuse ettekirjutusega avaldada oma vaktsineerimise staatus mitte midagi ette võtta.”

Vaktsineerimiskohustuse jõustamine kujutab endast rahvale suuremat ohtu kui selle mittejõustamine.

Jason Johnson
endine Baltimore’i politseijaoskonna asekomissar

National Public Radio (NPR) teatas, et USAs on 2021. aastal COVID-19 tõttu surnud enam kui 230 politseinikku, mida on neli korda enam kui tulevahetuses hukkunud politseinikke. 2020. aastal tappis koroonaviirus riigis ligi 250 politseinikku.

Vähemalt 150 Massachusettsi osariigi politseinikku andis lahkumisavalduse osariigis kehtestatud vaktsineerimiskohustuse tõttu, vahendas NPR. 85% osariigi korrakaitsetöötajatest on vaktsineeritud.

Washingtoni osariigi korrakaitsetöötajad on samuti vaidlustanud sealse vaktsineerimise nõude ning on selle tõttu kaotanud 53 riigiteenistujat ja 74 politseinikku, nende seas 67 ohvitseri, kuus seersanti ja ühe kapteni, teatas väljaanne The Seattle Times. Lahkumine toimus pärast seda, kui üks osariigi politseinikest tegi Washingtoni kubernerile Jay Insleele ühemõtteliselt selgeks, mida ta vaktsineerimiskohustusest arvab.

USA Today sõnul kaotas Seattle’i politseijaoskond enam kui 300 korrakaitsjat. Seattle’i munitsipaalvalitsuse töötajate vaktsineerimise kohustuse täitmise tähtajaks oli 19. oktoober. Seattle’i politseinike ametiühingu president Mike Solan ütles, et prognoosib veel ühte massilist „töölt lahkumiste lainet.”

Oregoni osariigi politseinikud esitasid samuti kaebuse vaktsineerimiskohustuse tühistamiseks või selle tähtaja edasilükkamiseks, kuid kaotasid kohtuvaidluse 7. oktoobril.

„See ei puuduta üksnes politseinikke,” ütles õiguskaitseorganite õiguskaitsefondi president Johnson. „Sama leiab aset tuletõrjujate ja õpetajate seas. Need nõuded ei ole üldse hästi läbi mõeldud.”

Politseitöötajad jõudsid oktoobris Milwaukee linnaga kokkuleppele, mille kohaselt peavad politsei ametiühingu liikmed olema töötamiseks vaktsineeritud või kandma töö ajal näokatteid, välja arvatud söömise ja joomise ajal, teatas väljaanne Milwaukee Journal Sentinel.

See ei puuduta üksnes politseinikke. Sama leiab aset tuletõrjujate ja õpetajate seas.

Politseinike ametiühingud on valmis pidama läbirääkimisi, leidmaks meetmeid, mis aitavad häbist päästa linnapeasid, kes ei taha tunnistada oma halbu poliitilisi otsuseid, ütles Johnson.

„Eesmärk peaks olema luua rohkem stiimuleid enda vaktsineerimiseks, mitte teha seda kohustuslikuks,” lisas ta. „On võimalik tulla vastu nendele politseinikele, kes on enda vaktsineerimise osas kõhklevad. Kui neil on loomulik immuunsus, siis nad võiksid olla vabastatud. Kui neil ei ole loomulikku immuunsust, siis võiks neil olla võimalik valida maski kandmine. Neile saaks määrata piiratud töökohustused.”

Linnapead ja munitsipaalametnikud peaksid uuesti kaaluma otsuseid, mis toovad kaasa massilise korrakaitsetöötajate kaotamise, ütles John Malcolm, The Heritage Foundationi Meese’i õigus- ja kohtu-uuringute keskuse direktor.

„Mina tunneksin rohkem muret tapjate, vägistajate ja narkokaubitsejate karistamatu tegutsemise pärast, kui selle pärast, et paar politseinikku viirust levitavad,” ütles Malcolm väljaandele The Daily Signal (The Heritage Foundationi uudisteväljaanne). „Ma ei tea, miks need politseinikud vaktsiinist keelduvad. Eeldatavasti on neil selleks mõjuv põhjus. Aga igasugused otsused, mis viivad korrakaitsjate massilise vallandamiseni, tuleb korda teha.”

Seotud lugu

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.