AudioMaailmavõim & Geopoliitika

USA kosmosevägede kindral: Vene ja Hiina raketid on USA omadest ees

Venemaa MiG-31BM

Kõrgel positsioonil USA kosmosevägede kindral on väljendanud avalikku muret Ameerika üliheliajastu raketivõimekuse osas, kuivõrd uute rakettide omadused on oluliselt kehvemad Hiina ja Venemaa konkurentidest.

Vastavasisuline avaldus on tehtud mõned päevad pärast Vene raketisüsteemi “Tsirkoon” edukat katsetust Arktikas asuvalt sõjalaevalt, samas kui mõne kuu eest suutis ka Hiina oma muljetavaldavate üliheliraketikatsetustega täielikult üllatada USA raketiluuret.

Kindral David Thompson, kes on kosmosevägede asejuhataja, ütles intervjuus, et USA ei ole lihtsalt piisavalt arenenud võrreldes oma Vene ja Hiina konkurentidega, minnes võrdlustes selleni, et peab tipprelvastuse mahajäämust selgeks ohuks rahvuslikule julgeolekule.

“Meil on vaja kiiresti järgi võtta, kuna hiinlased on välja töötanud hiilgava hüperhelikiirusel liikuvate rakettide programmi ja see on  murettekitav areng… mis komplitseerib kogu strateegilise hoiatussüsteemi tegevust,” kinnitas kindral. Väljaanne The Hill toetab kindrali ütlusi Kongressi uurimisteenistuse raportiga, mis on toonitanud USA kahe suurima sõjalise rivaali võimet välja tulistada tuumalõhkepeadega ülihelikiirusel rakette.

Kindral David Thompson ütles intervjuus, et USA ei ole lihtsalt piisavalt arenenud võrreldes oma Vene ja Hiina konkurentidega, minnes võrdlustes selleni, et peab tipprelvastuse mahajäämust selgeks ohuks rahvuslikule julgeolekule.

Samas sedastab väljaanne veel järgnevat: “CNNi andmetel oktoobris USA relvajõudude teostatud üliheliraketi katsetus ebaõnnestus. Vastavalt ülalmainitud raporti memole, mis on Kongressile esitatud juba 19.oktoobril, jääb USA konkurentidest maha, kuna enamik USA ülihelikiirusel relvi ei ole erinevalt Hiina ja Venemaa omadest disainitud kandma tuumarelvi.”

Kongressile esitatud raporti kokkuvõttes hinnati, et “sääraste arengute tõttu on  USA ülihelirakettidel vaja suuremat täpsusklassi ja nende arendamine saab olema tehniliselt keerulisem väljakutse, kui konkurentide disainitud süsteemide puhul.”

Veel selgitas kindral Thompson uut tüüpi relvasüsteemide strateegilist mõju: “Ülihelikiirusel raketid muudavad kogu strateegilise kaitse domeeni palju keerukamaks. Kui konventsionaalsete relvade sõjas, nagu lumesõjas, näed mürsu liikumist enda suunas juba varem, siis liugrakett muudab lennu jooksul trajektoori, tabades sihtmärki lõpuks sama täpselt. Endine trajektoori ennustusvõime on sisuliselt kadunud, mistõttu saab igast kaugmaa raketi lennutamisest potentsiaalne rünnak.” USA kindrali kommentaarid olid antud vaid paar päeva enne Venemaa Tsirkooni raketikatsetust.

Venemaa president Vladimir Putin on korduvalt nimetanud Tsirkooni “võitmatuks” relvaks, kuivõrd reklaaminfo põhjal saavutab rakett 9-kordse helikiiruse, mis muudab selle püüdmise mistahes konventsionaalse õhutõrjega võimatuks.

Moscow Times’is avaldatud  Vene relvajõudude pressiteates seisab, et “Venemaa on teinud eduka raketikatsetuse ülihelikiirusel relvasüsteemiga Tsirkoon sõjalaevalt riigi põhjaosas. Fregatilt “Admiral Gorshkov” tehtud raketikatsetus on juba mitmes sarnane katse viimaste aastate jooksul.”  Venemaa president Vladimir Putin on korduvalt nimetanud Tsirkooni “võitmatuks” relvaks, kuivõrd reklaaminfo põhjal saavutab rakett 9-kordse helikiiruse, mis muudab selle püüdmise mistahes konventsionaalse õhutõrjega võimatuks.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.